Nie maleje zainteresowanie bezpłatną pomocą prawną w województwie świętokrzyskim. W regionie prowadzonych jest kilkadziesiąt miejsc, w których można spotkać się ze specjalistą. Porady są finansowane z budżetu Państwa. Z tych środków pochodzą dotacje, które trafiają do jednostek organizujących tę pomoc. To skutek działań Ministerstwa Sprawiedliwości, prezydenta Andrzeja Dudy oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
POWIAT KIELECKI:
W powiecie kieleckim zlokalizowanych jest osiem punktów m.in. w Masłowie, Łagowie i Chmielniku. Porad prawnych udziela 15 adwokatów, 6 radców prawnych oraz 2 doradców obywatelskich. We wszystkich miejscach jest możliwość skorzystania z mediacji.
Ewelina Kaczmarzyk, kierownik referatu organizacji w Starostwie Powiatowym w Kielcach informuje, że z miesiąca na miesiąc wzrasta zainteresowanie bezpłatną pomocą prawną. W pierwszym kwartale specjaliści udzielili prawie 500 porad. Najczęściej mieszkańcy przychodzą ze sprawami rodzinnymi, dziedziczenia, prawa własności, zobowiązań finansowych oraz spraw pracowniczych.
Od ubiegłego roku z usługi może skorzystać każdy osoba, która złoży oświadczenie, iż nie stać jej na pokrycie kosztów porady. W czasie epidemii ten obowiązek został jednak zniesiony. Od 16 maja z porad mogą skorzystać także osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Warunkiem uzyskania pomocy w takim przypadku jest złożenie dodatkowego oświadczenia, że w ciągu ostatniego roku nie były zatrudnione w zakładzie inne osoby.
– W związku z ogłoszoną epidemią, od 16 marca porady prawne udzielane są za pomocą telefonu, e-maila lub komunikatorów internetowych. Od dziś jednak istnieje możliwość umówienia się na spotkanie bezpośrednio z prawnikiem – zauważa.
Nie ma rejonizacji. Osoby, które chcą umówić się na spotkanie w powiecie kieleckim, powinny skontaktować się z pracownikiem starostwa, dzwoniąc pod numer telefonu 41 200 17 85 w godzinach od 7.00 do 15.15. Nie trzeba podawać swoich danych osobowych.
Mieszkańcy Kielc mogą skorzystać także z nieodpłatnej pomocy prawnej, która jest udzielana w ośmiu punktach zlokalizowanych na terenie miasta. Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc informuje, że wszystkie niezbędne wskazówki na ten temat można znaleźć na stronie ratusza w zakładce „Obsługa Klienta”, a następnie wchodząc w „Nieodpłatną Pomoc Prawną”. Podobnie jak w przypadku punktów prowadzonych przez starostwo, w czasie epidemii porady udzielane są przez telefon lub komunikator internetowy. Rejestracja odbywa się telefonicznie. Chętni mogą zadzwonić pod numer telefonu 41 36 76 703 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30. W czasie epidemii został zniesiony obowiązek składania oświadczeń o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej porady prawnej, zaś przedsiębiorcy o niezatrudnianiu osób w ciągu ostatniego roku.
– W Kielcach jest bardzo duże zainteresowanie darmowymi poradami. W czasie epidemii zmniejszyła się jednak liczba osób chętnych do korzystania z takich usług, ponieważ klienci, a zwłaszcza osoby starsze, preferują kontakt osobisty z mecenasem. To właśnie osoby starsze stanowią większość beneficjentów – mówi.
Do początku 2019 roku z takich usług mogły skorzystać osoby objęte programami pomocy społecznej, członkowie rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny, seniorzy oraz wszyscy przed ukończeniem 26. roku życia. Ta grupa szacowana jest na niemal 22 mln osób. Po tym czasie programem zostali objęci wszyscy obywatele, których nie stać na taką usługę.
POWIAT BUSKI:
Ponadto aż cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej mieszczą się na terenie powiatu buskiego. Dostępne są one w budynku Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju, Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Korczynie, budynku tzw. Starej Plebanii w Solcu-Zdroju, przy ulicy Kościelnej 3 oraz siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy.
