„Nie pytaj o Polskę” z repertuaru Obywatela G.C., „Polska” Kultu i „Wychowanie” T.Love – między innymi te utwory w wykonaniu świętokrzyskich artystów zabrzmiały podczas patriotycznego spektaklu „Polska Lekcja Śpiewu”.
Organizatorem wydarzenia była Agencja Artystyczna Kuman Team, przy współpracy z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej. Scenariusz i reżyserię widowiska przygotował Leszek Kumański, który wyjaśnił, że była to rozmowa dosłowna i w przenośni o pojęciach takich, jak Polska, Ojczyzna, patriotyzm, niepodległość, suwerenność, flaga.
– Pojęcia, które do tej pory kształtowały naszą historię, tożsamość narodową. Dowiedzieliśmy się, na ile one są dziś ważne w kontekście rzeczywistości, w której żyjemy w Europie, na świecie, a także ostatnich dni, tygodni. I ciekaw jestem, na ile one są ważne dla starszego pokolenia, średniego, ale także dla najmłodszych – wyjaśnia.
Komentarzem muzycznym do nagrań filmowych, zarejestrowanych na polskich ulicach, były piosenki. Między innymi „Nie pytaj o Polskę” z repertuaru Obywatela G.C., „Polska” Kultu, czy „Wychowanie” T.Love. Będą też utwory Jacka Kaczmarskiego.
– To rozmowa muzyczna, nie wykład etyczny, moralny. To także odwołanie do czasów, w których zrealizowaliśmy ten koncert, ponieważ występy nagraliśmy w pomieszczeniu, w którym są puste stoliki, puste krzesła, jakbyśmy czekali, że ci ludzie wyszli i zaraz wrócą, że wrócimy z tych trudnych czasów do normalności, do normalnego oddechu, normalnego kontaktu z drugim człowiekiem – dodaje Leszek Kumański.
Wystąpili m.in.,: Piotr Restecki, Klaudia Stolarska, Paulina Titkin, Michał Bojczuk, Maja Wojtaszek, Maciej Podsiadło, Arkadiusz Solorz, Karolina Latos, Julia Kamińska, Kamil Milczarek i Kamil Bukowski (utalentowani młodzi artyści z Kielc i województwa świętokrzyskiego, laureaci międzynarodowych i polskich festiwali, konkursów oraz programów telewizyjnych).
Zespół w składzie: Wacław Gogola, Jakub Mazur, Daniel Ksel i Michał Berliński.
Scenariusz i reżyseria: Leszek Kumański
Organizator: Fundacja Kuman Team
Współorganizator: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach
Patroni medialni: Radio Kielce, TVP3 Kielce, Echo Dnia, Radio eM, Tygodnik eM.
Widowisko zostało dofinansowane ze środków rządowego programu „Niepodległa”.