W intencji wszystkich, którzy służyli gminie Skalbmierz i obecnie podejmują trud pracy na rzecz jej rozwoju, modlono się w skalbmierskiej kolegiacie w 30. rocznicę powstania samorządu terytorialnego. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe w Polsce po II wojnie światowej.
W nabożeństwie wziął udział m.in. poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniał, że o samorządną Rzeczpospolitą od dawna upominali się polscy patrioci. Poseł dodał, że podczas pierwszego zjazdu „Solidarności” w 1981 roku zostało jasno i wyraźnie wyartykułowane, że w Polsce trzeba przywrócić samorządność.
– Przywrócenie samorządności to wielka sprawa. Jedyna piękna reforma, która się udała w dobie przemian ustrojowych. Cieszymy się z tego, że możemy się spotkać i przywołać ważne daty, kiedy kształtowała się na nowo polska samorządność – zaznaczył. Dodał, że dziś samorządność to nie tylko gminy, powiaty i województwa, które dobrze gospodarują.
Z kolei Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego wspomina, że w momencie narodzin samorządu, pomagał on ludziom z komitetu obywatelskiego. Następnie, jak dodaje, w 1994 roku został radnym Skarżyska. Później był starostą powiatu. Jak mówi, reforma ta była bardzo potrzebna, by przeobrazić Polskę. I tak się dzieje.
– Mimo to nowe wyzwania ciągle stoją przed samorządowcami. Chociażby dziś, kiedy walczymy z pandemią koronawirusa. Dorobek w gminach, powiatach, województwie jest widoczny. Szczególnie w infrastrukturze, oświacie, kulturze – podkreślił.
Marek Juszczyk, burmistrz Skalbmierza zaznacza, że to dla wszystkich samorządowców to bardzo ważna rocznica. Jak mówi, w samorządzie działa od 2002 roku. Z początku jako radny gminy, następnie powiatu, dziś jak dodaje, pełni znaczącą służbę jako gospodarz gminy.
– Samorząd odnalazł się. Ludzie stanęli na wysokości zadania. Uważam, że wszystkie powierzone cele zostały spełnione – powiedział.
Mszę świętą celebrowali proboszczowie trzech parafii należących do gminy Skalbmierz – świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, Wniebowzięcia NMP w Topoli oraz św. Mikołaja w Małoszowie. Eucharystie uświetnił śpiew miejscowej Scholi Siódme Niebo oraz koncert na trąbkę i organy.