Wystawę szachów sandomierskich można oglądać w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. To pierwsza ekspozycja po długiej przerwie spowodowanej epidemią. Szachy sandomierskie, to jeden z najcenniejszych eksponatów muzeum. Pochodzą prawdopodobnie z przełomu XII i XIII wieku. Zostały odkryte w 1962 roku na wzgórzu staromiejskim św. Jakuba. Są unikatem, ponieważ w Europie znane są pojedyncze figurki z czasów średniowiecza.
Wystawa składa się z kilku elementów. Główną część stanowią szachy wystawione w specjalnej gablocie. Dookoła zawieszono plansze, na których są zdjęcia poszczególnych figur, informacje historyczne, a na ekranie wyświetlany jest film promocyjny. W zestawie brakuje tylko 3 figurek, zachowało się 29. Przypuszcza się, że bierki zostały wykonane z poroża jelenia, jednak musiałyby to potwierdzić badania genetyczne. Na razie nie zdecydowano się na nie, ponieważ oznaczałoby to ingerencję w jedną z figur – powiedział Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
W najbliższym czasie muzeum planuje zorganizować sesję popularno-naukową na temat szachów sandomierskich. Jednym z głównych prelegentów będzie Agnieszka Stępień, pisząca pracę doktorską na temat tego zabytku. Dyrektor ma nadzieję, że podczas konferencji można będzie poznać kilka nowych informacji na temat tego niezwykłego średniowiecznego zestawu bierek.
Figurki mają wysokość około 2,5 cm, są wykonane w stylistyce arabskiej. Był to prawdopodobnie zestaw podróżny. Nie wiadomo, w jaki sposób znalazły się w Sandomierzu.
Burmistrz Marcin Marzec stwierdził, że szachy sandomierskie to towar eksportowy miasta, z którego należy być dumnym. Dodał, że opracowywany jest nowy logotyp Sandomierza, który będzie m.in. zawierał motyw szachów. Ten unikat będzie wykorzystywany także do innych form promocji miasta.