Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego, ustanowiona przez papieża Jana Pawła II w 1995 roku dla Polski, a pięć lat później dla całego kościoła katolickiego.
– Bożego Miłosierdzia najpełniej doświadczamy, przystępując do sakramentu pokuty i pojednania – mówił w kieleckiej katedrze ks. Jacek Malewski.
W homilii podczas mszy świętej transmitowanej przez Radio Kielce duchowny zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie wiele osób było pozbawionych możliwości skorzystania z tego sakramentu.
– Niestety koronawirus zaatakował też spowiedź. Większość z nas nie skorzystała z wielkanocnej spowiedzi, uczestnicząc jedynie w transmisjach uroczystości i wzbudzając żal doskonały w sercu – mówił kapłan.
Zaapelował jednak do wiernych, by po ustaniu epidemii powrócili do sakramentu pokuty i pojednania. Podkreślił, że jest to „największy kanał Bożego Miłosierdzia”. Przypomniał także, że w kieleckiej katedrze spowiedź odbywa się codziennie od 7.00 do 18.30 i każdy zdrowy człowiek może z niej skorzystać. Ks. Jacek Malewski zachęcał też do refleksji – z jakich powodów przystępujemy do spowiedzi: czy to rutyna, czy chęć odnowienia życia?
POSŁUCHAJ HOMILII:
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, dziś wszyscy uczestniczący we mszy świętej poza księżmi sprawującymi liturgię mieli na sobie maseczki osłaniające usta i nos. Taka zasada obowiązuje do odwołania.
Jednocześnie od jutra w kościołach zmienia się liczba osób, mogących uczestniczyć we mszy świętej. W każdej świątyni będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Dla wielu parafii to wyraźne złagodzenie dotychczasowych przepisów, zgodnie z którymi w kościele mogło przebywać maksymalnie pięciu wiernych. O proporcjonalne kryterium ustalania liczby wiernych w kościele apelował do polskiego rządu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – abp Stanisław Gądecki. Podkreślał, że kościół katolicki od początku szanuje i wspiera działania państwa w walce z epidemią, jednak siła do tej walki płynie także z siły ducha, która od wieków w Polsce jest umacniana dzięki sakramentom i wspólnej modlitwie.
Zgodnie z nowymi wytycznymi, na przykład w kieleckiej katedrze będzie mogło modlić się jednocześnie 80 osób, a w kościele św. Franciszka z Asyżu przy ulicy Warszawskiej w Kielcach – do 55. Z kolei w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach w górnym kościele przy zachowaniu właściwych odstępów i zasad bezpieczeństwa jednocześnie będzie się mogło modlić około 100 wiernych.