Postać wielkiego Polaka, Jana Pawła II, przypomniano w skalbmierskiej kolegiacie z okazji 100. rocznicy Jego urodzin. Uroczystości rozpoczęła litania loretańska oraz Apel Maryjny przy figurce Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w miejscowości Podgaje.
W nabożeństwie wziął udział m.in. poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił, że liczne grono wiernych, które przybyło, aby uczestniczyć w Eucharystii, pokazuje piękne świadectwo przywiązania do wartości, które Ojciec Święty głosił. Dodał, że to właśnie Jan Paweł II zostawił nam piękny testament – jak mamy żyć, jak układać nasze życie, abyśmy mogli pamiętać o tym, co uczynili dla Ojczyzny nasi przodkowie, ci, którzy oddawali za nią życie.
– Ale i te wartości nieprzemijające. One są dzisiaj ważne w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm, w świecie, który jest tak bardzo zlaicyzowany – dodał poseł.
– Myślę, że za wstawiennictwem Ojca Świętego Polska odegra wielką rolę w Europie, bo to u nas te wartości przetrwały najmocniej, a naszą sprawą jest to, aby te wartości pielęgnować, przenosić na kolejne pokolenia – zaznaczył.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski przypomniał, że Jan Paweł II, szczególnym kultem otaczał Maryję Królową Polski. Jak stwierdził, nabożeństwa majowe świadczą o tym, że jesteśmy narodem wierzącym.
– Z wiarą wiąże się to, że dzięki niej jesteśmy narodem. Tam gdzie była modlitwa, to i Polska była – zaznaczył.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa powiedział, że trzeba wspólnie dziękować za pontyfikat Jana Pawła II i modlić się o życie i zdrowie obywateli.
– To, że jesteśmy dzisiaj krajem i narodem wolnym nie było nam na zawsze dane. Trzeba pamiętać, kultywować i wzmacniać wiarę, bo dzięki niej Polacy przetrwali wiele historycznych zawirowań – zauważa.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa, zaznaczył, że wizyta przedstawicieli władzy publicznej w Skalbmierzu ma przekonać, aby starać się w trudnym czasie epidemii normalnie funkcjonować, jednak pamiętając o wprowadzonych obostrzeniach.
Uroczystości zakończyła litania do św. Jana Pawła II i apel przed pomnikiem, który stoi nieopodal kościoła pw. św. Jana Chrzciciela.