Tradycyjnie w połowie maja opolscy studenci medycyny zrzeszeni w międzynarodowym stowarzyszeniu IFMSA w ramach inicjatywy „Tramwaj zwany Pożądaniem” edukują mieszkańców o zagrożeniu HIV/AIDS, drogach zakażenia i skutecznej antykoncepcji. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa w tym roku akcja musiała przenieść się do mediów społecznościowych.
– Publikujemy regularnie posty, dajemy ciekawostki, które dotyczą HIV oraz AIDS, chorób różnych typu rzeżączka, chlamydia, rzęsistkowica, polecamy książki i filmy, seriale, podcasty, które skupiają się na edukacji seksualnej szeroko rozumianej – mówi Agnieszka Grobelczyk, prezydent oddziału IMFSA Poland – Opole.
W ramach „Wirtualnego Tramwaju” organizowane są webinaria z udziałem ekspertów, koncerty online i cykl postów edukacyjnych. – Informujemy też o miejscach, gdzie można się bezpłatnie przebadać na obecność wirusa HIV. Niestety wśród osób młodych wciąż pokutuje niewiedza – dodaje Agnieszka Grobelczyk. – Stosunek przerywany nie chroni przed ciążą albo, że prezerwatywa jest obowiązkowa z nowym partnerem, nawet jeśli stosujemy hormonalne środki antykoncepcyjne, bo nigdy nie wiemy czy partner nie jest nosicielem HPV, wirusa który zagraża kobietom i wywołuje raka szyjki macicy.
Akcja pod hasłem „Tramwaj zwany pożądaniem” obejmie 15 polskich miast i potrawa do 24.05.