Parafia pod wezwaniem świętej Trójcy w Działoszycach ma już 800 lat. Dwudniowe uroczystości rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.
Źródła historyczne podają, że kościół w Działoszycach został wybudowany na wzgórzu w 1220 roku z fundacji biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża.
Jak informuje ksiądz Andrzej Jankoski, proboszcz parafii, przez 800 lat swojego istnienia świątynia przechodziła liczne zmiany. Pierwotnie erygowana pod wezwaniem świętego Floriana, po kilkuset latach przyjęła patronat św. Trójcy. Rozbudowywana z elementami barokowymi przyjęła formę, w jakiej znamy ją dzisiaj.
– Działoszycki kościół ma wiele pięknych zabytków, często unikatowych w skali światowej. Prezbiterium to najstarsza część kościoła. Jego istotnym elementem są freski na ścianie północnej przedstawiające malowidło gotyckie. W Europie jest jeszcze jeden taki kościół, we Francji, który posiada tego typu freski i z tego samego czasu, bo z XIV wieku – dodaje.
Biskup kielecki Jan Piotrowski powiedział, że parafia św. Trójcy w Działoszycach wpisuje się w piękną historię życia religijnego, obyczajowego, kulturowego i patriotycznego obecnej diecezji kieleckiej i ziemi świętokrzyskiej.
– Jubileusz nie jest wyłącznie czasem wspomnień, przygotowań, wydanych publikacji czy odnowionych zabytków. Jest czymś znacznie więcej. Odnowieniem wiary, przyjaźni z Bogiem i umocnieniem – zaznacza.
O tym, że jubileusz jest nie tylko powodem do dumy, ale okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za otrzymywane łaski, ciągłą opiekę i ogromne wsparcie tak mocno odczuwane każdego dnia mówił z kolei Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc. Dodaje, że nie sposób ubrać w słowa 800-letnią historię świątyni, która jednoczy, wzmacnia i ubogaca.
– W pierwszej kolejności należy podziękować Bogu, bez którego dzieje naszego kościoła nigdy by się nie wydarzyły. W drugiej kolejności duchowieństwu, które przez te wszystkie lata z wielką starannością dbały o naszą świątynię i parafię, w trzeciej kolejności wiernym, mieszkańcom, bez których obecności i zaangażowania żadna świątynia nie może przeżywać rozwoju – zaznacza.
Podczas mszy świętej zostały poświęcone także odnowione 20-głosowe organy, wybudowane na początku lat 50. ubiegłego wieku. Wydarzenie zwieńczył koncert w wykonaniu prof. Andrzeja Białko z Akademii Muzycznej w Krakowie, który dokonał pełnej prezentacji instrumentu.
W niedzielę w dniu święta Trójcy Świętej, na godzinę 12.00 zaplanowano jubileuszową mszę świętą pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Kalety. Uroczystości będzie można obejrzeć także na kanale YouTube.
Warto dodać, że kościół ten regularnie poddawany jest licznym renowacjom. W XVI wieku została dobudowana zakrystia. W XVII wieku kaplice – pierwsza od strony północnej, z 1637 roku, pw. św. Anny, a druga od strony południowej, pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Pod koniec XIX wieku przedłużono kościół, z kolei na początku XX wybudowano wieżę.