Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w najnowszym dekrecie precyzuje przebieg uroczystości pogrzebowych, w związku ze zniesieniem części rządowych obostrzeń, które obowiązywały do ostatniej niedzieli.
Pogrzeby mogły odbywać się wyłącznie na cmentarzu, a teraz możliwa jest cała ceremonia, czyli najpierw modlitwa w kaplicy pogrzebowej, następnie msza żałobna w kościele z zachowaniem obowiązującej zasady: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Nie można natomiast organizować konduktów pogrzebowych, które w wielu, zwłaszcza małych miejscowościach wciąż należą do tradycji.
– Jeśli ktoś zdecyduje się na pełny pogrzeb, to wówczas rodzina zmarłego musi zorganizować przejazd żałobników z kościoła na cmentarz lub oni sami muszą się tam przemieścić, ale nie może być procesji – powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.
W swoim dekrecie hierarcha odnosi się również do Pierwszych Komunii Świętych i podkreśla, że decyzje odnośnie nowych terminów uroczystości będą podejmować proboszczowie poszczególnych parafii wraz z rodzicami. Z przeprowadzonych konsultacji wynika, że 95 proc. rodziców chce przełożenia Pierwszej Komunii Świętej po wakacjach.
– Gdyby jednak były takie parafie, w których mieszkańcy i proboszcz uzgodnią, że uroczystość odbędzie się podczas wakacji, a nie będzie wtedy innych ogólnokrajowych przeciwwskazań, to kuria diecezjalna nie będzie mieć nic przeciwko temu – dodał biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Zaznaczył, że organizatorzy tych uroczystości muszą uwzględnić wszystkie okoliczności, czyli przede wszystkim liczbę osób w kościele.
Istotne decyzje dotyczą również bierzmowań, które wciąż są zawieszone, ale mogą się odbyć w szczególnych przypadkach. Biskup Krzysztof Nitkiewicz przypomina, że sakrament bierzmowania jest potrzebny np. do zawarcia związku małżeńskiego.
– Jeśli zgłosi się ktoś z narzeczonych wcześniej niebierzmowany, to ja mogę udzielić tego sakramentu w każdej chwili. Jeśli zgłosi się mała grupa, kilku osób, to też takie bierzmowanie teoretycznie mogłoby być udzielone – stwierdził biskup sandomierski.
W dokumencie hierarcha zobowiązał wszystkich proboszczów i rektorów kościołów do precyzyjnego określenia liczby wiernych, którzy mogą teraz przebywać w świątyniach podczas mszy i nabożeństw. Przypomnijmy, jedna osoba może przypadać na 15 metrów kwadratowych powierzchni danej świątyni.