Epidemia koronawirusa spowodowała, że zaplanowane na szeroką skalę obchody 450. rocznicy podpisania Zgody Sandomierskiej zostały zawieszone. Główne uroczystości miały się odbyć 20 czerwca.
Zgoda Sandomierska to dokument regulujący relacje między wyznaniami protestanckimi, podpisany w 1570 roku w Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. Sygnowali go bracia czescy, kalwini i luteranie. Obchody rocznicowe przygotowało: miasto, Muzeum Okręgowe, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Kuria Diecezjalna i Polska Rada Ekumeniczna.
Jak poinformował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, do Sandomierza z tej okazji mieli przyjechać liczni przedstawiciele różnych wyznań m.in. z kościoła ewangelicko-reformowanego i ewangelicko-augsburskiego. Były liczne telefony z Polskiej Rady Ekumenicznej dotyczące uroczystości – dodał hierarcha.
Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że w związku z epidemią i zaleceniami władz państwowych, wszystkie imprezy plenerowe zaplanowane do końca czerwca zostały odwołane. Przyznaje, że miasto nie ma razie innego pomysłu na uczczenie tej rocznicy.
– Zgodnie z uchwałą rady miasta, na mój wniosek cały 2020 rok jest ogłoszony rokiem Zgody Sandomierskiej, więc jest jeszcze czas odnotowanie tej ważnej daty. Skoro igrzyska olimpijskie zostały przeniesione na 2021 to myślę, że i obchody rocznicowe mogą odbyć się z poślizgiem – powiedział burmistrz Marcin Marzec.
Przyznał, że miasto poczyniło już pewne przygotowania do uroczystości. Prawie gotowa jest wystawa nt. Zgody Sandomierskiej w dolnych pomieszczeniach Ratusza, nowo wyremontowanych. Ekspozycja miała być otwarta z okazji rocznicy podpisania dokumentu.
W programie obchodów była także: inscenizacja historyczna, uroczysta sesja rady miasta z udziałem protestanckich biskupów oraz msza ekumeniczna w bazylice katedralnej w Sandomierzu.