1200 kilometrów szlaków rowerowych dobrej jakości istnieje w regionie świętokrzyskim. Zespół rowerowy skupiony przy marszałku pracuje nad uruchomieniem kolejnych tras atrakcyjnych dla cyklistów.
Grupa została powołana w ubiegłym roku. Jej zadaniem jest usystematyzowanie działań, związanych z rozbudową ścieżek w regionie.
W tym roku powołano grupę ekspertów rowerowych. Tworzą ją przedstawiciele samorządów, organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia rowerowe.
– Grupa ekspertów ma wspomóc pracę zespołu rowerowego. Konsultujemy z nimi różne warianty przebiegu tras rowerowych w regionie – mówi Tomasz Jamka, członek zarządu województwa.
Dodaje, że zespół rowerowy wykorzystuje do budowy tras ślady nieczynnych kolejek wąskotorowych. Powiat kazimierski, wraz z partnerami, buduje obecnie ważny odcinek międzynarodowej trasy Eurovelo 11 od granicy z województwem małopolskim, z Lekszyc, przez Kazimierzę Wielką do Wiślicy.
Szlak wiedzie śladem nieużywanej dziś Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej i będzie liczył 38 kilometrów. Choć zakończenie prac planowane jest na koniec roku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rowerzyści pojadą nową trasą jeszcze w te wakacje.
Zadaniem zespołu rowerowego jest kontynuacja budowy trasy przez całe województwo do połączenia z Mazowszem. Na razie znany jest ogólny zarys przebiegu tej trasy – od Wiślicy przez Pińczów, Kielce, Końskie aż do Antoniowa w sąsiednim województwie.
Tomasz Jamka mówi, że rowerzyści już w tej chwili mogą korzystać z atrakcyjnych tras w różnych częściach województwa.
– Godna polecenia jest między innymi pętla chęcińsko-piekoszowska, prezentująca najciekawsze zabytki dwóch gmin. Szlak niebieski wiedzie z kolei śladami zabytków techniki Doliny Rzeki Kamiennej i biegnie przez północną część województwa. Prezentuje obiekty związane ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym – wymienia.
Malownicza są też trasy od Cedzyny do Opatowa przez Góry Świętokrzyskie, żółty szlak wokół Strawczyna, szlaki z cyklu „Sandomierskie Krajobrazy”, szlak zielony wokół Pińczowa czy też szlaki imienia Witolda Gombrowicza bądź imienia Mieczysława Radwana wokół Ostrowca Świętokrzyskiego.