Biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski powiedział, że papież św. Jan Paweł II był inspiratorem głębokich zmian społecznych, politycznych i ekonomicznych w wielu krajach. Dzięki temu ludzie odzyskiwali poczucie wolności.
– To dla nas wielki zaszczyt, że konstruktorem tych przemian był nasz umiłowany papież, ale też zadanie na przyszłość, aby to utrzymać i doceniać – dodał hierarcha.
Przypomniał, że Karol Wojtyła uważnie przyglądał się przemianom w naszej ojczyźnie, które zachodziły po 1989 roku. Z jednej strony odczuwał radość i dumę z narodu, a z drugiej nie krył zawodu, że Polska nie miała zbyt wielu przywódców, którzy byli w pełni uformowani po chrześcijańsku, dlatego głośno mówił o konieczności ochrony życia ludzkiego od narodzin do naturalnej śmierci, był przeciwny usunięciu religii ze szkół i hamowaniu ładu moralnego.
– Widział w NSZZ „Solidarność” ogromną wartość. Mówił, że jest to krzyk o poszanowanie godności człowieka i polska „Solidarność” przywróciła tę godność wszystkim, którzy na świecie walczyli o swoje własne prawa – stwierdził biskup Edward Frankowski.
Hierarcha podkreślił, że papież Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu często zwracał uwagę na rolę Kościoła.
– Ojciec święty podkreślał, że Kościół niejednokrotnie i wydatnie za cenę męczeństwa pomógł w obaleniu komunizmu i dlatego powinien mieć niekwestionowane miejsce w polskim życiu publicznym, że zamiast stawiać urojone zarzuty Kościołowi, że miesza się do polityki, państwo powinno cieszyć się, że pomógł zrzucić jarzmo ciemiężców – powiedział biskup Edward Frankowski.
Podkreślił, że papież Jan Paweł II był mocno ukierunkowany na Chrystusa i drugiego człowieka. Hierarcha spotkał się z papieżem nie raz. Miał okazję z nim rozmawiać, m.in. podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Sandomierza w czerwcu 1999 roku. Papież Jan Paweł II mianował ks. Edwarda Frankowskiego na biskupa, co miało znaczenie dla całej jego drogi kapłańskiej.