11 czerwca przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana Bożym Ciałem. W tym dniu tradycją stały się procesje do czterech ołtarzy. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa uroczystość odbędzie się w nieco innej formie.
PROCESJE W WYBRANYCH PARAFIACH W MIASTACH DIECEZJI KIELECKIEJ
KIELCE
Katedra: msza o 11.00 pod przewodnictwem bp Mariana Florczyka, następnie: procesja do 4 ołtarzy wokół Bazyliki. Ołtarze przygotują: Koła Różańcowe, Przymierze Dwóch Serc, Apostolat Maryjny i Krąg Biblijny. Dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe będą sypać kwiaty.
Sanktuarium św. Józefa Robotnika: msza o godz. 9.30, po niej: procesja do czterech ołtarzy, która przejdzie ulicami: ul. Turystyczną, Marszałkowską, Studzienną, Bukową, Starą, Marszałkowską i z Turystycznej na plac kościelny. Czwarty ołtarz będzie przy krzyżu misyjnym.
W związku z epidemią koronawirusa są następujące wytyczne:
– w procesji uczestniczą tylko osoby zdrowe;
– procesja przechodzi w przestrzeni publicznej z zachowaniem dystansu pomiędzy uczestnikami co najmniej 2 metry
– wszyscy uczestnicy mają zasłonięte usta i nos;
– trasa przejścia procesji powinna być możliwie krótka;
– do sypania kwiatków prosimy jedynie kilkoro dzieci;
Ołtarze na Boże Ciało w tym roku przygotowują wspólnoty neokatechumenalne;
Św. Franciszka z Asyżu u braci kapucynów: w tym roku wyjątkowo procesja Bożego Ciała będzie wokół świątyni po mszy świętej o godz. 12.00.
Św. Wojciecha: o 9.30 odbędzie się msza święta pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego. Następnie procesja przejdzie do czterech ołtarzy wokół kościoła
MB Królowej Polski, parafia garnizonowa: msza św. polowa o 10.00 z udziałem chóru garnizonowego, po niej wyruszy procesja ulicami: Karczówkowską, Kaczmarka i Chęcińską. Uczestników obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz 2-metrowe odległości.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego: uroczysta procesja do czterech ołtarzy będzie po mszy św. o godz. 9:30. Trasa procesji będzie taka, jak w poprzednich latach. Parafianie są proszeni o dekorację domów i okien. W procesji eucharystycznej w strojach komunijnych wezmą udział dzieci, które rok temu przystąpiły do Pierwszej Komunii Św. Mogą do nich dołączyć dzieci, które w tym roku przystąpią do Pierwszej Komunii Św. Zwyczajem lat ubiegłych ołtarze zbudują rodziny przy ulicy Piekoszowskiej, Lecha i Mieszka I.
Parafia Podwyższenia Krzyża Św. – salezjanie: msza św. o godz. 10.00. Procesja eucharystyczna po mszy świętej przejdzie do czterech ołtarzy, które będą przygotowane wokół kościoła. Ołtarze przygotują grupy parafialne. Parafia prosi o udekorowanie domów.
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego: msza o 10.30 z procesją do 4 ołtarzy. Trasa procesji: I ołtarz w kościele, II ołtarz na rogu ulic Mąchockiej i Cedzyńskiej, III ołtarz na rogu ulic Mąchockiej i Radostowej, IV ołtarz i zakończenie procesji przy krzyżu misyjnym. W oktawie Bożego Ciała codziennie procesja wokół kościoła. Według zaleceń podczas procesji należy przestrzegać bezpiecznej odległości, bądź zakrywać usta i nos.
Św. Jadwiga: msza św. o 11.00 z procesją wokół kościoła
Parafia pw. Ducha Św.: po mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja na ulice osiedla do czterech ołtarzy. W tym roku przejdzie od szkoły, ulicą Piłsudskiego, do ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego, a następnie drogą osiedlową w kierunku ulicy Orląt Lwowskich do kościoła. Parafianie są proszeni o to, by na czas procesji udekorować balkony i okna mieszkań emblematami religijnymi.
BUSKO-ZDRÓJ
Parafia św Alberta: po mszy św. o godz. 12.00 procesja Eucharystyczna przejdzie do czterech ołtarzy wokół kościoła.
Parafia Bożego Ciała: msza św. o 11.15 pod przewodnictwem bp Andrzeja Kalety. Po mszy procesja przejdzie wokół kościoła.
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP: na swojej stronie informuje o otrzymaniu pozwolenia na organizację procesji na określonych zasadach: należy iść w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem, a także założyć maseczki lub przyłbice. Procesja odbędzie się po mszy św. o 9.30. Cztery ołtarze będą zbudowane przy ulicach: Staszica, Prusa, Wojska Polskiego, Sądową. Przy trzecim ołtarzu – na ul. Wojska Polskiego – będzie wygłoszone kazanie. Po powrocie do kościoła, bezpośrednio po procesji odprawiona będzie msza święta w kościele (bez kazania) dla tych, którzy świętowanie tego dnia rozpoczną od udziału w procesji.
W uroczystość Bożego Ciała po każdej mszy i procesji przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz hospicjum, które jest w końcowym etapie budowy i potrzeba wsparcia na zakup wyposażenia.
CHĘCINY
Parafia św. Bartłomieja: procesja do czterech ołtarzy będzie po mszy św. o godz. 10.30. Ołtarze będą ustawione na nowym parkingu przy starej plebanii, dlatego parking po mszy św. o 9.00 zostanie wyłączony z użytku.
CHMIELNIK
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku: msza św. o godz.10.00, po której wyruszy procesja według tradycyjnej trasy – z zachowaniem wymogów sanitarnych (maseczczki, odległości)
DALESZYCE
Parafia św. Michała Archanioła: procesja do czterech ołtarzy rozpocznie się po mszy św. o godz. 10.00.
JĘDRZEJÓW
Parafia św. Trójcy: po mszy świętej o godz. 10.30 odbędzie się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Ze względu na pandemię w tym roku ołtarze powstaną wokół kościoła. Przystroją je grupy parafialne: Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Effatha”, Apostolat Maryjny, Koła Różańcowe i Wspólnota Kościoła Domowego.
Parafia bł. Wincentego Kadłubka, oo. cystersi: o godz. 8.30 procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy po alejach. „Decyzja ta wynika z faktu, iż nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich wymogów sanitarnych podczas procesji ulicami parafii. Dlatego bardzo proszę mieszkańców z ul. Reymonta o przygotowanie ołtarza w alejach przy kapliczce Matki Bożej, zaś mieszkańców ul. Dmowskiego przy kapliczce Serca Jezusowego. Trzeci ołtarz będzie znajdował się przy figurze Chrystusa Króla, a czwarty na ołtarzu polowym” – czytamy na stornie parafii.
KAZIMIERZA WIELKA
Parafia Miłosierdzia Bożego: procesja eucharystyczna po mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się wokół kościoła.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego: po mszy św. o godz. 10.30, a także po mszy św. o godz. 16.00. odbędzie się procesja eucharystyczna. W tym roku wyjątkowo wokół kościoła. Parafia przypomina, że w procesji mogą wziąć udział tylko wierni zdrowi, bez jakichkolwiek objawów chorób infekcyjnych. Należy zachować dystans społeczny co najmniej 2 metrów i mieć zasłonięte usta i nos.
