Wiosną 1945 roku, a więc 75 lat temu przy Zakładach Wytwórczych Spółdzielni „Społem” w Kielcach z inicjatywy ówczesnego dyrektora Mariana Słonia i pracowników powstał klub sportowy Społem, który jeszcze w lipcu zmienił nazwę na Tęcza.
W 2015 roku podczas 70-lecia klubu ogłoszono, że zawodnicy zdobyli ponad 900 medali. Co się zmieniło podczas tych pięciu lat?
– Zdobyliśmy kolejne medale. Ponadto otworzyliśmy kolejną sekcję, czyli badminton. Obecnie w naszym klubie ponad setka dzieci i młodzieży trenuje trójbój siłowy, fitness, kulturystykę, tenis i badminton. Jednak borykamy się z problemami finansowymi. Bardzo dużym obciążeniem dla budżetu jest podatek od nieruchomości, który płacimy miastu od całej powierzchni, mimo że tylko niewielka część jest wynajęta dla działalności komercyjnej. Świetnie by było, gdyby przywrócona została ta 50-procentowa ulga, ale na to musimy poczekać. Cały czas zarząd klubu rozmawia z prezydentem Bogdanem Wentą na temat uregulowania stanu prawnego nieruchomości -powiedziała w rozmowie z Radiem Kielce prezes Tęczy-Społem Izabela Korus.
Klub wynajmuje od miasta teren i obiekty przy ul. Zagnańskiej. Dzierżawa wygaśnie w 2066 roku.
– Liczymy, że w tym roku przekroczymy liczbę 1100 medali w historii klubu. Musimy tylko zacząć normalnie trenować w poszczególnych sekcjach. Na razie nie możemy korzystać ani z hali, ani też z siłowni. Młodzież może jedynie pracować na kortach tenisowych – dodaje trener sportów siłowych w Tęczy-Społem, a jednocześnie wiceprezes klubu Arkadiusz Znojek.
HISTORIA KLUBU SPORTOWEGO TĘCZA-SPOŁEM KIELCE
(dzięki uprzejmości pana Łukasza Strzelczyka)
W ostatnich dwóch tygodniach kwietnia 1945 roku powstał przy „Społem” Związku Gospodarczym Spółdzielni Rzeczpospolitej Polskiej Zakładach Wytwórczych w Kielcach z inicjatywy ówczesnego dyrektora Mariana Słonia oraz pracowników zakładów Klub Sportowy „Społem” w Kielcach.
W czwartej dekadzie lipca 1945 roku Klub zmienił nazwę z „Społem” na „Tęcza”, a w 1946 roku nazywał się Spółdzielczym Klubem Sportowym „Tęcza” w Kielcach aż do 1949 roku.
23 listopada 1948 roku Harcerski Klub Sportowy „Lechia” połączył się z Spółdzielczym Klubem Sportowym „Tęcza” w Kielcach tworząc Klub, którego nazwa od 10 stycznia 1949 roku brzmi Spółdzielczy Klub Sportowy Kielce.
W tym samym roku w wyniku reformy kultury fizycznej tworzącej branżowe zrzeszenia sportowe Klub traci niezależność i przyjmuje nazwę Związkowy Klub Sportowy „Spójnia” w Kielcach w wyniku dalszych reform przekształcających istniejące kluby w tzw. koła sportowe mające swoje siedziby przy zakładach pracy. Zakładem opiekuńczym przestają być Zakłady Wytwórcze, a staje się Powszechna Spółdzielnia Spożywców. Powiązane to było ze zmianami nazw. Klub staje się kołem sportowym i łączy czy kołem sportowym działającym w tejże spółdzielni.
Tym samym od 4 marca 1952 roku nosi nazwę Zrzeszenie Sportowe „Spójnia” Koło Sportowe Spójnia” nr 392 przy Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Kielcach.
19 grudnia 1954 roku odbył się w Warszawie zjednoczeniowy zjazd delegatów byłych najbiedniejszych Zrzeszeń Sportowych „Spójni” oraz „Ogniwa”, na którym postanowiono powołać do życia Zrzeszenie Sportowe „Sparta”. Wyniku tego Klubu zmienił brzmienie nazwy na Zrzeszenie Sportowe „Sparta” Koło Sportowe Sparta przy Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Kielcach.
Wyniku kolejny reform kultury fizycznej 19 czerwca 1957 roku Klub odzyskuje samodzielność i staje się stowarzyszeniem o nazwie Klub Sportowy Spółdzielców „Tęcza” przy Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Kielcach.
W wyniku reform struktur spółdzielczości w dniu 22 maja 1979 roku Klub zmienia nazwę na Klub Sportowy Handlowców i Spółdzielców „Tęcza” przy „Społem” Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Kielcach.
1 lipca 1981 roku dokonano reorganizacji struktur spółdzielczych w wyniku czego Klub zmienił nazwę na Klub Sportowy Handlowców i Spółdzielców „Tęcza” przy „Społem” Powszechniej Spółdzielni Spożywców w Kielcach.
16 grudnia 1996 roku Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze dokonało zmiany nazwy Klubu na obecną, która brzmi Klub Sportowy Tęcza Społem w Kielcach.