Parafie w coraz trudniejszej sytuacji w czasach pandemii. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podaje, że 15 marca gdy wprowadzono obostrzenia dotyczące uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej do 5 osób, wskaźnik wiernych wynosił zaledwie 4,4 procent gdy w normalnych okolicznościach było to średnio 38,2 procent osób.
W niedzielnych mszach świętych zwykle uczestniczy ponad 10 mln wiernych w skali kraju, gdy 15 marca było ich niewiele ponad 1,5 miliona. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna spadły także datki ofiarowywane na tacę – średnio z 2 tysięcy do 200 złotych i mniej na parafię. Obecnie w mszach może brać udział więcej osób, jednak niektórzy stracili pracę bądź część zarobków, a inni, głównie seniorzy wybierają bezpieczną możliwość oglądania lub słuchania mszy w domu. W najtrudniejszej sytuacji są małe parafie, gdzie średnia wieku wiernych jest wysoka i mają oni problem przekazać wsparcie finansowe online, o co proszą duchowni.
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc na czas pandemii wprowadził specjalne przepisy dotyczące budżetów parafii. Dotyczą między innymi: ograniczenia do minimum wydatków parafii, nie podejmowania nowych inwestycji, zrezygnowania z zaciągania kredytów i innych zobowiązań, dokonania przez proboszczów bilansu wydatków parafii i ich symulacji w okresie trzech miesięcy (od kwietnia do czerwca 2020 roku).
Arcybiskup prosił także o publiczne wskazanie numeru konta parafialnego na stronie internetowej parafii czy innych platformach społecznościowych, aby wierni mogli przekazać elektronicznie swoje wsparcie. Proboszczowie będący w najtrudniejszej sytuacji finansowej, mogą skontaktować się z Ekonomem archidiecezji katowickiej.