ŁOPUSZNO
Parafia Podwyższenia Krzyża: po mszy św. o 10.00 wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem. Ołtarze jak w latach minionych będą zlokalizowane: pierwszy przy ul. Przedborskiej /ubierają mieszkańcy tej ulicy/, drugi przy wejściu do pałacu, trzeci przy kapliczce na ul. Kieleckiej, a czwarty ołtarz przy domu Sióstr. Wszyscy muszą mieć maseczki i zachowywać reżim sanitarny – przepisową odległość od siebie. Należy przybrać domy i okna. Dzieci, które chciałyby sypać kwiatki w Boże Ciało i oktawę muszą mieć maseczki. Pójdą w rzędach obok swoich mam, sypiąc kwiaty
MIECHÓW
Bazylika Grobu Bożego: ołtarze zostaną zbudowane na południowym dziedzińcu Bazyliki. Zbudują je strażacy, Koła Żywego Różańca, Neokatechumenat, a także handlowcy, przedsiębiorcy i rzemieślnicy. Parafia prosi, aby na uroczystość Bożego Ciała wszystkie domy były udekorowane emblematami religijnymi, ponieważ jest to dzień publicznego wyznania wiary.
PIEKOSZÓW
Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia: po mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja do czterech ołtarzy. Z uwagi na fakt pandemii procesja będzie ograniczona – nie ulicami Piekoszowa lecz w kierunku Domu dla Niepełnosprawnych, aby razem z tą wspólnotą uczcić obecność Chrystusa w Świętych Postaciach – czytamy na stronie parafii. Wierni są też proszeni o przestrzeganie społecznego dystansu.
PIŃCZÓW
Parafia Miłosierdzia Bożego: po mszy św. o 9.00 odbędzie się procesja do czterech ołtarzy, które będą umieszczone wokół kościoła. Parafianie są proszeni o to, by umieścić symbole religijne w oknach na znak przyjęcia Jezusa do swoich mieszkań.
Sanktuarium Mirowskie – oo. franciszkanie: po mszy świętej o godzinie 10.00 wierni przejdą w procesji do czterech ołtarzy na placu kościelnym. Zamknięcie procesji w ramach placu kościelnego, spowodowane jest ograniczeniami związanymi z pandemią.
SKALBMIERZ
Parafia św. Jana Chrzciciela: po mszy św. o 10.00 procesja do czterech ołtarzy wokół kolegiaty, nie będzie procesji przez miasto z racji epidemicznych.
SĘDZISZÓW
Parafia św Piotra i Pawła: msza święta o godz. 11.00, po której odbędzie się Procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy: I ołtarz przygotują druhowie strażacy z OSP Sędziszów – przy remizie; II ołtarz przygotują mieszkańcy z ul. Jędrzejowskiej i Nagłowickiej; III ołtarz przygotują mieszkańcy z ul. Marianowskiej i ul. Polnej; IV ołtarz przygotują mieszkańcy Rynku, ul. Rzecznej i ul. Partyzantów oraz ul. Bąkowskiej;
SŁOMNIKI
Parafia Bożego Ciała: po mszy św. o godz. 12.00, procesja eucharystyczna wyruszy z kościoła na ulice miasta do czterech ołtarzy. Ołtarze powstaną w tradycyjnych miejscach. Uczestnicząc w procesji zachowajmy obowiązujące przepisy, szczególnie pamiętajmy o założeniu maseczek na usta i nos. Ludzie chorzy i małe dzieci niech pozostaną w domu, by nie narażać się na niebezpieczeństwo zarażenia się koronawirusem. Na trasie procesji prosimy udekorować domy, a wszyscy czujący się na siłach swoją obecnością niech wyrażą swoją wiarę w Chrystusa eucharystycznego – czytamy na stronie diecezji.
SKAŁA
Parafia św. Mikołaja: msza św. o godzinie 10.00. Po niej procesja wyjdzie na ulice miasta. Kazanie będzie przy drugim ołtarzu na Placu Konstytucji. Po południu o godz. 17:00 msza św. i procesja wokół kościoła. Wierni będą podczas procesji dziękować za dar Eucharystii, a także za dotychczasowe ocalenie od choroby koronawirusa. Dotąd nikt w parafii nie chorował i nie zmarł z tego powodu.
