Kwiecień to miesiąc sprzyjający obserwacjom ptaków. To dlatego, że część gatunków dopiero teraz wraca z miejsc zimowania, a nad naszym regionem można zobaczyć ptaki, które migrują do Skandynawii, czy Wschodniej Europy.
Doktor Jarosław Sułek, wiceprezes Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach, zauważył na stawach w Korytnicy podróżniczka.
– Podróżniczek, to ptak wielkości wróbla. Jest brązowawy, ale jak ma lot tokowy, to rozpościera ogonek i pokazuje pomarańczowe piórka. Upierzenie na piersi ma błękitno turkusowe – opowiada Jarosław Sułek.
Inny ornitolog z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody zaobserwował w okolicach Pińczowa błotniaka stepowego. To sporadycznie widywany w naszym kraju gatunek. Polska jest dla niego tylko przystankiem. Na co dzień żyje w Europie Wschodniej i Azji Środkowej. Doktor Jarosław Sułek dodaje, że w najbliższych dniach wrócą do nas gatunki zimujące w Afryce.
– Na dniach przylecą orliki krzykliwe. To ptaki nazywane migrantami długodystansowymi, bo zimę spędzają w Afryce Równikowej. Zaczęły również przylatywać piękne błotniaki łąkowe. Od około dwóch tygodni są już dudki i pokrzewki czarnołbiste – wymienia ornitolog.
Wróciły też wszystkie gatunki naszych jaskółek. Doktor Jarosław Sułek zachęca do samodzielnych obserwacji ornitologicznych. Na początek wystarczy porządna lornetka. Najlepiej rozpocząć obserwację na zbiornikach wodnych. Można tam zobaczyć pierwsze ptasie rodziny. Pisklęta ma już gęś gęgawa.
Na portalach społecznościowych trwa natomiast akcja zachęcająca do ustawiania miseczek z wodą dla ptaków. To dlatego, że z powodu suszy te zwierzęta mogą mieć problem z przeżyciem. Doktor Jarosław Sułek twierdzi, że pomaganie ptakom jest teraz bardzo potrzebne. Jak tłumaczy, niewielkie opady deszczu, które mają miejsce w ten weekend nie wystarczą, bowiem prognozy pokazują, że najbliższe dni będą ciepłe i suche. Żeby pomóc ptakom wystarczy regularnie wystawiać miseczki z wodą.
– Każdy z nas czy ma jakiś ogródek, czy działkę i na pewno podlewa swoje uprawy. Ogromną pomocą dla ptaków, ale również dla owadów, na przykład pszczół będą naczynia z wodą, które rozstawimy w naszym ogródku – zachęca doktor Jarosław Sułek.
W przypadku miast można zostawić miseczki z wodą na balkonie lub parapecie. Wodę należy regularnie wymieniać na świeżą, ale są też inne zasady, których musimy przestrzegać.
– Naczynia z wodą powinny być rozstawiane w miejscach nienasłonecznionych. Dlatego, że jeżeli ta woda się bardzo nagrzeje, mogą się w niej rozmnożyć jakieś bakterie, które mogą ptakom zaszkodzić – tłumaczy ornitolog.
Ważne jest też, aby naczynia z wodą ustawiać w miejscach bezpiecznych dla ptaków, czyli takich gdzie nie są narażone na atak kota, czy innego drapieżnika.