W 2019 roku udzielono 631 nieodpłatnych porad. Najwięcej mieszkańców skorzystało z punktu mieszczącego się w Busku-Zdroju – 537. Najchętniej korzystano z porad z dziedziny prawa cywilnego. To m.in. pomoc w sprawie eksmisji, pomocy dla pokrzywdzonych, także przy sprawach rozwodowych, spadkowych, dotyczących dziedziczenia.
Porady cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie mieszkańców wsi. Większość osób korzystających z porad to kobiety.
Średnia wizyta w 2019 roku trwała od 15 do 30 minut. Najwięcej osób legitymuje się wykształceniem zasadniczym zawodowym.
POWIAT JĘDRZEJOWSKI:
Na ternie powiatu jędrzejowskiego nieodpłatną pomoc prawna mieszkańcy powiatu mogą uzyskać w:
– Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie, przy ul. Armii Krajowej 9, w dniach od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00
– Sędziszowskim urzędzie miejskim, ul. Dworcowa 20, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00
– Małogoskim urzędzie miasta i gminy, ul. Jaszowskiego 3A, w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 9.00 – 13.00 oraz w czwartki w godz. 15.00 – 19.00
Obecnie zgłoszeń spraw do załatwienia dokonuje się telefonicznie pod numerem 41 386 40 40, dostępnym w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, czyli od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30.
Na ternie powiatu jędrzejowskiego nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest od 2016 roku. W 2019 roku liczba osób korzystających znaczenie wzrosła. W roku 2019 z nieodpłatnej pomocy prawnej w sumie skorzystało 1117 osób (Jędrzejów – 542 osoby, Sędziszów i Małogoszcz – w sumie 575).
W pierwszym kwartale 2020 roku z nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystało 255 osób (w Jędrzejowie 149 osób, a w Małogoszczu i w Sędziszowie w sumie 106). W okresie pandemii, kiedy porady udzielane są tylko telefonicznie, korzysta z nich miesięcznie tylko kilkanaście osób.
Najczęściej porady dotyczą indywidualnych spraw z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, ubezpieczenia społecznego oraz prawa pracy. W tych sprawach udzielane były informacje o stanie prawnym, wskazano sposoby załatwienia sprawy oraz w niektórych przypadkach pomoc polegała na napisaniu pisma procesowego.
POWIAT KAZIMIERSKI:
Na terenie powiatu kazimierskiego są dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Pierwszy znajduje się w Kazimierzy Wielkiej przy ulicy Partyzantów 29 w budynku, gdzie mieści się Wydział Geodezji, drugi zaś w Skalbmierzu przy ulicy Szkolnej 3. Ten drugi oferuje nie tylko porady prawne, ale i poradnictwo obywatelskie i mediacje.
Marek Krupa, sekretarz powiatu kazimierskiego, nadzorujący porady prawne chwali ustawodawcę, że rozszerzył zakres o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jak mówi, pomoc osobom wkraczającym w biznes jest cenna, a kierunek ze wszech miar korzystny.
– W ubiegłym roku zanotowaliśmy 384 porady. Myślę, że po tych zmianach będzie zdecydowany wzrost zainteresowania. Do tej pory z porad korzystały osoby w wieku emeryci, renciści. Poruszane były kwestie głównie spadkowe. Myślę, że osoby prowadzące działalność gospodarczą ożywią te punkty – zaznacza.
Porady wcześniej są umawiane przez telefon. Na stronie internetowej starostwa podany jest numer telefonu 41 350 23 12. Ponadto osoby udzielające porad, zgodziły się na to, aby udostępnić ich prywatne telefony komórkowe.
W Skalbmierzu pomoc oferowana jest w poniedziałki i środy od godziny 9.00 do 13.00, z kolei we wtorki, czwartki i piątki od 10.00 do 14.00, natomiast w Kazimierzy Wielkiej w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 9.00 -13.00, a także w czwartki i piątki w godz.13-17.
Zapisy do powyższych punktów pod telefonem: 41 350 23 12.