Podczas procesji należy zachować wymagany odstęp 2 m od drugiej osoby i założyć maseczki. Policja została powiadomiona o czasie i trasie procesji oraz poproszona o zabezpieczenie ruchu.
WIŚLICA
Bazylika Narodzenia NMP: msza św. o 10.00 z procesją eucharystyczną według ubiegłorocznej trasy. Ołtarze zostaną przygotowane w tych samych miejscach dzięki pomocy druhów strażaków OSP. W czasie procesji należy zachować dystans, albo założyć maseczkę. Warto także udekorować domy symbolami religijnymi, nie tylko na trasie procesji.
WŁOSZCZOWA
Parafia Wniebowzięcia NMP: w związku z pandemią i zmieniającymi się zarządzeniami procesja odbędzie się wokół Kościoła: Ołtarz I. ul. Kraszewskiego; Ołtarz II. ul. Dygasińskiego i Fredry; Ołtarz III. ul. Orzeszkowej, Makuszyńskiego i Tuwima; Ołtarz IV. ul. Witosa i Norwida. Parafia przypomina o zakładaniu maseczek w kościele i na procesji.
PROCESJE W WYBRANYCH PARAFIACH W MIASTACH DIECEZJI RADOMSKIEJ
W diecezji radomskiej, zgodnie z pozwoleniami wydanymi przez Komisję Episkopatu Polski, będzie można organizować procesje w tradycyjnej formie, nie obowiązują limity wiernych, należy jednak stosować się do zasad bezpieczeństwa. Wyjątkiem będą Starachowice i powiat starachowicki, a to ze względu na dużą liczbę zakażonych.
KAŁKÓW
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej: po mszy o godzinie 10.00 procesja będzie szła po terenie Sanktuarium, wokół kościoła.
KOŃSKIE
Parafia Świętego Mikołaja: po mszy o 9.30 wyruszy procesja do 4 ołtarzy wokół kolegiaty. Nie będzie tradycyjnego pochodu ulicami miasta.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy: w tradycyjnej procesji parafianie przejdą ulicami osiedla. W tym roku procesja wyruszy ul. Robotniczą w kierunku Olimpijskiej, dalej Olimpijską do Żużlowej, następnie ul. Żużlową do Wiśniowej, ul. Kościelną powrót do kościoła.
Porządek tegorocznej uroczystości Bożego Ciała będzie następujący: o g. 9.00 msza św. bezpośrednio po mszy św. czyli ok. 9.30, procesja do czterech ołtarzy. Przy jednym z nich będzie kazanie. Procesja tradycyjnie będzie miała zakończenie błogosławieństwem w kościele. Po procesji zostanie odprawiona druga Msza Św. dla tych, którzy dołączą do procesji w trakcie jej trwania.
Parafia Chrystusa Odkupiciela w Końskich: po mszy o 9.45 wyruszy procesja do 4 ołtarzy wokół kościoła. Nie będzie tradycyjnego pochodu ulicami miasta.
Parafia Świętej Anny w Końskich: Msza rozpocznie się o godzinie 10.00, a po mszy odbędzie się procesja wokół kościoła.
KRYNKI
Procesja po każdej mszy świętej wokół kościoła, msze o godz. 7.30, 10.00, 12.00, 16.00.
MIRZEC
Parafia Św. Leonarda: po mszy św. o godz. 10:00 wyruszy procesja eucharystyczna ulicami parafii. Trasa procesji jak co roku.
STARACHOWICE
Parafia Wszystkich Świętych: procesja z Najświętszym Sakramentem odbędzie się tylko dookoła kościoła na zakończenie mszy św. o godz. 12.00.
Parafia Świętej Trójcy: uroczysta suma o godz. 11.30 z procesją wokół kościoła.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy: w tym roku procesja przejdzie wokół kościoła po mszy świętej o godzinie 8.00. Ołtarze przygotują: I ołtarz Rodzina Różańcowa; II ołtarz rodziny Domowego Kościoła; III ołtarz Rycerze Kolumba i Ruch Rodzin Nazaretańskich; IV ołtarz młodzież oazowa i ministranci.
