Niewykluczone, że w sierpniu zakończy się budowa pasa startowego na przebudowywanym lotnisku w Radomiu. Oficjalny planowany termin to wrzesień tego roku, ale prace wyprzedzają harmonogram o 21 dni.
– Wierzchnią warstwę drogi startowej układa specjalnie do tego sprowadzona maszyna – mówi Paweł Pułkownik z firmy Max Bogl Polska. – Warstwa będzie stanowiła miejsce, po którym będą poruszać się samoloty. Będzie ona mieć grubość 38 centymetrów i szerokość 45 metrów – dodaje.
Trwają już prace przygotowawcze przy drugim ważnym elemencie lotniska – terminalu. To roboty ziemne przygotowujące plac budowy. – Sam terminal jest jeszcze projektowany – zaznacza Paweł Bruger z firmy Mirbud. – Urządziliśmy zaplecze budowy, jesteśmy w trakcie projektowania terminala. Ono zakończy się do końca roku. Zamierzamy również zakończyć prace konstrukcyjne, przykryć konstrukcję dachem, a od przyszłego roku zacząć prace instalacyjne – wyjaśnia.
Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego, Radom przejmie część ruchu lotniczego z Lotniska Chopina – głównie loty czarterowe i niskokosztowe. Lotnisko ma być gotowe na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku.
Lotnisko w Radomiu rozpoczęło działalność w maju 2014 roku. To jedyny port lotniczy użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” kupiło radomskie lotnisko po tym, jak w połowie września 2018 roku radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom.