– Wielu mówi, że Jan Paweł II obalił komunizm, ale on dokonał czegoś znacznie większego: ocalił chrześcijaństwo i Bożą wizję człowieka – mówił biskup Jan Piotrowski.
Posłuchaj homilii biskupa Jana Piotrowskiego
Podczas homilii wygłoszonej w trakcie mszy świętej dziękczynnej za dar życia, osoby i pontyfikat Jana Pawła II, ordynariusz diecezji kieleckiej podkreślił, że papież łączył geniusz wiary i rozumu. Zachwycał się wspaniałymi dziełami ludzkiego umysłu, ale też był bliski osobom bardzo prostym.
– Rozumnie i mądrze oceniał świat, a w nim wartość ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. To w Eucharystii papież widział centrum ludzkiego życia. Wiedział, że bardziej trzeba słuchać Boga, aniżeli ludzi. I choć płakał nad złem tego świata, to nikogo nie potępiał, ale wskazywał drogę do nawrócenia – mówił biskup Piotrowski.
Hierarcha przypomniał, że Jan Paweł II troszczył się o każdego człowieka. Już w dniu inauguracji swojego pontyfikatu wołał, aby nie bać się i otworzyć na oścież Chrystusowi drzwi, granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych. Mówił o prawie do pracy, kochał rodzinę, dzieci i młodzież, o czym przypomniał 3 czerwca 1991 roku tu, na świętokrzyskiej ziemi, na naszej ziemi! – wołał biskup.
Biskup Jan Piotrowski zauważył, że setna rocznica urodzin Jana Pawła II skłania nas do wielu refleksji.
– Wszystko o św. Janie Pawle II mówi wierność Chrystusowi i Kościołowi, której symbolem jest krzyż, który przyciskał do piersi w ostatnich dniach życia. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy my kochamy Kościół? Naszą wspólnotę? – zakończył biskup.
Msza święta odbyła się w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach. To szczególne miejsce, dedykowane Ojcu Świętemu od 18 maja 2014 roku. W kościele znajduje się ołtarz św. Jana Pawła II, a w nim relikwie pierwszego stopnia, czyli krew papieża.
Przy tej świątyni mieści się Centrum Duszpasterskie Wesoła 54, którego celem jest odkrywanie bogatej duchowości Jana Pawła II i kształtowanie kolejnych pokoleń w oparciu o jego wszechstronne nauczanie. W ramach centrum działa kilkanaście grup. To m.in. duszpasterstwo akademickie, duszpasterstwo dla osób powyżej 25 roku życia, grupa dla młodych mam, szkoła pisania ikon, duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców, chrześcijański teatr tańca, schola i pomoc psychologiczna.
Mszę świętą w kościele akademickim zakończył śpiew litanii do św. Jana Pawła II. Muzykę do tej modlitwy specjalnie dla Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54 napisała studentka działająca w jednej z grup, Zuzanna Samczyńska.
Do grona najwybitniejszych Polaków zalicza Jana Pawła II wiceminister sportu Anna Krupka. Jak wspomina, miał on wyjątkowy wpływ nie tylko na Polskę, ale też na cały ówczesny świat. Nazywa go ojcem wolności i duchowości.
– To on podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski powiedział w Warszawie „Niech zstąpi Duch twój i odmieni oblicze Ziemi, tej Ziemi”. I rzeczywiście, tak się stało – powiedziała Anna Krupka.