Parafia Św. Judy Tadeusza: o mszy o 11.00 procesja eucharystyczna wokół kościoła
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej: procesja po mszy o godz. 10.00. Przejdzie ulicą Łazy i Al. Najświętszej Maryi Panny. Ołtarze przygotowują: I – Rocznica Komunii Św., II – Rycerze Kolumba, III – Rodzice dzieci pierwszokomunijnych, IV – kandydaci do bierzmowania i rodzice
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP: procesja zostanie ograniczona do stacji w kościele. I stacja -ołtarz główny, II ołtarz Jana Pawła II, III – ołtarz Miłosierdzia Bożego, IV – ołtarz główny (zakończenie procesji)
SKARŻYSKO
Parafia Matki Boskiej Ostrobramskiej: po mszy o 9.30 procesja wyruszy ulicami: Wileńską – Armii Krajowej – Sienkiewicza – Grottgera – Wileńską. Po niej odprawiona zostanie msza święta.
Parafia Św. Brata Alberta: o mszy św. o godz. 11.00 wyruszy procesja do czterech ołtarzy ulicami: Spółdzielczą, Zielną, Rejowską i Sokolą. Ołtarze przygotują: ministranci, koła żywego różańca, kolejarze i straż honorowa NSJ.
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego: po mszy o godzinie 10.30 procesja przejdzie tą trasą, którą prowadzona jest co roku.
Parafia Św. Józefa: procesja rozpocznie się po mszy świętej o godz. 10.00 i przejdzie następującą trasą: ul. Ogrodową, Zachodnią, Legionów, Ogrodową i z powrotem do Kościoła. Pierwszy ołtarz będzie przy Krzyżu na placu kościelnym, drugi na ul. Zachodniej, trzeci przy zbiegu ulic Legionów i Gdańskiej, czwarty przy figurze Matki Bożej na placu kościelnym.
Parafia oo. franciszkanów: msza o godz. 10.00 z procesją eucharystyczną. Bezpośrednio po procesji będzie odprawiona msza święta. Procesja przejdzie ulicami: Witwickich, Jastrzębią, 1 Maja, Kościuszki, Limanowskiego i Franciszkańską.
SUCHEDNIÓW
Parafia Świętego Andrzeja Apostoła: procesja po mszy świętej o godzinie 10.00 nie odbędzie się ulicami miasta, a tylko w pobliżu kościoła przy ulicy Gajzlera. Nie będzie też tradycyjnego odpustu.
WĄCHOCK
(ojcowie cystersi) – Po mszy św. o 10.30 adoracja Najświętszego Sakramentu, (odśpiewanie litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa i zawierzenie całej parafii Sercu Jezusowemu). W tym roku nie będzie organizowana tradycyjna procesja.
PROCESJE W WYBRANYCH PARAFIACH W MIASTACH DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ
Ponad 50 proc. parafii w diecezji sandomierskiej zdecydowało się na zorganizowanie procesji wokół świątyni. Takie były zalecenia biskupa sandomierskiego, który dopuścił również możliwość organizowania procesji na ulicach miast i gmin pod warunkiem, że będą miały one wymiar jedynie parafialny, a proboszczowie uzyskają na nie zgodę odpowiednich służb.
– W sytuacjach, gdy na placu kościelnym jest zbyt mało przestrzeni to bezpieczniej jest zorganizować procesję wychodząc poza ten teren, ponieważ nagromadzenie się ludzi w jednym miejscu mogłoby zwiększyć ryzyko zakażeń. Konieczne jest uzyskanie zgody powiatowego inspektora sanitarnego na zorganizowanie procesji poza terenem świątyni oraz zgłoszenie jej przebiegu na policję – powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
[MXPic]2019/06/bp-191037.jpg!ZOOM[/MXPic
OSTROWIEC ŚW.
