Dziś Dzień Savoir-Vivre. Jak się zachować w różnych sytuacjach, np. gdy podczas spotkania zadzwoni w kieszeni telefon? Co zrobić z wręczoną wizytówką? Kto pierwszy powinien wchodzić po schodach: mężczyzna czy kobieta? A kto pierwszy ma wejść przez drzwi – gospodarz czy gość?
W Aktualnościach Dnia dziś o tym czy savoir-vivre to przeżytek czy zespół zasad i umiejętności wciąż potrzebnych i pożądanych? Etykiety przestrzega się tylko od święta, czy również na co dzień?
Czego nie wypada robić w miejscu publicznym – na ulicy, w kinie, w parku? Jakie najczęściej popełniamy błędy?
Zachęcamy do udziału w audycji pod nr 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest środa, 3 czerwca, 155. dzień roku. Do końca roku pozostało 221.
Wschód słońca: 04:20
Zachód słońca: 20:47
Dzień trwa 16 godz. 27 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 14 min.
Imieniny obchodzą: Andrzej, Bratumiła, Cecyliusz, Ferdynand, Franciszek, Izaak, Jan, Joachim, Karol, Kewin, Klotylda, Laurencjusz, Laurentyn, Leszek, Maciej, Owidia, Owidiusz, Paula, Tamara i Wawrzyniec.
*****
Przysłowie na dziś: „Czerwiec po deszczowym maju, często dżdżysty w naszym kraju”
*****
Dzień Dobrej Oceny
Dzień Savoir-Vivre
Światowy Dzień Roweru
*****
ŚRODA, 3 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1726 r. – 3 czerwca biskup Konstanty Felicjan Szaniawski wydał akt erekcyjny seminarium kieleckiego, zatwierdzony przez papieża Benedykta XIII bullą z 2 czerwca 1728 roku.
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: kapucyn Agrypin Konarski, właściwie Piotr Paweł Konarski kapelan w powstaniu styczniowym: w trakcie bitwy pod Grochowiskami z krzyżem i rewolwerem w rękach zagrzewał powstańców do boju. 19 kwietnia w czasie bitwy pod Grzybową Górą, stanął na czele kosynierów i rozbił trzykrotnie silniejszy oddział rosyjski. 3 czerwca został w Warce aresztowany przez kozaków. Osadzony w Cytadeli Warszawskiej. Skazany na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 12 czerwca na stokach Cytadeli w obecności jego spowiednika o. Honorata Koźmińskiego.
1902 r. – w Grodzisku zmarł Adolf Dygasiński zwany „piewcą Ponidzia”. Urodził się 7 7 marca 1839 w Niegosławicach koło Pińczowa.
1924 r. – pierwsze w dziejach Skarżyska-Kamiennej wybory do Rady Miejskiej,
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: po zasadzce na rytwiańskich żandarmów na trakcie w turskim lesie (2 czerwca 1943r.) Niemcy przeprowadzili pacyfikację wioski Strużki; walka obronna „Jędrusiów”, dzięki której około połowa mieszkańców przeżyła.
1945 r. – połączone siły oddziałów „Buka” i „Michała” przeprowadziły atak na więzienie w Pińczowie. Grupie szturmowej nie odpaliły ładunki którymi miała wysadzić więzienna bramę. Zarządzono odwrót. Atakujący mieli trzech rannych. Po stronie UB był jeden zabity i jeden ranny.
1991 r. – do Kielc przybywa Ojciec Święty Jan Paweł II, bierze udział w uroczystościach zamknięcia III synodu Kościoła Kieleckiego. Biskup kielecki Stanisław Szymecki ogłosił Matkę Bożą Łaskawą Kielecką patronką Kielc. Msza na lotnisku w Masłowie.
ŚRODA, 3 CZERWCA: W POLSCE
1460 r. – wojna trzynastoletnia: papież Pius II ekskomunikował walczące z zakonem krzyżackim stany pruskie oraz ich sprzymierzeńców, czyli króla Polski Kazimierza IV Jagiellończyka i jego poddanych,
1918 r. – rządy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch ogłosiły deklarację, w której stwierdzano: Utworzenie zjednoczonego i niepodległego Państwa Polskiego z wolnym dostępem do morza, stanowi jeden z warunków trwałego i sprawiedliwego pokoju oraz panowania prawa w Europie. Deklaracja była wynikiem skutecznych działań dyplomatycznych prowadzonych przez Romana Dmowskiego i Komitet Narodowy Polski,
1916 r. – rozpoczął się strajk górników w Zagłębiu Dąbrowskim,
1925 r. – po raz pierwszy do niepodległej Polski przyjechała Maria Skłodowska-Curie,
1932 r. – dokonano oblotu samolotu RWD-6,
1939 r. – otwarto Tor wyścigów konnych Służewiec w Warszawie.
ŚRODA, 3 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
W Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystej Gali AgroLigi 2019. Informacje po godz. 12.
# # #
Dziś ciąg dalszy posiedzenia Senatu. Senatorowie zajmą się m.in. projektem uchwały „w sprawie roli mediów publicznych w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, przygotowanym przez grupę senatorów KO. W projekcie m.in. wzywa się „instytucje państwa do poszanowania wszystkich wyborców bez względu na ich poglądy oraz do respektowania praw obywatelskich, a zwłaszcza dbałości o prawdziwość przekazów mediów publicznych”.
Senatorowie mają też wysłuchać informacji premiera „w przedmiocie wdrażania postanowień Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” oraz informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat zatrzymań dokonywanych przez Policję podczas demonstracji w okresie pandemii ze szczególnym uwzględnieniem zatrzymań 16 maja br., w tym zatrzymania senatora Jacka Burego.
Ponadto zaplanowano głosowania nad wcześniej rozpatrzonymi punktami, m.in. nad zmianami w regulaminie Senatu. Dotyczą one procedury wyboru i odwołania marszałka oraz wicemarszałków Senatu, doprecyzowano w nich także normy dotyczące udziału przedstawicieli organów państwowych oraz przedstawiciela wnioskodawcy projektu ustawy w posiedzeniach Senatu. W projekcie umożliwiono także wybór wskazanego przez Senat członka komisji ds. walki z pedofilią.
# # #
Dziś odbędzie się Economic Security Forum ECONSEC, w którym udział mają wziąć m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak oraz Ireneusz Zyska – pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.
Tematem spotkania ma być m.in. sytuacja gospodarcza w Polsce i w Europie – skutki w krótkookresowej i wieloletniej perspektywie, wpływ epidemii na sektor małych i średnich przedsiębiorstw, a także, czy epidemia zmieni podejście do kwestii klimatycznych, miksu energetycznego oraz priorytetów polityki energetycznej. Zaplanowana również panel poświęcony temu, jak globalny kryzys wywołany pandemią przewartościowuje podejście do miejsca firm energetycznych w gospodarkach poszczególnych państw, czy pandemia spowoduje jakieś istotne zmiany w strategii polskich grup energetycznych, a także, czy epidemia będzie miała wpływ na kształt przygotowywanej polityki energetycznej państwa.