Wystawę poświęconą historii społeczności żydowskiej w Pińczowie można oglądać w tamtejszym Muzeum Regionalnym. Ekspozycja składa się z sześciu dwustronnych plansz, prezentujących fotografie miejsc m.in. Starej Synagogi, cmentarzy żydowskich, ale i opisów i sylwetki Żydów wywodzących się z Pińczowa.
Wystawa to efekt pozyskanego grantu od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Pomoc finansową w realizacji projektu muzeum otrzymało również z Urzędu Miejskiego w Pińczowie.
Justyna Dziadek, dyrektor instytucji informuje, że wystawa przedstawia historię społeczności żydowskiej w Pińczowie od XVI wieku do czasów współczesnych.
– To wystawa nietypowa. Tym razem nie prezentujemy na niej eksponatów. Najważniejszy jest tutaj tekst oraz zdjęcia. Fotografie znajdujące się na planszach, pochodzą ze zbiorów muzeum jak również kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie – dodaje.
Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa zaznacza, że to bardzo cenna inicjatywa pracowników muzeum. Wystawa dotyczy mieszkańców, którzy przez wiele wieków pracowali i tworzyli miasto.
Dodaje, że pamięć o nich jest bardzo ważna. Od XVI wieku stanowili ważną część mieszkańców Pińczowa. W okresie międzywojennym, co drugi pińczowianin określał siebie jako wyznawcę religii mojżeszowej. Ponoć król Kazimierz Wielki podarował Żydom pińczowskim plac pod pierwszą synagogę. Zbudowana w latach 1594-1609 przetrwała do czasów współczesnych.
– Cieszę, się, że to właśnie tu w muzeum, pamięć o naszych żydowskich rodakach jest kultywowana. Niestety trzeba jednak pamiętać, że w 1942 roku, podczas II wojny światowej zostali wypędzeni z miasta przez Niemców – dodaje.
Muzeum Regionalne w Pińczowie przypomina, że w 2022 r. przypada okrągła rocznica tego wydarzenia. Dokładnie 80 lat. Wystawa stanowi zatem wstęp do planowanych uroczystości z tej okazji.
Ekspozycja będzie prezentowana w krużgankach muzeum do końca sierpnia, następnie zostanie przeniesiona na stałe do pińczowskiej synagogi.