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej: msze św. jak w niedziele, po mszy św. o godz. 10:00 wyruszy procesja eucharystyczna. Cała uroczystość odbędzie się na placu przykościelnym. Pierwszy ołtarz będzie przy Krzyżu Saletyńskim. Drugi ołtarz będzie przy Grocie Matki Bożej Saletyńskiej. Trzeci na wzgórzu Królowej Pokoju. Czwarty ołtarz będzie przy figurze św. Jana Pawła II. Od godziny 10.00 plac kościelny będzie zamknięty dla samochodów.
Parafia pw. św. Michała Archanioła: po mszy św. o godz. 10.30 wyruszy procesja eucharystyczna wokół kościoła.
Parafia św. Jadwigi Królowej: procesja wokół świątyni wyruszy po mszy świętej o godzinie 10:30. Ołtarze kolejno ustawione będą: przy krzyżu misyjnym, przed plebanią, przy grocie Matki Bożej Lourdzkiej oraz kaplicy św. Jadwigi Królowej.
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego: procesja wokół kościoła po mszy świętej o godzinie 9.30
Parafia pw. św. Kazimierza Królewicza: procesja odbędzie się na placu przy świątyni po mszy świętej o godzinie 9.00.
Parafia pw. św. Mikołaja w Szewnie: procesja wokół kościoła po mszy świętej o godzinie 10.00.
OPATÓW
Parafia pw. św. Marcina z Tours: procesja wokół świątyni po mszy świętej o godzinie 10.30
OŻARÓW
Parafia pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin: procesja wokół świątyni po mszy świętej o godzinie 10:30.
POŁANIEC
Parafia pw. św. Marcina: procesja przejdzie ulicami miasta znajdującymi się w najbliższym sąsiedztwie kościoła. Msza święta odbędzie się o godzinie 10. Pierwszy ołtarz przy wikariacie, drugi przy wyjściu z terenu kościelnego, trzeci na ulicy Staszowskiej obok figury, a czwarty na parkingu przy murze kościelnym.
SANDOMIERZ
Bazylika katedralna: Msza św. odbędzie się o godz. 10.30 pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Procesja do ołtarza pomiędzy siedzibą Kurii Diecezjalnej, a Pałacem Biskupim do ołtarza przy figurze Matki Bożej obok ratusza, powrót ulicą Mariacką do ołtarza przy Domu Katolickim i na plac przy katedrze, gdzie będzie ostatni ołtarz. W uroczystościach weźmie udział około 20-osobowa reprezentacja Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej w strojach z epoki.
Parafia pw. św. Józefa: msza święta rozpocznie się o godz. 10.00. Procesja na dziedzińcu kościelnym. Pierwszy ołtarz będzie zlokalizowany wewnątrz świątyni, a trzy kolejne na zewnątrz.
Parafia pw. św. Pawła: msza św. o godz. 9.30. Procesja do czterech ołtarzy, które będą na placu kościelnym. W procesji wezmą udział m.in. dzieci obchodzące I rocznicę komunii świętej, które będą sypać kwiaty, a także przedstawiciele stowarzyszeń i formacji katolickich. Ołtarze znajdować się będą przy kościele.
STASZÓW
Parafia pw. św. Bartłomieja: Procesja przejdzie ulicami miasta. Pierwszy ołtarz zostanie zlokalizowany przy kościele św. Ducha, wierni przejdą ulicą Partyzancką na rynek, gdzie będą dwa kolejne ołtarze po obu stronach ratusza. Ostatni ołtarz będzie zlokalizowany przy kościele św. Bartłomieja.
SULISŁAWICE
Sanktuarium Maryjne: procesja na placu przy świątyni. Ołtarze będą rozlokowane przy starym i nowym kościele. Uroczystości uświetni grupa parafian grająca na instrumentach dętych. Msza święta rozpocznie się o godzinie 11, a po niej procesja do ołtarzy.