Z okazji setnych urodzin Jana Pawła II instruktorzy muzyczni Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach wraz ze swoimi młodymi gośćmi nagrali wyjątkową wersję „Barki”, ulubionej pieśni oazowej Jana Pawła II.
Obchody setnych urodzin papieża miały mieć w gminie Masłów szczególny charakter. To właśnie na lotnisku w Masłowie Jan Paweł II 3 czerwca 1991 roku odprawił mszę świętą, w czasie której wygłosił pamiętną homilię ze słowami „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”. Pandemia nie pozwoliła jednak zrealizować planów. Dziś rano, dokładnie w dniu urodzin, premierę miało wyjątkowe wideo. Instruktorzy „Szklanego Domu” nagrali „Barkę” ze swoich domów włączając się w cykl „szklanadomówka
W nagraniu udział wzięli: Arkadiusz Kasperek (trąbka), kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Masłowa, Michał Kopeć (piano), prowadzący Chór Masłowianie, pracujący z zespołami Brzezinianki i Lubrzanka oraz Grzegorz Michta (akordeon), kierujący zespołami działającymi w gminie Masłów, instruktor Zespołów Pieśni i Tańca Ciekoty oraz Żeromszczyzna, który koordynował nagrania i zaaranżował nową wersję „Barki”.
– To było trudne zadanie polegające zarówno na zrealizowaniu nagrań w domowych warunkach jak i pokazania „Barki” w nieco innej aranżacji, tak by mogła się wyróżnić – zaznacza Grzegorz Michta.
Gościnnie wystąpiły Michalina Cedro, młoda, ale już doceniana dziecięca wokalistka, uczennica SP w Masłowie oraz grająca na skrzypcach Nadia Michta, uczennica SP w Mąchocicach-Scholasterii. Obie uczą się również w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie skrzypiec, a Michalinka kształci śpiew w kieleckim Młodzieżowym Domu Kultury, należy też do wokalnej grupy My 5.
– Nasza „Barka” jest symbolicznym włączeniem się w ogólnopolską akcję Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach polegającą na wspólnym śpiewaniu tej oazowej pieśni oraz dołączeniem do światowej inicjatywy #ThankYouJohnPaul2 wyrażającej wdzięczność za życie papieża. Mam nadzieję, że słuchając „Barki” będziemy ją nie tylko nucić, ale też śpiewać wspólnie z Michalinką – zachęca dyrektor Wojciech Purtak, inicjator nagrania domowej wersji „Barki”.