Kielecka katedra ma prawie 850 lat. Świętowanie jubileuszu rozpocznie się w czwartek, 7 maja i potrwa ponad rok, do 7 października 2021 roku.
Data rozpoczynająca jubileusz ma związek z przypadającym wtedy świętem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, patronki miasta.
Jubileusz 850-lecia katedry nawiązuje do 1171 roku. Według zapisków Jana Długosza, wtedy kościół został ufundowany przez biskupa krakowskiego Gedeona. 42 lata później przeniesiono tu parafię z najstarszego kieleckiego kościoła św. Wojciecha. Od samego początku, to miejsce było dedykowane Maryi, stąd pierwsze wezwanie katedry „Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”. Kult maryjny rozwinął się intensywnie około 1600 roku, kiedy do obecnej katedry trafił obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Bazylika katedralna jest też pierwszym, ogólnodiecezjalnym sanktuarium maryjnym. W 1991 roku obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej został koronowany przez papieża Jana Pawła II.
Przez lata świątynia się rozwijała, była przebudowywana, a do godności katedry podniesiono ją w 1805 roku. Jak mówi mówi biskup kielecki Jan Piotrowski na przestrzeni lat wokół katedry powstawały kolejne ważne dziś obiekty, które na stałe wpisały się w pejzaż miasta.
– To wzgórze katedralne i całe jego otoczenie, związane istotnie z pobytem biskupów krakowskich w Kielcach. Mam na myśli Pałac Biskupów Krakowskich i kolejne pojawiające się z czasem instytucje wraz ze swoimi siedzibami. To Seminarium Duchowne działające od 1727 roku, stary budynek Sądu Biskupiego, plebania, czy budynek Caritas – wymienia ordynariusz diecezji.
Jubileusz katedry z powodu epidemii będzie miał skromniejszy charakter, niż planowano. Koncerty, sympozja i inne wydarzenia jubileuszowe będą uzależnione od sytuacji epidemicznej. 7 maja jubileusz rozpocznie uroczysta msza święta w katedrze o godzinie 18.00 z udziałem czterech biskupów – dodaje biskup Jan Piotrowski.
– Przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, który wygłosi też kazanie. Dlaczego? Ponieważ pierwszym biskupem kieleckim był Wojciech de Boża Wola Górski, pochodzący z kapituły tarnowskiej – wyjaśnia biskup.
Aby każdy mógł wziąć udział w tym świętowaniu, biskup kielecki wystosował komunikat do wszystkich proboszczów, by 7 maja w każdym kościele w diecezji w łączności z katedrą odprawiono mszę o godzinie 18.00.
Kolejnym etapem jubileuszu będzie święto katedry w dniu odpustu, 15 sierpnia. Jubileusz zakończy się 7 października przyszłego roku, w dniu diecezjalnego spotkania Róż Żywego Różańca.
Biskup Jan Piotrowski podkreśla, że katedra dla diecezji jest jak matka. Tu odbywają się święcenia kapłańskie i najważniejsze uroczystości.
– Nasza katedra, choć diecezja jest młoda, ma swoją piękną historię. To właśnie w Antyfonarzu katedry kieleckiej przechowywany jest najstarszy zapis hymnu Gaude Mater Polonia. To jest 1372 rok – zaznaczył biskup.
Jak czytamy na stronie parafii katedralnej, z pierwszej świątyni zachowała się część kamiennych ciosów, które zostały w XVIII wieku wykorzystane do budowy nowego prezbiterium. Nawa główna powstała prawdopodobnie w XVI wieku, podczas rozbudowy zleconej przez biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego. Obecny korpus nawowy powstał w latach 30. XVII wieku. Z kolei polichromię wykonała grupa krakowskich malarzy u schyłku XIX wieku.
W 1971 roku katedra kielecka otrzymała godność bazyliki mniejszej, a w 1982 roku została ogólnodiecezjalnym sanktuarium Maryjnym.