Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego potwierdził właściwości lecznicze naturalnych surowców i klimatu na obszarze gminy Pińczów. Teraz ogłoszony został przetarg na opracowanie tzw. operatu uzdrowiskowego. To kolejny krok, aby Pińczów mógł stać uzdrowiskiem.
Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta tłumaczy, że operat to szereg ekspertyz, które mają dokładnie określić strefy uzdrowiskowe na terenie gminy. To także podstawa do wydania przez resort zdrowia decyzji zatwierdzającej status uzdrowiskowy Gminy Pińczów.
– Na opracowanie raportu uzdrowiskowego zabezpieczyliśmy 80 tys. zł. Obszar uzdrowiskowy podzielony zostanie na trzy strefy: A, B, C. To trudny i decydujący etap o tym, w której części gminy umieścić serce uzdrowiska – zaznacza.
Wstępnie strefa uzdrowiskowa A miałaby się mieścić we wschodniej części Pińczowa. Burmistrz dodaje, że w okolicach Garbu Pińczowskiego między Pińczowem, a Pasturką gmina dysponuje terenem, na którym zostały udokumentowane źródła wód leczniczych. Kolejne strefy miały by być zlokalizowane w Bogucicach lub przy zbiornikach wodnych Gacki.
Według Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego parametry powietrza mogą być wykorzystywane w leczeniu chorób narządu ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatycznych, chorób skóry, układu nerwowego oraz nadciśnienia tętniczego. Uzdrowisko ma funkcjonować w oparciu o złoża wód leczniczych „Las Winiarski”, które w znacznej części położone są na terenie gminy.
Woda z oddanego do użytku w 2009 roku ujęcia w Lesie Winiarskim wykorzystywana jest do zabiegów leczniczych w Busku-Zdroju. Zasoby szacuje się na 15-20 mln metrów sześciennych. Woda ma bogate właściwości lecznicze o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym.
W 2018 roku radni Pińczowa jednomyślnie podjęli uchwałę o przystąpieniu do prac związanych z uzyskaniem przez gminę statusu uzdrowiska.