Leśnicy w myśl hasła #zostańwdomu zachęcają do wykorzystania czasu na wirtualne poznawanie lasów i znajdujących się na ich terenie obiektów turystycznych oraz edukacyjnych. To także sposobność na bliższe poznanie pracy leśników.
Ofertę przygotowało sześć nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. To Chmielnik, Grójec, Kielce, Kozienice, Marcule i Ostrowiec Świętokrzyski.
Wirtualny przewodnik Nadleśnictwa Marcule prowadzi uczestników do Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka. Wyjątkową atrakcją jest też arboretum, w którym leśnicy posadzili ponad 600 gatunków drzew i krzewów rodzimego pochodzenia oraz całej strefy klimatu umiarkowanego. Kolekcje dendrologiczne z dawką wiedzy botanicznej można zobaczyć na profilu facebook Nadleśnictwa Marcule.
Z kolei witryna Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski prowadzi użytkowania przez urokliwe miejsca o wyjątkowych walorach krajobrazowych, miejsca pamięci i rezerwaty przyrody, w tym po Krzemionkach, które od ubiegłego roku są częścią światowego dziedzictwa UNESCO.
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku można też wirtualnie odwiedzać Bartka, nestora polskich drzew w Nadleśnictwie Zagnańsk. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jak Dąb Bartek wygląda w czterech porach roku – leśnicy przygotowali film. Powstał on w technologii video 360 stopni, można zobaczyć naziemne ujęcia drzewa, a także widok na Bartka i okolicę z lotu ptaka.
Do wirtualnego zwiedzania udostępniona jest także sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego w budynku Dyrekcji w Radomiu. Są tam stare dokumenty, mapy, fotografie, księgi pamiątkowe i odznaczenia. W aplikacji przedstawiono miejsca poświęcone pamięci osób i wydarzeń związanych z radomskimi, i kieleckimi lasami. Na trasie spaceru rozmieszczono także piktogramy, pod którymi ukryto najciekawsze informacje o obiektach. Ten spacer to przede wszystkim duża dawka regionalnej historii, w której leśnicy mają ważne miejsce.
WIRTUALNE SPACERY:
Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski