Dziś możemy obserwować na niebie półcieniowe zaćmienie księżyca, które zbiegnie się w czasie z tzw. pełnią „truskawkowego Księżyca”. Zjawisko będzie można oglądać o godz 21.25.
Mateusz Kalisz pasjonat astronomii tłumaczy, że półcieniowego zaćmienia Księżyca nie zobaczymy gołym okiem. Zjawisko można jednak dobrze zarejestrować aparatem lustrzanką, po odpowiednim ustawieniu przesłony i czasu naświetlania.
– Właśnie 5 czerwca, część księżycowej tarczy znajdzie się w półcieniu Ziemi i takie zaćmienie nazywamy półcieniowym. Tarcza Księżyca delikatnie się przyciemni – mówi.
Całkowite zaćmienie Księżyca jest łatwiejsze do obserwacji nawet gołym okiem. Dodatkowo dzisiejsza, czerwcowa pełnia nosi nazwę „truskawkowej”. Mateusz Kalisz wyjaśnia, że takie zwyczajowe nazwy pełni Księżyca nadawały ludy pierwotne.
– Każda pełnia posiada swoją nazwę nadaną w przeszłości przez różne ludy. W przypadku truskawkowej pełni chodziło o to, że księżyc nocą świeci tak mocno, że umożliwiał zbiór truskawek po zmroku – dodaje.
We wrześniu pełnia księżyca nazywana jest „Pełnią Żniwiarzy” i jak dodaje na początku jesieni również nocą trwały żniwa, a księżyc był wtedy naturalną lampą.
Obserwację półcieniowego zaćmienia Księżyca można rozpocząć o godzinie 21.00, a zakończy się o godzinie 23.00.