Dziś przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana Bożym Ciałem. W Kościele Katolickim jest to święto nakazane, co oznacza, że wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Tego dnia odbywają się tradycyjne procesje do czterech ołtarzy.
Przy każdym z nich czyta się ewangelie tematycznie związane z Eucharystią.
W diecezji kieleckiej z powodu stanu epidemii znaczna część procesji przejdzie w tym roku wyłącznie wokół kościołów. Takie jest podstawowe wskazanie Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Procesje wokół kościołów zorganizują m.in. parafia w Chęcinach, parafie św. Trójcy i bł. Wincentego Kadłubka u oo. Cystersów w Jędrzejowie, jak i parafie w Pińczowie, Włoszczowie i Kazimierzy Wielkiej. Proboszcz Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie o. Jakub Zawadzki informuje, że w tym roku procesja odbędzie się przez aleje na terenie przykościelnym.
– Niestety w tym roku nie wyjdziemy na ulice parafii, bowiem nie jesteśmy w stanie zapewnić, że wszyscy będą przestrzegać norm sanitarnych, gwarantując bezpieczeństwo innym uczestnikom procesji. Zamiast się modlić, martwilibyśmy się, czy wszyscy mogą bezpiecznie uczestniczyć w modlitwie – wyjaśnia o. Jakub.
– Nie będzie też tradycyjnej procesji eucharystycznej ulicami Kielc, między parafiami katedralną i św. Wojciecha – mówi ks. Mirosław Cisowski.
– Ksiądz biskup zdecydował, że w świątyni św. Wojciecha, w której będzie przewodniczył Eucharystii, procesja odbędzie się tylko procesja wokół kościoła. Podobnie będzie w bazylice katedralnej w Kielcach. Tam mszy będzie przewodniczył bp Marian Florczyk, a 4 ołtarze także powstaną wokół świątyni – informuje.
Ołtarze przy parafii św. Wojciecha zostaną zbudowane na placu kościelnym, gdzie kiedyś istniał cmentarz – zapowiada proboszcz parafii ks. Jan Tusień.
– Pierwszy ołtarz będzie przed krzyżem misyjnym, drugi przy figurze Jezusa Frasobliwego z 1732 roku, trzeci – przy krzyżu od ul. IX Wieków Kielc, a czwarty przy figurze patrona parafii, św. Wojciecha – wymienia.
Msza św. w kościele św. Wojciecha rozpocznie się o 9.30. Będzie transmitowana na naszej antenie.
Procesje mogą wyjść na ulice w tych parafiach, w których proboszcz uzyskał zgodę władz lokalnych i sanitarnych. W Kielcach ulicami przejdą wierni m.in. z Sanktuarium Św. Józefa Opiekuna Rodziny, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, parafii św. Ducha, a także parafii garnizonowej. Ks. Piotr Białek z Sanktuarium Św. Józefa informuje, że parafia uzyskała zgodę na organizację procesji, jednak przejdzie ona możliwie najkrótszą trasą.
– Parafianie zostali poproszeni, by w procesji uczestniczyły tylko osoby zdrowe, by mieli zasłonięte usta i nos i zachowali dystans społeczny. Procesja jest bardzo ważna, bo jest manifestacją wiary w Jezusa obecnego w Eucharystii niekoniecznie wobec tych, którzy są w kościele, ale wobec tych, których nie ma – mówi ks. Białek. Dodaje, że w przypadku parafii św. Józefa Robotnika, która jest największą w Kielcach, łatwiej będzie zachować dystans idąc szerokością całej ulicy, niż wokół kościoła.
Boże Ciało zostało ustanowione pod wpływem objawień bł. Joanny z Cornillon. W widzeniach, które miała, Chrystus domagał się ustanowienia święta Eucharystii w pierwszy czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.
W 1264 roku papież Urban IV ogłosił, że Boże Ciało jest świętem całego Kościoła. W 1931 roku papież Bonifacy nakazał wprowadzić święto wszędzie, gdzie jeszcze nie było obchodzone. W Polsce Boże Ciało we wszystkich diecezjach obchodzi się od XIV wieku.