Łatwiej o wymianę starych kotłów i termomodernizację domów z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą szybciej otrzymać dotację, a wnioski są prostsze do wypełnienia.
– Wniosek został skrócony z 17 do 9 stron – mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Dodaje, że niepotrzebne będzie składanie wielu dokumentów, wystarczy stosowne oświadczenie. Samo rozpatrzenie wniosku potrwa 30 dni kalendarzowych, a nie jak było dotychczas – 90 dni roboczych.
Z programu skorzystają też osoby, które zakończyły już inwestycje. Zmiana dotyczy także połączenia programu „Czyste powietrze” z programem „Mój prąd”, który był realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Teraz mieszkańcy mogą złożyć jeden wniosek i uzyskać wsparcie w ramach obu programów. Ryszard Gliwiński zachęca samorządy do tworzenia lokalnych punktów obsługi klienta.
– Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców regionu skorzystało z programu. Zapraszamy samorządy do współpracy po to, by beneficjenci mogli bliżej domów uzyskać poradę.
Wśród 14 gmin, które współpracują z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach jest gmina Bałtów. Wójt Hubert Żądło przyznaje, że „Czyste powietrze” to dla mieszkańców szansa na oszczędności w domowym budżecie. Włodarz zachęca też innych samorządowców do tworzenia lokalnych punktów obsługi programu, bo jest to duża korzyść dla lokalnej społeczności.
– W urzędzie gminy mieszkaniec może załatwić wszelkie formalności związane z programem. Rok temu miałem wątpliwości, czy się zaangażować w tę współpracę, dziś wiem, że była to dobra decyzja – mówi i zachęca innych samorządowców do podobnych działań.
„Czyste powietrze” to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Dotacja jest przyznawana między innymi na wymianę źródeł ciepła, instalację centralnego ogrzewania, fotowoltaikę i ocieplenie budynku. Dotacja może wynieść nawet 30 tys. zł w zależności od realizowanych działań.
Z programu „Czyste powietrze” skorzystało już ponad 100 tys. osób w całym kraju. W województwie świętokrzyskim dotychczas złożono ponad 8 tys. wniosków.