Rekonstrukcje XVII-wiecznych bitew, rozmowy z historykami i rekwizyty filmowe. Cykl spotkań z miłośnikami „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w chęcińskiej Niemczówce zainteresował turystów także spoza regionu. Akcja związana jest z powstaniem w historycznej kamienicy, Muzealnej Izby Pana Wołodyjowskiego, nawiązującej do filmu z 1969 roku.
Odwiedzający mogą zobaczyć m.in. zbrojownię, Salę Wielką oraz Izbę Pana Wołodyjowskiego, gdzie oprócz zdjęć i eksponatów nawiązujących do filmu, znajduje się m.in. makieta zamku królewskiego. Można także wysłuchać nagranego wystąpienia reżysera Jerzego Hoffmana.
Dniom otwartym towarzyszyć będą wykłady historyczne przygotowane przez kustosza Niemczówki i przewodnika, Konrada Szymańskiego. Każdy z dni poświęcony będzie innemu dziełu „Trylogii” Sienkiewicza. W czwartek „Ogniem i Mieczem”, w piątek „Potop”, a w sobotę i niedzielę „Pan Wołodyjowski”.
– Skupimy się zarówno na samych powieściach Sienkiewicza, jaki i na tle historycznym. Opowiemy co się tak naprawdę w tych książkach działo, czy jakie były wydarzenia. Porozmawiamy też o samych bohaterach „Trylogii”, Skrzetuskim, Wołodyjowskim i innych – mówi przewodnik.
Marcin i Kasia, którzy do Niemczówki przyjechali z Radomia, polecają wycieczkę do Chęcin i odwiedzenie wszystkich atrakcji.
– Właśnie okryliśmy kolejne pomieszczenie, w którym jeszcze nie byliśmy, więc zaraz będziemy dalej zwiedzać. Wybraliśmy Chęciny, ponieważ są blisko Radomia, ale teraz możemy powiedzieć, że szczerze polecamy, bo jest warto – mówią.
Przez cały weekend do niedzieli w Niemczówce organizowane będą pokazy grup historycznych specjalizujących się w okresie znanym z „Trylogii” Sienkiewicza. Odbędzie się m.in. strzelanie z armat i rekonstrukcje potyczek bitewnych.
Jak mówi Sebastian Konopka z kieleckiej grupy rekonstrukcyjnej im. Samuela Łaszcza, w każdym miejscu, w którym występują spotykają się z pozytywnym odzewem. Nie inaczej było w Chęcinach.
– Ludzie zaczepiają nas, dopytują o strój i zbroje, niektórzy próbują swoich sił w machaniu szablą. Z jednej strony mamy po prostu fajną zabawę, a z drugiej możemy pokazać się z nieco innego punktu widzenia historii – mówi.
Seria atrakcji w chęcińskiej Niemczówce jest elementem akcji turystycznej „Weekend pozytywnych emocji”.