POWIAT KONECKI:
W powiecie koneckim znajdują się trzy miejsca, w których można skorzystać z bezpłatnej porady prawnej. Rozlokowano je w skrajnych punktach powiatu, od zachodu na wschód, czyli w Stąporkowie i Fałkowie, oraz w centrum, czyli w Końskich.
W powiecie koneckim z bezpłatnego poradnictwa w starostwie powiatowym korzystają głównie osoby po 60. roku życia. Najczęściej są to porady w zakresie prawa cywilnego i własności. Pojawiają się również sprawy na styku prawa cywilnego i rzecznika konsumentów. W maju wpłynęło około 30 wniosków z wszystkich trzech punktów. Najwięcej spraw zarejestrowano w Końskich.
Od 1 stycznia 2016 roku z porad mogą korzystać osoby fizyczne, a od 16 maja bieżącego roku również osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Dotąd niewielu przedsiębiorców skorzystało z bezpłatnego wsparcia.
Od połowy marca w związku z epidemią możliwe są jedynie teleporady. Wznowienie bezpośredniej działalności biur w powiecie koneckim planowane jest od 8 czerwca. Na wizytę lub poradę telefoniczną można umówić się telefonicznie pod numerem 41 260 48 35. Wówczas ustalany jest dogodny termin. Później oddzwania już adwokat lub radca prawny. Można też skontaktować się elektronicznie, wysyłając maila na adres: bok@konecki.powiat.pl.
Starostwo Powiatowe w Końskich (ul. Stanisława Staszica 2) – poniedziałek 9.00 – 13.00, wtorek, środa i czwartek w godz. 14.30 – 18.30, piątek w godz. 13.00 – 17.00,
Urząd Gminy w Fałkowie (ul. Zamkowa 1a, lokal 19) – poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 9.00 – 13.00, środa w godz. 12.00 – 16.00,
Urząd Miejski w Stąporkowie (ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 132 A) – poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 9.00 – 13.00 oraz środa 11.30 – 15.30.
POWIAT OPATOWSKI
Porady cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie mieszkańców wsi. W 2019 roku pomoc uzyskało 775 osób, w większości w sprawach cywilnych (465), ale również z zakresu prawa: rodzinnego, pracy ubezpieczeń społecznych czy podatków. W pierwszym kwartale tego roku z porad prawnych skorzystało prawie 160 osób.
Po pomoc zgłaszają się osoby w różnym wieku, jednak najwięcej jest tych między 35 a 45 oraz 60 a 80 rokiem życia. Dwie trzecie osób korzystających z punktu to kobiety. Średnio jedna wizyta trwała do 60 minut.
POWIAT OSTROWIECKI
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w powiecie ostrowieckim świadczone są w czterech punktach. Trzy punkty (dwa nieodpłatnej pomocy prawnej i jeden nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego) są zlokalizowane w budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu, przy ul. Iłżeckiej 37. Punkt czwarty jest mobilny i jest zlokalizowany w gminach powiatu ostrowieckiego – Bałtowie, Ćmielowie, Kunowie i Waśniowie. Punkty prowadzą adwokaci, radcy prawni oraz wyłoniona w drodze otwartego konkursu ofert – Fundacja Gołębie Serce.
Porady cieszą się sporym zainteresowaniem. W 2019 roku skorzystało z nich łącznie 2211 osób, a w pierwszym kwartale tego roku ponad 500. Obecnie ze względu na sytuację epidemiologiczną odbywają się one zdalnie, głównie w formie telefonicznej. W związku z pandemią i trudną sytuacją na rynku ustawę znowelizowano i wprowadzono do niej zapis umożliwiający skorzystanie z również osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniającym innych osób w ciągu ostatniego roku.
Najczęściej z pomocy prawnej korzystają osoby w wieku 65-75 lat. W 2019 roku było takich osób prawie 500. Następnie to roczniki – 360 osób w wieku 35-45 lat oraz prawie 300 osób w wieku 60-65 lat. Dużo większą grupą korzystających z porad są kobiety. W ubiegłym roku było ich prawie 1440, natomiast mężczyzn – około 760. Najwięcej osób legitymuje się wykształceniem zasadniczym zawodowym, średnim zawodowym, ogólnokształcącym, ale korzystają również osoby z wykształceniem wyższym.
