„Zasmakuj w Bibliotece” – pod takim hasłem odbywać się będzie tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach będzie przekonywała, że bibliotekę można połączyć z kuchnią, a książkę ze smakiem.
Święto bibliotek odbędzie się od 8 do 15 maja i tym razem wszystkie działania będą skoncentrowane w Internecie. Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej wyjaśnia, że choć książnice częściowo wznowiły działalność, to wciąż nie można organizować w nich wydarzeń kulturalnych. Wyraziła jednak nadzieję, że szybko to się zmieni.
– Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli powiedzieć, że my „bibliotekujemy”, czyli działamy: spotykamy się, rozmawiamy, wymieniamy myśli, uczestniczymy w spotkaniach z pisarzami, czytamy ulubione gazety, ale też poznajemy innych ludzi, po to, by rozwijać naszą kulturę – mówi.
Wszystkie wydarzenia w ramach święta biblioteki odbędą się online. Na początek zaprezentowany zostanie nowy logotyp Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
– Nie jest przypadkowy, ponieważ składają się na niego barwy związane z paletą uczuć. Jest kolor żółty, zielony, niebieski, fuksja, czyli doświadczenie, radość, ale także pasja i kreatywność. Mam nadzieję, że dzięki takiemu podejściu sprawimy, że wszyscy będziemy razem „bibliotekować” – podkreśla Anna Żmudzińska.
Specjalnie dla MBP w Kielcach życzenia, nagrania i wyjątkowe zdjęcia z okazji święta przygotowali: znakomity pianista Maksym Rzemiński, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, Teatr Piasku Tetiany Galitsyny, kieleckie restauracje, cukiernie i kawiarnie. Jak wyjaśnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, ten tydzień będzie okazją do poznania wielu osób.
– Ponieważ ideą przewodnią jest smak, degustowanie książek, poszukiwanie wielu wartości, zaprosiliśmy do współpracy pisarzy z całej Polski. To oni pokażą nam swoje biurka, gdzie smakiem doprawiają swoje największe dzieła – zapowiada.
Czytelnicy dowiedzą się, gdzie powstają znakomite thrillery Tess Gerritsen i Robina Cooka, jak wygląda warsztat pisarski Wojciecha Chmielarza, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Małgorzaty Kursy, Alka Rogozińskiego oraz laureata Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły Roberta Małeckiego. Otrzymają także odpowiedzi na pytania, która z autorek lubi pisać w łóżku, kto podczas pisania podjada, a kto w ogóle zapomina o jedzeniu i piciu. Sekretów na jaw wyjdzie więcej. Elżbieta Cherezińska opowie o tym, dlaczego jej kocice obsikują stworzone przez autorkę postaci historyczne, Joanna Bator wyjaśni, w czyim towarzystwie czuje się najlepiej, Małgorzata Gutowska-Adamczyk opisze magiczny widok roztaczający się za jej oknem, a Andrzej Pilipiuk zdradzi, nad jaką książką pracuje obecnie. Anna Żmudzińska podkreśla, że będzie też coś dla najmłodszych.
-Takich, którzy zaczynają dopiero samodzielnie czytać książeczki, albo rodzice im czytają. Będą mogły zerknąć na nasz profil społecznościowy i razem z pluszakami poznawać tajemnice biblioteki, ale także książeczek, które w niej są – mówi.
Dzieci będą mogły posłuchać rad dotyczących dobrych manier, udzielanych przez prawdziwych ekspertów, między innymi Grzegorza Kasdepke. A skoro mowa o smakach i jedzeniu to nie mogło zabraknąć mistrzów kuchni. Czytelnicy będą się mogli spotkać się z takimi postaciami, jak: Robert Sowa, Jakub Kuroń, Grzegorz Zawierucha, Tomasz Pawlusek, Piotr Kucharski, Marieta Marecka, Jagna Niedzielska, Gosia Molska. Każdy z nich poda własną receptę na literacki smak. Atrakcją będą konkursy z nagrodami.
– Będą naprawdę bardzo fajne konkursy, przygotowane przez Instytut Dizajnu, na przykład na hasła do słów zawartych w książkach. Nagrodą będą spersonalizowane przedmioty, chociażby kubek czy talerz stworzony specjalnie dla osoby, która wygra – zdradza Anna Żmudzińska.
Wydarzenia będzie można śledzić na stronie internetowej oraz na facebookowym profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.