Najczęściej porady dotyczą prawa cywilnego. W roku 2019 było ich prawie ponad tysiąc, a chodzi o dziedziczenie, dział spadku czy spory małżeńskie. Z zakresu prawa rodzinnego porad było ponad 300, ale sporą liczbę stanowiła również pomoc z zakresu prawa pracy i prawa karnego. W okresie pandemii zwiększyło się zapotrzebowanie na porady z zakresu prawa pracy.
POWIAT PIŃCZOWSKI:
W powiecie pińczowskim mieszczą się dwa takie punkty – jeden prowadzony przez radcę i adwokata, z kolei drugi zarządzany przez organizację pozarządową – Stowarzyszenie Sursum Corda.
Obydwa mieszczą się w budynku starostwa powiatowego przy ulicy Zacisze 5, na parterze, tuż przy wejściu po prawej stronie.
Obiekt wyposażony jest w podjazd dla wózków inwalidzkich, umożliwiający korzystanie z punktu osobom także z niepełnosprawnościami.
Wioletta Usnarska, sekretarz powiatu, nadzorująca porady prawne informuje, że punkty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Korzystają mieszkańcy w różnym wieku.
– Tylko w ubiegły roku zarejestrowaliśmy około 470 takich porad. Jak na powiat pińczowski, który jest bardzo mały i typowo rolniczy, to bardzo dużo. Najwięcej osób przychodzi we wtorki i piątki, czyli w dni targowe. Z kolei najwięcej porad dotyczy prawa spadkowego, np. kwestia przepisania gospodarstwa na dzieci. Porady są też udzielane z zakresu spraw rozwodowych. Ludzie oczekują także pomocy przy różnego typu problemach rodzinnych. W większości, jak uwolnić się od przemocy domowej – zaznacza.
Informacje na temat funkcjonowania porad, znajdują się na stronie internetowej starostwa, portalach społecznościowych, plakacie wywieszonym w gablocie na parterze budynku starostwa powiatowego, są także na drzwiach punktu. Ponadto rozdawane są ulotki, dostępne są także specjalne broszury, które znajdują na stoliku w budynku starostwa.
Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Z kolei z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego można skorzystać w każdą środę od 11.30 do 15.30.
POWIAT SANDOMIERSKI:
W powiecie sandomierskim bezpłatna pomoc prawna dla mieszkańców prowadzona jest w trzech gminach – Sandomierzu, Klimontowie i Zawichoście. Koordynatorem tych świadczeń jest starostwo.
Radcy prawni i adwokaci udzielają także poradnictwa obywatelskiego. Oprócz tego można skorzystać z mediacji. Jak powiedział starosta Marcin Piwnik, te formy pomocy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku skorzystało z nich w sumie 900 osób, we wszystkich trzech punktach. W pierwszym kwartale tego roku prawie 300 osób skorzystało z darmowego poradnictwa prawnego. Z powodu epidemii przez kilka tygodni porady były udzielane telefonicznie.
Ludzie najczęściej potrzebują pomocy odnośnie spraw majątkowych, własnościowych, aktów notarialnych. Przychodzą też z problemem przemocy w rodzinie.
W Starostwie Powiatowym w Sandomierzu bezpłatne porady prawne prowadzone są codziennie od godziny 7.00 do 11.00. Od 12.00 do 16.00 można skorzystać z poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji. Punkty w Klimontowie i Zawichoście działają w budynkach urzędów gmin i są czynne dwa razy w tygodniu.
POWIAT SKARŻYSKI:
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej uruchomiło dwa punkty, w których przez cały 2020 rok udzielana będzie nieodpłatna pomoc prawna, poszerzona o porady w zakresie mediacji. Ponadto działa punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Z takiej pomocy może skorzystać każda osoba, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
W punkcie mieszczącym się w budynku przy placu Floriańskim 1 w Skarżysku-Kamiennej darmowych porad prawnych udzielają adwokaci i radcy prawni wyznaczeni przez Okręgową Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych.
Podczas piątkowego dyżuru można skorzystać z nieodpłatnej mediacji.
Drugi punkt nieodpłatnej pomocy prawnej mieści się w budynku Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych przy ul. Legionów 119 w Skarżysku-Kamiennej.
W Skarżysku działa też punkt nieodpłatnego poradnictwa. Mieści się on w budynku I LO im. J. Słowackiego przy ul. 1 Maja 82.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po telefonicznym umówieniu terminu wizyty pod numerem telefonu 41 39-53-042 od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE GODZIN DZIAŁANIA PORADNICTWA
POWIAT STARACHOWICKI:
W powiecie starachowickim uruchomione zostały trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej z możliwością realizacji mediacji i jeden punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Ze wsparcia mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy, którzy złożą oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Prawnicy przyjmują w Starostwie Powiatowym w Starachowicach codziennie od 7.30. Dyżury pełnione są także w urzędach gminy w Brodach i Mircu oraz starachowickim magistracie.
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE GODZIN PRACY PRAWNIKÓW
POWIAT STASZOWSKI:
W powiecie staszowskim punkty bezpłatnych porad prawnych znajdują się w każdej gminie. Ich siedzibą są budynki urzędów gmin z jednym wyjątkiem, którym jest Połaniec. Tam punkt darmowych porad prawnych działa przy ul. Zrębińskiej 45/3.
– Ta forma pomocy cieszy się dość dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców całego powiatu – informuje starosta staszowski Józef Żółciak. W ubiegłym roku z poradnictwa prawnego, obywatelskiego oraz mediacji skorzystało w sumie 400 osób, a w pierwszym kwartale tego roku zgłosiło się 156 chętnych. Starosta przypomina, że z bezpłatnych porad mogą skorzystać tylko te osoby, których nie stać na opłacenie takiego świadczenia. W punkcie prawnym wypełnia się stosowne oświadczenie w tej sprawie.
Zakres spraw, z którymi zgłaszają się mieszkańcy, jest bardzo różny. W minionym roku najwięcej porad, tj. 221 dotyczyło prawa cywilnego, następnie rodzinnego – 71 zgłoszeń, ubezpieczeń społecznych i opieki zdrowotnej – 39. Tyle samo udzielono porad z zakresu prawa karnego, z prawa pracy – 26 porad, z prawa administracyjnego – 14, cztery porady dotyczyły prawa spadkowego, a pozostałe innych problemów, z którymi zgłosili się mieszkańcy.
Szczegółowe informacje na temat pracy punktów bezpłatnych porad prawnych w powiecie staszowskim znajdują się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Staszowie oraz w siedzibach urzędów gmin.
POWIAT WŁOSZCZOWSKI:
Na terenie powiatu włoszczowskiego zostały utworzone dwa punkty udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej :
1) w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie, ul. Wiśniowa 10 – pok. nr 100:
– punkt czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 11.30, telefon kontaktowy – 509-527-800, czynny w godzinach otwarcia punktu
2) w Urzędzie Gminy Secemin, ul. Struga 2 – pok. nr 4:
– punkt czynny w dni robocze według następującego harmonogramu:
poniedziałek – w godz. 12.00 – 16.00,
wtorek – w godz. 7.30 – 11.30,
środa – w godz. 7.30 – 11.30,
czwartek – w godz. 9.00 – 13.00,
piątek – w godz. 12.00-16.00.
Telefon kontaktowy: (34) 355-60-17, wew. 46, czynny w godzinach otwarcia punktu.
W punkcie we Włoszczowie nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest przez adwokatów i radców prawnych. Punkt w Seceminie prowadzony jest przez organizację pozarządową – Fundacja Młodzi Ludziom.
Obecnie nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest tylko telefonicznie lub mailowo. Zainteresowanie poradami jest umiarkowane. W pierwszym kwartale tego roku w sumie udzielonych zostało 89 porad, w tym 77 we Włoszczowie i 12 w Seceminie.
Natomiast w 2019 roku w punkcie we Włoszczowie pomoc otrzymało tam 329 osób, natomiast w Seceminie – 83. Porady najczęściej dotyczą spraw z zakresu prawa cywilnego.