Zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych ma na celu chronić inne osoby przed zakażeniem. Takie regulacje weszły od czwartku (16 kwietnia) w życie. Czy świętokrzyskie samorządy przekażą bezpłatnie mieszkańcom maseczki?
Od czwartku (16 kwietnia) noszenie maseczek zakrywających usta i nos jest obowiązkowe. Można kupić specjalne maseczki chirurgiczne, ale twarz można zakrywać także szalikiem lub chustą.
KIELCE
– Obecnie Urząd Miasta Kielce nie przewiduje wyposażania indywidualnych mieszkańców w maseczki – poinformował rzecznik prezydenta Kielc Tomasz Porębski. Natomiast kilkanaście tysięcy maseczek miasto przekazało do instytucji dbających o bezpieczeństwo mieszkańców. Są wśród nich cztery kieleckie szpitale, sześć Domów Pomocy Społecznej, Komenda Miejska Policji w Kielcach, OSP Kielce-Niewachlów. Maseczki otrzymały też panie będące opiekunkami osób starszych i niepełnosprawnych na terenie Kielc, kierowcy miejskich autobusów, a także podopieczni schroniska oraz noclegowni dla bezdomnych mężczyzn, przytuliska przy ul. Siennej i ogrzewalni przy ul. Ogrodowej.
POWIAT KIELECKI
BODZENTYN
W gminie Bodzentyn rozdano mieszkańcom dotąd ponad 2 tysiące bezpłatnych maseczek. Przekazywali je w swoich sołectwach radni i sołtysi, kierując pomoc w pierwszej kolejności do osób starszych. Jak informuje burmistrz Dariusz Skiba, już na początku stanu epidemicznego Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn zamówił dwa tysiące maseczek. Kolejny tysiąc uszyły na prośbę burmistrza panie z pięciu Kół Gospodyń Wiejskich: Celiny, Wola Szczygiełkowa, Śniadka, Siekierno i Sieradowice. Materiały na ten cel przekazywali darczyńcy. Maseczki można było odbierać w urzędzie gminy i gminnych ośrodkach zdrowia. Obecnie gmina nadal posiada kilkaset maseczek do rozdania dla mieszkańców, a panie z Kół Gospodyń Wiejskich szyją kolejne. Chętni przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa mogą je odbierać od dyżurującego pracownika urzędu miasta i gminy Bodzentyn, dzwoniąc dzwonkiem do siedziby urzędu. – Są one do odbioru także w ośrodku zdrowia w Bodzentynie – poinformował burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba.
BIELINY
Gmina Bieliny także jest przygotowana do wyposażenia w maseczki mieszkańców, którzy ich nie mają i nie mogą sami sobie ich zapewnić. – Obecnie urząd ma w swoich zasobach kilka tysięcy maseczek – poinformował wójt Sławomir Kopacz. Jeśli ktoś nie może sobie zapewnić maseczki, to może zadzwonić do urzędu pod numer telefonu 41 302 50 94 lub 501 122 940. Zgodnie z obecnie przyjętą zasadą, przekazywana jest jedna maseczka wielokrotnego użytku na jedno gospodarstwo domowe. Gmina zachęca jednak na swojej stronie internetowej, by każdy spróbował samodzielnie wykonać osłonę i zamieszcza kilka instrukcji do wykonania maseczki w warunkach domowych, nawet bez konieczności używania maszyny do szycia:
https://www.youtube.com/watch?v=_pZLEtwD-yM
https://www.youtube.com/watch?v=IzXtlo7fDpQ
https://www.youtube.com/watch?v=r22UYkHvDjQ
https://www.youtube.com/watch?v=0HDLSGYdNNw
Bieliny włączyły się też w kielecką akcję szycia maseczek dla medyków. Urząd gminy przekazał materiał kołom gospodyń wiejskich, które wykonały osłony dla szpitali. W akcję zaangażowało się 20 pań.
CHĘCINY
Chęciny rozpoczęły dystrybucję maseczek wśród mieszkańców. W ubiegłym tygodniu w pierwszej kolejności wyposażono ośrodki zdrowia, strażaków, pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i seniorów. Były to maseczki, które gmina otrzymała od posła Krzysztofa Lipca i prezesa SSE Starachowice Marcina Perza. Kolejne maseczki szyją mieszkańcy gminy, w tym pracownicy Centrum Kultury i Sportu oraz innych instytucji gminnych. Dzięki nim codziennie powstaje od 400 do 500 maseczek, które są dystrybuowane wśród mieszkańców. Tylko dziś rozwieziono prawie tysiąc osłon. Część maseczek trafia do sołtysów. Ci, którzy zaangażują się w akcję dystrybucji maseczek, wywieszą na płotach swoich domów informacje o tym, jak i gdzie będzie można odbierać osłony. Z kolei Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chęcinach sam dostarczy maseczki swoim podopiecznym, których ma na terenie całej gminy kilkuset. Poza tym, MGOPS zamówił już 11 tys. maseczek i czeka na ich dostawę.
DALESZYCE
W gminie Daleszyce mieszkańcom są przekazywane maseczki uszyte przez innych mieszkańców gminy. W akcję szycia zaangażowały się m.in. koła gospodyń wiejskich i pracownicy żłobka. Bawełniane maseczki trafiały w pierwszej kolejności do pracowników i pacjentów gminnych ośrodków zdrowia w Daleszycach, Sukowie i Szczecnie. Wczoraj kolejne maseczki odebrali radni, którzy od dziś rozpoczynają dystrybucję w swoich sołectwach. Jak poinformował burmistrz Dariusz Meresiński, w pierwszej kolejności osłony trafią do osób powyżej 60 roku życia. Jednak każdy, kto będzie potrzebował maseczki może się zgłaszać do urzędu. Co więcej, radni z gminy Daleszyce zdecydowali o przekazaniu części swoich diet na zakup kolejnych maseczek. Gmina posiada też jeszcze materiał na kolejne bawełniane osłony dla mieszkańców. – Osoby, które chciałyby zaangażować się w szycie mogą kontaktować się z urzędem – dodał burmistrz.
GÓRNO
Gmina Górno wczoraj przekazała mieszkańcom 1 500 maseczek. Zostały one rozwiezione przy pomocy pracowników, radnych i sołtysów do sklepów i indywidualnych mieszkańców. Także każdy, kto przyjdzie do siedziby urzędu może dostać maseczkę. Są one wielorazowego użytku. Jak informuje wójt Przemysław Łysak, są to osłony uszyte przez koła gospodyń wiejskich, pracowników szkół i przedszkoli. Materiał przekazał urząd gminy, a także sponsorzy. Zbiórkę pieniędzy na materiały przeprowadzili m.in. panowie z Gminnego Koła Gospodarzy, którzy w ten sposób chcieli się włączyć w szycie maseczek przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. W pierwszej kolejności gmina wyposażyła w maseczki ośrodki zdrowia, Ochotniczą Straż Pożarną i pocztę. Teraz sukcesywnie kolejne uszyte maseczki będą trafiać do mieszkańców, których jest w gminie 15 tys. Gminną akcję nazwano „S’Żyjemy”. Koordynuje ją Gminny Ośrodek Kultury w Górnie. Akcja rozdawania maseczek trwała od 24 marca. W sumie do mieszkańców trafiło 5,5 tys. maseczek.
ŁAGÓW
Gmina Łagów przygotowała dla mieszkańców zestawienie, w jakich punktach na terenie gminy maseczki są dostępne i jakie są ich ceny. Wójt Paweł Marwicki dodaje, że także urząd dysponuje kilkuset sztukami maseczek bawełnianych wielokrotnego użytku. Jeśli ktoś z różnych powodów nie może sam zaopatrzyć się w maseczkę, to będzie mógł ją otrzymać w urzędzie. Burmistrz dodaje, że pracownice urzędu zakupiły także materiał, z którego wspólnie z pracownikami Domu Pomocy Społecznej będą szyły kolejne osłony dla mieszkańców.
MASŁÓW
– Maseczki nie są rozprowadzane do mieszkańców gminy Masłów – informuje wójt Tomasz Lato. – Obecnie zostało zamówionych 2500 tysiąca maseczek. Będziemy rozważać przekazanie ich mieszkańcom, jednak dotychczas nie mamy sygnałów, aby mieli problem z dostępem do nich – powiedział. Są one jednak zapewnione pracownikom urzędu oraz strażakom.
MIEDZIANA GÓRA
2 tysiące sztuk maseczek wielkokrotnego użytku trafiło do mieszkańców Miedzianej Góry. Wójt Damian Sławski informuje, że chociaż mieszkańców w gminie jest około 11 tysięcy, to ze względów finansowych, urząd nie mógł zakupić ich dla wszystkich. Były rozdawane przez pracowników urzędu, radnych i sołtysów w Miedzianej Górze.
MORAWICA
9500 tysiąca maseczek wielokrotnego użytku zostanie przekazanych mieszkańcom gminy Morawica. – Od czwartku będą je dystrybuować radni oraz sołtysi – informuje burmistrz Marian Buras. Do każdego gospodarstwa trafią po dwie maseczki, chyba że ktoś mieszka sam, wtedy zostanie przekazana jedna. Zostaną do nich dołączone instrukcje użycia.
Ponad połowa z nich została zakupiona przez gminę, a pozostałe zostały uszyte w ramach akcji „Morawica szyje maseczki”. W wolontariat włączyli się mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych instytucji.
NOWA SŁUPIA
W gminie Nowa Słupia maseczki wielokrotnego użytku szyją panie z kół gospodyń wiejskich, a także seniorki. Materiały zostały zakupione przez gminę. Uszyte maseczki są sukcesywnie rozprowadzane po wszystkich miejscowościach – informuje burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior. Część z nich została także zawieziona do szpitala w Starachowicach oraz do ośrodków zdrowia i instytucji gminnych. Kolejne partie trafiają do mieszkańców. Ponadto zakupiono 3 tysiące już uszytych maseczek. W dystrybucji pomagają strażacy ochotnicy.
SITKÓWKA-NOWINY
Bawełnianie maseczki wielokrotnego użytku trafią także do mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny. – Zamówiliśmy 500 sztuk. Połowa już dotarła, a pozostała część zostanie przywieziona w ciągu najbliższych dwóch dni – informuje wójt Sebastian Nowaczkiewicz. Niezależnie od tego, kolejne partie są szyte przez pracowników Gminnego Ośrodek Kultury w Nowinach. Maseczki będą dystrybuować strażacy OSP. W pierwszej kolejności zostaną przekazane starszym mieszkańcom gminy.
ZAGNAŃSK
– W Zagnańsku maseczki jednorazowego użytku są przekazywane pracownikom urzędu oraz jednostek organizacyjnych gminy – informuje wójt Wojciech Ślefarski. Obecnie analizowana jest sytuacja finansowa gminy i rozważany jest zakup maseczek, które trafiłyby do najbardziej potrzebujących. Wójt dodaje, że brany jest pod uwagę także zakup płótna, które zostałoby przekazane kołom gospodyń wiejskich, które zajęłyby się produkcją.
POWIAT BUSKI
PACANÓW
W związku z pandemią koronawirusa władze Pacanowa postanowiły bezpłatnie zapewnić maski ochronne swoim mieszkańcom. W pierwszej kolejności maseczki trafią do seniorów z terenu gminy. Maseczki ochronne bawełniane wielokrotnego użytku otrzymają kobiety w wieku 60+ oraz panowie w wieku 65+. Dystrybucja rozpocznie się od piątku 17 kwietnia. Maski dostarczać będą druhowie OSP, sołtysi i pracownicy urzędu. Gmina jak na razie zamówiła 3000 sztuk masek.
WIŚLICA
5 tys. maseczek ochronnych zamówił dla mieszkańców gminy samorząd Wiślicy. Kilkaset maseczek ochronnych przekazał dla mieszkańców także poseł Krzysztof Lipiec. Jak informuje Jarosław Jaworski – burmistrz Wiślicy, ich dystrybucja odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Asortyment zostanie przekazany za pośrednictwem straży pożarnej oraz pracowników zakładu gospodarki komunalnej, którzy rozwiozą je do każdej posesji.
GNOJNO
W gminie Gnojno mieszkańcom będą przekazywane maseczki uszyte przez innych mieszkańców gminy. Samorząd dodatkowo podjął decyzję o zamówieniu już gotowych maseczek wielokrotnego użytku. Wójt podkreśla, że w najbliższym czasie maseczki zostaną rozdystrybuowane za pomocą pracowników gminy, radnych, a także sołtysów.
STOPNICA
Mieszkańcy gminy Stopnica zostaną wyposażeni w maseczki ochronne. Burmistrz Ryszard Zych zaznacza, że gmina zakupiła odpowiedni materiał. Obecnie trwa ich produkcja. W akcję szycia maseczek włączyli się mieszkańcy gminy. Być może już w piątek (17.04) pierwsza partia masek trafi do mieszkańców. Dziś władze gminy będą się zastanawiać w jaki sposób maski będą dostarczane mieszkańcom.
TUCZEPY
Nie ma decyzji w sprawie maseczek dla mieszkańców. Maseczki otrzymali pracownicy gminnych instytucji.
NOWY KORCZYN
Urząd gminy w Nowym Korczynie zapewnił maseczki swoim pracownikom i instytucjom. Z kolei zapotrzebowanie na maski dla mieszkańców można zgłaszać w Gminnym Ośrodku Kultury. Panie podjęły inicjatywę uszycia masek wraz z miejscowymi paniami z Kół Gospodyń Wiejskich. Burmistrz apeluje także do osób, darczyńców, przedstawicieli wyższych szczebli o pomoc w uszyciu lub przekazaniu tego cennego daru także dla mieszkańców gminy.
SOLEC-ZDRÓJ
Nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie maseczek dla mieszkańców.
BUSKO-ZDRÓJ
Jak informują radni miejscy, nie zapadła decyzja w sprawie zakupu maseczek dla mieszkańców.
POWIAT KAZIMIERSKI
KAZIMIERZA WIELKA
Mieszkańcy gminy mogą bezpłatnie nabyć maseczkę ochronną wielokrotnego użytku. Maskę można odebrać osobiście w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej w tzw. punkcie podawczym obok Urzędu Stanu Cywilnego. Osoby, które nie mogą osobiście maseczki proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 41 35 21 937 podając swoje nazwisko, adres i telefon kontaktowy, codziennie po godzinie 12.00. Maseczki zostaną dowiezione pod wskazany adres przez pracowników urzędów. Burmistrz Kazimierzy Wielkiej informuje, że w akcję szycia masek ochronnych włączyły się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Broniszów, Chruszczyna Wielka, Gabułtów, Krzyszkowice, Dalechowice, Głuchów, Słonowice, Wojsławice, Kazimierza Mała oraz Donosy. Panie zadeklarowały, że mieszkańcy tych miejscowości mogą się kontaktować ze swoimi macierzystymi KGW w celu odbioru maseczek.
OPATOWIEC
Samorząd gminy Opatowiec zakupił maski ochronne dla wszystkich mieszkańców gminy. Darmowe maseczki już zostały rozdystrybuowane. Jak informuje Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca, każdy mieszkaniec otrzymał po jednej masce bawełnianej wielokrotnego użytku. Mają być wsparciem dla mieszkańców gminy w trudnym okresie epidemii koronawirusa.
– Łącznie zakupiliśmy cztery tysiące masek ochronnych. Ilość dostarczonych maseczek była uzależniona od ilości osób zamieszkujących pod danym adresem. Część jest w zapasie. Maski otrzymali także pracownicy urzędu, ośrodka pomocy społecznej – zaznacza.
Środki ochrony bezpośredniej trafiły bezpośrednio do skrzynek pocztowych lub umieszczano je na ogrodzeniu posesji. Dodaje, że w celu dezynfekcji należy je prać w temperaturze 60 stopni, a następnie przeprasować.
– Maseczka ochronna służy do zmniejszenia ilości zakażeń i jest naturalnym hamulcem rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Używając maseczki przede wszystkim chronimy osoby wokół nas, a także zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem – dodaje.
Burmistrz przypomina, że każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
SKALBMIERZ
Wychodząc naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu na maseczki, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców również władze Skalbmierza podjęły decyzję o zamówieniu 6,5 tysiąca maseczek i dostarczeniu każdemu mieszkańcowi maseczki ochronnej wielokrotnego użytku. Maseczki te zostały zamówione przed świętami. Dystrybucja maseczek rozpocznie się 17 kwietnia. Do każdego mieszkańca trafi jedna sztuka. Przekazywane będą przez pracowników Urzędu Masta i Gminy Skalbmierz i jednostki OSP do skrzynek pocztowych lub będą umieszczane na ogrodzeniu posesji. Liczba do każdego domu zgodnie z zadeklarowaną liczbą osób w deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
CZARNOCIN
Bezpłatne maseczki trafią także dla wszystkich mieszkańców gminy Czarnocin. Samorząd zakupił cztery tysiące bezpłatnych maseczek ochronnych wielokrotnego. Maseczki będą dostarczane do domów w dniach 17 i 18 kwietnia. Mieszkańcy zostaną poinformowani o akcji przez sołtysów. Liczba masek została zakupiona na podstawie złożonych przez mieszkańców deklaracji o gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Maseczki będą rozprowadzane przy pomocy druhów z OSP.
BEJSCE
3,5 tys. masek ochronnych zamówił z kolei samorząd gminy Bejsce. Środki ochrony bezpośredniej będą umieszczane na ogrodzeniu posesji. Dystrybucja nastąpi w przyszłym tygodniu. Liczba do każdego domu zgodnie z zadeklarowaną liczbą osób w deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
POWIAT KONECKI
SMYKÓW
Gmina Smyków organizuje maseczki dla mieszkańców. 50 wolontariuszek zaangażowało się w szycie maseczek. Dotąd uszyły 10 000 sztuk ,które trafiły do szpitali w województwie, Domów Pomocy Społecznej. 440 maseczek zostało przekazanych najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy razem z pomocą żywnościową. Osoby, które potrzebują maseczek mogą zgłaszać zapotrzebowanie telefonicznie przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej: 41 373 90 08.
RADOSZYCE
Od trzech tygodni trwa akcja rozdawania maseczek dla mieszkańców w gminie. 10 wolontariuszek zaangażowało się w szycie bawełnianych zabezpieczeń. Na każde gospodarstwo domowe przypadła 1 maseczka wielokrotnego użytku, bawełniana. Maseczki rozdano za pośrednictwem skrzynek pocztowych. W sumie rozdano 5 tysięcy zabezpieczeń.
KOŃSKIE
W Końskich gmina nie zapewnia mieszkańcom maseczek. To duża gmina miejska i przedsięwzięcie byłoby bardzo kosztowne i skomplikowane. Koła Gospodyń Wiejskich w sołectwach zaangażowały się w szycie maseczek dla swoich mieszkańców.
STĄPORKÓW
Burmistrz Stąporkowa monitoruje sytuację na terenie gminy i jeśli zajdzie konieczność wyposażania mieszkańców w maseczki to taka decyzja zostanie rozważona. Burmistrz Dorota Łukomska skupiła się na realnych działaniach dotyczących koronawirusa i wygospodarowała 100 tys. zł na zakup respiratora dla szpitala w Końskich. Od połowy marca, w gminie Staporków, poprzez działania burmistrza, w maseczki wyposażone zostały bardzo duże grupy osób pracujące na co dzień z obywatelami – m.in. funkcjonariusze służb mundurowych, pracownicy aptek, supermarketów, Poczty Polskiej, banków, MGOPS-u, ZGKiM, SPZOZ-u, przychodni Medica oraz Domów Pomocy Społecznej. Burmistrz wyposażyła także jednostki OSP w dodatkowe środki dezynfekujące i ochronne. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, wszystkie potrzeby są szczegółowo analizowane.
SŁUPIA KONECKA
Urząd gminy zapewnia maseczki swoim pracownikom i instytucjom. Jeżeli uda się uzyskać maseczki w hurtowniach, to udostępnione będą również mieszkańcom.
GOWARCZÓW
W gminie szyte są maseczki na potrzeby instytucji gminnych: ośrodka zdrowia, strażaków, pracowników urzędu.
RUDA MALENIECKA
Urząd gminy zapewnia maseczki swoim pracownikom i instytucjom. Nie ma w planie zapewniania maseczek mieszkańcom. Zapotrzebowanie można zgłaszać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
FAŁKÓW
Gmina organizuje maseczki dla mieszkańców. Wolontariuszki szyją bawełniane zabezpieczenia wielorazowego użytku. Do każdego gospodarstwa przekazane zostały maseczki. Na razie to 1 sztuka na gospodarstwo, ale prace związane z produkcją postępują i każdy z mieszkańców otrzyma maseczkę do końca tygodnia.
POWIAT JĘDRZEJOWSKI
WODZISŁAW
Gmina Wodzisław uszyła około 2 tys. maseczek. Już dotarły do OPS, strażaków ochotników oraz do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ponadto maseczki przekazane były do filii Poczty Polskiej oraz do Banku Spółdzielczego. Od czwartku za pośrednictwem kurierów maseczki wrzucane są do skrzynek gospodarstw domowych. Od jednej do dwóch maseczek na gospodarstwo domowe.
SĘDZISZÓW
Około 1500 bawełnianych maseczek wielorazowego użytku uszyte zostało przez pracowników Samorządowego Centrum Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziszowie. Maseczki cały czas są szyte. Mieszkańcom rozdawane są na ulicach oraz poprzez miejscowe sklepy. Ponadto już około 2 tys. maseczek uszył Ośrodek Pomocy Społecznej w Sędziszowie. Maseczki za pośrednictwem opiekunów dotarły do osób starszych i potrzebujących. Gmina rozdysponował również maseczki do zakładów pracy i instytucji z terenu miasta i gminy Sędziów.
NAGŁOWICE
1350 sztuk maseczek wielorazowego użytku dotrze do mieszkańców gminy Nagłowice (przynajmniej jedna na gospodarstwo). Maseczki od dziś (15 kwietnia) będą dostarczali strażacy ochotnicy. Maseczki przekazała OSP Nagłowice.
MAŁOGOSZCZ
„Maseczka dla gminy Małogoszcz” pod takim hasłem 11 tys. 500 bawełnianych maseczek wielorazowego użytku dotrze do mieszkańców miasta i gminy Małogoszcz. – W tym celu samorząd gminy przy wsparciu finansowym Lafarge Cementownia Małogoszcz oraz miejscowego domu kultury zakupił bawełniany materiał – poinformował Mariusz Piotrowski, burmistrz miasta i gminy Małogoszcz. Jak dodał na zakup materiału dom kultury przeznaczył pieniądze, jakie były zarezerwowane na tegoroczne imprezy masowe. Jak mówi włodarz chodzi o to, aby w tym wyjątkowym czasie w maseczkę zaopatrzony został każdy mieszkaniec gminy.
– Inicjatywa szycia maseczek dla wszystkich mieszkańców gminy pojawiła się wcześniej, a teraz jak się okazuje doskonale wpisała się w nowe obostrzenia, jakie wprowadził rząd, aby każdy nosił maseczkę w miejscach publicznych. Dlatego teraz dla nas najważniejsze jest to, aby uszyć je jak najszybciej i jak najszybciej przekazać mieszkańcom – mówi Mariusz Piotrowski.
Jak się okazało do uszycia maseczek już zgłosiło się ponad 20 osób. – W tym pięć zawodowych krawcowych oraz panie i jeden pan, którzy na co dzień nie zajmują się szyciem – informuje koordynator akcji Paweł Krzysztofik, pracownik działu promocji Urzędu Miasta i Gminy Małogoszcz. Ponieważ obecnie wychodzi, iż jedna osoba powinna uszyć około 700 maseczek, a dziennie jest w stanie uszyć od 50 do 70, to nadal poszukiwani są profesjonaliści lub amatorzy szycia. Jak dodaje Paweł Krzysztofik nad maseczkami trzeba popracować, ponieważ są one dwuwarstwowe z miejscem na wkład medyczny, czyli np. na chusteczkę czy płatki higieniczne. Maseczki dotrą do mieszkańców przy pomocy strażaków ochotników, pracowników urzędu miasta i gminy oraz pracowników Zakładu Usług Komunalnych. Będą wrzucane do skrzynek na listy według zgłoszeń deklaracji na śmieci, jakie składają mieszkańcy miasta i gminy Małogoszcz.
OKSA
Panie z KGW uszyły 1650 maseczek a gmina zakupiła 950 sztuk maseczek. Docierają do mieszkańców za pośrednictwem sołtysów – dwie maseczki na gospodarstwo domowe.
SOBKÓW
Zamierza zakupić około 5 tys. maseczek – po dwie na gospodarstwo domowe. Maseczki będą dostarczone mieszkańcom za pośrednictwem Poczty Polskiej.
IMIELNO
Gmina zamierza rozdać mieszkańcom około 4,5 tys. maseczek wielorazowego użytku (jedna maseczka dla każdego mieszkańca). Maseczki częściowo zostały uszyte i częściowo zakupione. Najprawdopodobniej dotrą do mieszkańców za pośrednictwem pracowników urzędu gminy, radnych i sołtysów. Gmina już przekazała 500 maseczek do szpitala w Jędrzejowie i po 100 do ośrodka zdrowia w Imielnie oraz KPP w Jędrzejowie.
SŁUPIA JĘDRZEJOWSKA
Gmina dzięki uprzejmości pań z KGW z gminy Słupia Jędrzejowska (Sprowa i Wywła) szyje maseczki wielorazowego użytku (bawełniane), które będą dostarczane do mieszkańców gminy (przynajmniej jedna maseczka na gospodarstwo domowe). Gmina za kilka godzin poda informację w jaki sposób dotrą one do mieszkańców.
Gmina Jędrzejów rozważa zakup maseczek dla mieszkańców, szczegóły będą znane w najbliższych dniach.
POWIAT PIŃCZOWSKI
DZIAŁOSZYCE
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Miasta i Gminy Działoszyce, tamtejszy urząd podjął decyzję o zamówieniu i dostarczeniu każdemu mieszkańcowi maseczki ochronnej wielokrotnego użytku. Częściowa dystrybucja maseczek rozpocznie się w piątek, 17 kwietnia. Do każdego mieszkańca trafi jedna sztuka. Ilość do każdego domu będzie zgodna z zadeklarowaną ilością osób w deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Władze, apelują, aby pamiętać jednak, że maseczki mają służyć wspólnemu bezpieczeństwu. W żadnym wypadku nie są zachętą do wyjścia z domu, ale zabezpieczeniem przed możliwością zarażenia koronawirusem siebie lub innych, gdy musimy opuścić swoje domy.
Gmina informuje, aby pamiętać, że każda maseczka ochronna, również i ta z materiału po pewnym czasie traci swoje właściwości ochronne. Jeśli maska podczas noszenia zaczyna być wilgotna, to znak że należy ją zmienić.
PIŃCZÓW
Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów podjął działania związane z zakupem i zaopatrzeniem wszystkich mieszkańców w maseczki ochronne. Obecnie gmina czeka na dostawę. Ze względu na wielkość zamówienia (ok. 20 tys.), maseczki dotrą prawdopodobnie 21 kwietnia. Gmina niezwłocznie przystąpi do ich bezpłatnego rozprowadzania. Pracownicy urzędu miejskiego wspólnie z zarządcami wspólnot oraz zarządami Spółdzielni Mieszkaniowych dostarczą maseczki do każdego mieszkania lub domu. Ilość dostarczonych maseczek będzie uzależniona od ilości osób zamieszkujących pod danym adresem ujętych w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zamówione maseczki ochronne są wielokrotnego użytku.
KIJE
Samorząd gminy Kije także zapewni swoim mieszkańcom maseczki ochronne. Obecnie trwa akcja szycia masek przez panie z tamtejszych Kół Gospodyń Wiejskich oraz panie krawcowe. Dystrybucja odbędzie się w przyszłym tygodniu. Każde gospodarstwo otrzyma minimum jedną maseczkę. Rozprowadzą je sołtysi oraz panie szyjące.
ZŁOTA
Nie zapadła decyzja w sprawie zakupu maseczek dla mieszkańców.
MICHAŁÓW
Gmina Michałów przekaże darmowe maseczki wielokrotnego użytku najbardziej potrzebującym mieszkańcom. Maseczki sukcesywnie są szyte. Na pomoc ruszyli pracownicy szkół z terenu gminy, centrum kultury, pracownicy urzędu, osoby indywidualne i panie z kół gospodyń wiejskich. Samorząd deklaruje pomoc także pozostałym gminom, które borykają się z brakiem towaru.
POWIAT OPATOWSKI
BAĆKOWICE
Gmina Baćkowice nie kupuje maseczek dla wszystkich mieszkańców. Jak informuje wójt Marian Partyka, ponad tysiąc sztuk znajduje się w Ośrodku Pomocy Społecznej. Maseczkę otrzymują tylko te osoby, które najbardziej potrzebują, np. starsze czy schorowane. Aby dostać maseczkę, należy skontaktować się z tą instytucją.
IWANISKA
Jak informuje Marek Staniek, wójt Iwanisk, przed świętami zamówiono dwa tysiące sztuk, dzisiaj dotarło tysiąc, ale już dziś trafią do seniorów. Kolejne partie będą na bieżąco zamawiane. – W pierwszej fazie chcielibyśmy, aby przynajmniej jedna maseczka trafiła. Na pierwszy rzut dwa tysiące maseczek, ale zamawiamy kolejne. Zaoferowały się też panie z kół gospodyń wiejskich – informuje Marek Staniek.
Na terenie gminy mieszka ponad sześć tysięcy osób. Wójt Marek Staniek zapewnia, że do każdego gospodarstwa trafi ostatecznie po kilka maseczek.
LIPNIK
Maseczki dostępne są w gminie Lipnik. Przeznaczone są dla mieszkańców szczególnie narażonych: chorych, po operacjach czy planujących wybrać się do przychodni. Maseczki przywieźć mogą pracownicy urzędu gminy lub radni czy sołtysi.
OPATÓW
Gmina Opatów nie przewiduje zakupu maseczek dla wszystkich mieszkańców, których jest ok. 12 tysięcy. Burmistrz Grzegorz Gajewski przypomina, że obowiązek zasłaniania ust i nosa nie dotyczy wyłącznie masek. Można to robić za pomocą innych metod, np. szalika czy apaszki. Dodaje, że można wykonać swoją maseczkę.
– Osłaniajmy nos i usta czymkolwiek, myjmy ręce, trzymajmy odległości od siebie, przede wszystkim zachowujmy się rozumnie i dorośle, a uda nam się przejść przez czas zagrożenia bez narażania siebie i naszych bliskich na utratę zdrowia. I nie wychodźmy z domów bez potrzeby. Dotąd to skutkowało, na pewno w dalszym ciągu tak będzie. Żadna maska, żadne rękawice i żadna dezynfekcja nie ochroni nas tak, jak mury naszych domów i mieszkań – mówi Grzegorz Gajewski.
OŻARÓW
W gminie Ożarów 2 tysiące maseczek w najbliższych dniach trafi do osób 60+. Pakiety z trzema sztukami masek i rękawiczkami oraz instrukcją dotyczącą koronawirusa rozwożą sołtysi, radni i pracownicy urzędu. Pojawią się w skrzynkach pocztowych.
SADOWIE
W gminie Sadowie maseczki szyte są na miejscu. Jak informuje wójt Marzena Urban-Żelazowska, pięć pań krawcowych, które kiedyś pracowały w Wólczance, szyją maseczki dla mieszkańców. Szyją też panie z klubu seniora. Na razie uszyto 200 sztuk, ale będzie 1000. Od poniedziałku będą roznoszone do gospodarstw poprzez sołtysów. Jak informuje Marzena Urban-Żelazowska, to maseczki bawełniane z wkładką fizelinową w środku. Materiały kupiła częściowo gmina, a część zakupów sfinansowali gminni radni. Na stronie internetowej samorządu oraz na fanpage gminy będą pojawiać się informacje, gdzie kolejno będą pojawiać się sołtysi z maseczkami.
TARŁÓW
Gmina Tarłów zamówiła 2 tysiące sztuk maseczek dla mieszkańców, przy czym obywateli jest ok. 5 tysięcy. Według wójta Tomasza Kamińskiego, zamówienie wystarczy, aby w każdym gospodarstwie było po jednej maseczce. Dodaje, że nie chce zachęcać mieszkańców do wychodzenia, bo nadal obowiązuje zakaz, ale jedna maseczka przyda się do wyjścia do sklepu. Zakupione maseczki sołtysi w najbliższych dniach będą roznosić do mieszkańców. Wcześniej samorząd w Tarłowie w maseczki zaopatrzył pracowników sklepów, urzędu pocztowego czy ośrodka zdrowia. Maseczki na terenie gminy głównie dla przedsiębiorców szyje także Środowiskowy Dom Samopomocy oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury. Będą one dostępne bezpłatnie. Wójt Tomasz Kamiński zachęca także do samodzielnego szycia. Sam chodzi we własnoręcznie wykonanej maseczce.
WOJCIECHOWICE
Gmina Wojciechowice zamówiła 3,5 tysiąca sztuk maseczek, aby podarować je wszystkim mieszkańcom. Gminę zamieszkuje prawie 4,5 tys. mieszkańców, ale wyłączając dzieci do czwartego roku życia oraz osoby zameldowane, ale nie mieszkające na tym terenie. Według wójta Szymona Sidora, zamówiona ilość powinna wystarczyć. W przyszłym tygodniu maseczki będą kolportować sołtysi oraz radni.
POWIAT OSTROWIECKI
W powiecie ostrowieckim maseczki rozdały gminy Ćmielów i Bałtów. Trafiły głównie do osób starszych w wieku 65+. Do dystrybucji maseczek przygotowuje się gmina Kunów, w której maseczki bawełniane szyją już koła gospodyń wiejskich, Klub Kobiet Kreatywnych oraz zespoły śpiewacze. Jak informuje burmistrz Kunowa Lech Łodej, gmina przeznaczy od 15 do 20 tysięcy złotych na zakup maseczek. Akcję gmina rozpoczęła jeszcze przed świętami, wtedy ok. 150 sztuk maseczek trafiło do seniorów.
BODZECHÓW
Gmina Bodzechów akcję szycia maseczek rozpoczęła tuż po rozpoczęciu pandemii. Na samym początku w maseczki wyposażeni zostali pracownicy służby zdrowia oraz strażacy ochotnicy. Jak informuje sekretarz gminy Małgorzata Sobieraj, maseczki szyją panie z kół gospodyń wiejskich, pracownicy obsługi szkół, kluby seniora i osoby indywidualne. Gmina dostarcza materiał i gumki. Maseczki na bieżąco będą rozdawane przez sołtysów i radnych dzieciom szkolnym oraz osobom starszym i samotnym. Chęć posiadania maseczki można zgłaszać swoim sołtysom i radnym. Małgorzata Sobieraj przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami usta i nos można zasłonić nie tylko maseczkami, ale również chustkami czy apaszkami.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Ostrowiecki magistrat zamówił w ostrowieckich szwalniach maseczki, które w tym i przyszłym tygodniu będą kolportowane do mieszkańców. Są one bawełniane, czyli wielorazowego użytku.
– Jestem przekonany, że obowiązek noszenia maseczek pozostanie z nami bardzo długo. Będzie to prawdopodobnie jedno z tych obostrzeń, które zostanie z nami najdłużej, być może na wiele kolejnych miesięcy – mówi prezydent Ostrowca, Jarosław Górczyński.
Maseczki zamawiane są w kilku różnych ostrowieckich szwalniach, dlatego będą różnić się od siebie fasonem. Wszystkie jednak powinny być uniwersalnego, czarnego koloru i wykonane z bawełny.
– Zaleca się, aby maseczki dezynfekować, np. piorąc w 60 stopniach po każdym użyciu. Bawełniane maseczki mogą być kilkadziesiąt razy wyprane, stąd ich żywotność jest znacznie dłuższa. Koperty z maseczkami od piątku (17.04.) będą roznosić dobrze zabezpieczeni pracownicy Zakładu Usług Miejskich – dodaje Jarosław Górczyński.
W kopercie znajdzie się jeszcze broszura, z której można uzyskać kilka ważnych informacji. Między innymi numery telefonów do sanepidu, urzędu, straży miejskiej, zarządzania kryzysowego i MOPS-u. Znajdą się także informacje o pomocy gospodarczej dla przedsiębiorców, dezynfekcji miejsc publicznych na terenie miasta oraz o samej maseczce, jak prawidłowo ją zakładać i czy dezynfekować.
– Na kopercie, która będzie do mieszkańców dostarczana, znajduje się tylko adres, piktogram i numer, który oznacza ile maseczek powinno być w środku. Nie ma imienia i nazwiska. Liczba maseczek odpowiada liczbie osób zgłoszonych na deklaracji śmieciowej pod konkretny adres – informuje dyrektor ZUM-u Łukasz Dybiec.
WAŚNIÓW
Gmina Waśniów znacznie wcześniej kupiła ok. 6 tysięcy maseczek jednorazowych. Częściowo rozdysponowane zostały m.in. pracownikom służby zdrowia czy schronisku św. Alberta w Skoszynie. Na bieżąco szyją koła gospodyń wiejskich oraz zawodowe krawcowe. Jak informuje wójt Krzysztof Gajewski, zamówione zostały maseczki wielokrotnego użytku i powinny być dostępne w przyszłym tygodniu, ale nie wiadomo jeszcze w jaki sposób odbędzie się ich kolportaż i kto je otrzyma.
POWIAT SANDOMIERSKI
WILCZYCE
Gmina zamówiła tysiąc jednorazowych maseczek, oprócz tego bawełniane maseczki są szyte przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i pracowników szkół. Gdy będą gotowe maseczki zostaną dowiezione do każdego domu. Jedna maseczka na jedno gospodarstwo rodzinne, w sumie około 1,2 tys. sztuk.
OBRAZÓW
Gmina przekaże mieszkańcom około 3 tys. sztuk maseczek wielokrotnego użytku. Po dwie maseczki na jedno gospodarstwo. Władze gminy szukają dobrej oferty cenowej. Gdy maseczki będą na miejscu, wówczas zostaną wysłane w kopercie pod konkretny adres.
SAMBORZEC
Gmina przygotowała ponad 8 tys. sztuk maseczek wielokrotnego użytku dla każdego mieszkańca. Dobiega końca rozdawanie maseczek. Robią to strażacy z jednostek OSP, którzy dostarczają maseczki do domów.
KLIMONTÓW
Mieszkańcy otrzymali od gminy 3,5 tys. maseczek ochronnych. Dokupionych zostanie jeszcze około 2 tys. sztuk, które będą do odebrania w najbliższych dniach w okienku podawczym urzędu miasta.
KOPRZYWNICA
Maseczki rozdawane będą mieszkańcom od piątku. Gmina zamówiła je w jednej z firm i czeka na dostawę. W sumie zostanie przekazanych 2,15 tys. sztuk maseczek wielokrotnego użycia, po jednej na gospodarstwo rodzinne. Urząd miasta zamówił materiał i kolejne maseczki bawełniane będą szyte przez koła gospodyń wiejskich i rozdawane mieszkańcom.
ŁONIÓW
Gmina przekaże w ciągu kilku najbliższych dni po jednej maseczce wielokrotnego użytku na gospodarstwo. W sumie około 2 tys. sztuk. Zamówiony został materiał i szyciem maseczek zajmą się koła gospodyń wiejskich. Będą dostarczone do domów.
ZAWICHOST
Do najbliższego czwartku gmina przekaże po jednej maseczce na każdy dom lub mieszkanie. Potem sukcesywnie będą dostarczane kolejne. Docelowo każdy mieszkaniec ma dostać maseczkę wielokrotnego użytku. Rozdysponowanych będzie w sumie około 4 tys. sztuk. Maseczki są szyte sukcesywnie na miejscu w gminie przez pracowników jednostek podległych oraz KGW Wygodzianki. Maseczki są dostarczane do skrzynek pocztowych lub zostawiane na ogrodzeniach zapakowane w folię.
SANDOMIERZ
Gmina rozdysponowała do tej pory ponad 3 tys. maseczek, które trafiły do lokatorów mieszkań komunalnych oraz do zasobów dwóch spółdzielni mieszkaniowych. W planach jest przekazanie kolejnych 5 tys. maseczek zarówno do mieszkań spółdzielczych, jak i do budownictwa jednorodzinnego oraz lokali Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Maseczki zostaną dostarczone do skrzynek pocztowych pod dany adres. Gmina kupiła materiał, maseczki będą szyte przez pracowników świetlic środowiskowych i warsztaty terapii zajęciowej „Tratwa”. W miarę powstawania nowych maseczek będą one niezwłocznie dostarczane mieszkańcom.
DWIKOZY
Gmina nie ma w planach rozdawania maseczek mieszkańcom. Dalsze decyzje zależeć będą od rozwoju sytuacji.
POWIAT STASZOWSKI
STASZÓW
Gmina przekaże maseczki wielokrotnego użytku kilkuset najbardziej potrzebującym mieszkańcom. Przekazanie odbędzie się w tym tygodniu za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej.
SZYDŁÓW
Do każdego domu trafi co najmniej jedna maseczka wielokrotnego użytku. Gmina zamówiła część tych środków ochrony, reszta zostanie uszyta na miejscu przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury.
OSIEK
Od poniedziałku będzie dystrybucja maseczek do wielokrotnego użycia. Gmina planuje rozdać od 5 do 6 tys. sztuk. Dystrybucją zajmą się sołtysi oraz radni, którzy dostarczą je do domów, w pierwszej kolejności do osób starszych i innych najbardziej potrzebujących ochrony.
BOGORIA
Do każdego gospodarstwa gmina dostarczy po jednej maseczce wielokrotnego użytku. Rozdawanie środków ochrony rozpocznie się w najbliższy piątek. Zajmą się tym radni, strażacy oraz wójt Marcin Adamczyk. Do każdej maseczki dołączona będzie ulotka z informacją jak o nią dbać i o podstawowych zasadach higieny w czasie epidemii.
POŁANIEC
Gmina rozdaje pakiety, w którym jest 5 sztuk maseczek. Warunkiem aby je otrzymać jest umieszczenie na drzwiach wejściowych do mieszkania lub na furtce domu jednorodzinnego kartki z napisem „Maseczki”. Tam gdzie widnieje taka informacja pakiet zostawiany jest na klamce, a osoby zajmujące się roznoszeniem maseczek informują o tym za pośrednictwem domofonu lub dzwonka.
RYTWIANY
Gmina przekaże mieszkańcom 5,2 tys. sztuk maseczek zgodnie z ilością osób zgłoszonych w deklaracji odpadowej. Dystrybucja będzie od wtorku. Zajmą się nią pracownicy urzędu gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Centrum Kultury. Maseczki będą dostarczane do domów.
OLEŚNICA
Gmina przekaże po 2 sztuki maseczek na jeden dom. Trafią do mieszkańców w tym tygodniu. Rozdanych zostanie w sumie ok. 2,5 tys. sztuk. Prawdopodobnie maseczki roznosić będą w woreczkach foliowych strażacy z jednostek OSP.
ŁUBNICE
Gmina nie planuje rozdawać mieszkańcom maseczek. Dalsze decyzje zależeć będą od rozwoju sytuacji.
POWIAT STARACHOWICKI
STARACHOWICE
Dzisiaj maseczki rozdaje także gmina Starachowice. Jak mówi prezydent Marek Materek, pierwsza partia trafi dziś do mieszkańców osiedla Orłowo.
– Ponad 40 tysięcy maseczek dla mieszkańców. Pakujemy je w koperty, gdzie znajdują się informacje, że to maseczki z urzędu miejskiego. W jednej kopercie jest jedna maseczka – informuje Marek Materek.
Maseczki trafią do skrzynek pocztowych i są kierowane zgodnie z danymi w deklaracjach śmieciowych. Zamówienia przychodzą na bieżąco, dziś jeszcze prezydent otrzyma 5 tysięcy maseczek, dzisiaj rozdane zostaną dwa tysiące maseczek.
Bezpłatnie maseczki wraz z rękawiczkami swoim mieszkańcom przekaże gmina Brody. Od piątku, 17 kwietnia, radni, sołtysi i pracownicy urzędu gminy będą je zostawiać w jednorazowych torebkach na ogrodzeniach.
Podobnie w gminie Mirzec, gdzie bezpłatne maseczki rozda tamtejszy samorząd. Zakupiono ponad 8 tysięcy maseczek wykonanych z fizeliny medycznej, posiadającej odpowiedni certyfikat. Każdy mieszkaniec gminy taką maseczkę otrzyma, zostanie w torebce foliowej wrzucona do skrzynki pocztowej. Dystrybucja rozpoczęła się już dzisiaj. Pierwsi zabezpieczeni zostaną mieszkańcy powyżej 60. roku życia. W kolejnych dniach maseczki będą docierać do pozostałych mieszkańców. Są one wielokrotnego użytku, mogą być prane w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
POWIAT SKARŻYSKI
45 tys. maseczek wielokrotnego użytku zostało zakupionych dla mieszkańców gminy Skarżysko-Kamienna. 16 kwietnia będą dystrybuowane do domów mieszkańców. Wolontariusze przekażą maseczki dla każdego mieszkańca. Są one odpowiednio, bezpiecznie pakowane. Umieszczane będą w skrzynkach pocztowych. W akcję dystrybucji masek włączają się także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, wolontariusze, wspólnoty mieszkaniowe, Spółdzielnia Mieszkaniowa, urzędnicy.
Urząd miasta poszukuje osób posiadających własne auta do pomocy przy transporcie masek ochronnych na terenie miasta. Kolportaż 45 tysięcy masek ochronnych rozpocznie się w czwartek. Trafią one bezpośrednio do mieszkańców Skarżyska. Osoby, które chciałyby włączyć się w akcję jako kierowcy proszone są o kontakt z koordynatorem – Małgorzatą Niewiadomską pod nr tel. 41 25 20 108.
Podobnie bezpłatne maseczki trafiają do mieszkańców gminy Skarżysko-Kościelne. Zakupiono 5 tysięcy sztuk z fizeliny ze specjalnym certyfikatem. Maseczki zapakowane z foliowe torebki zostaną dostarczone do skrzynek pocztowych. Dystrybucja rozpocznie się w momencie, gdy zamówione maseczki dotrą do urzędu gminy. Roznosić je będą sołtysi oraz strażacy OSP z terenu gminy.
BLIŻYN
Gmina nie dystrybuuje maseczek dla mieszkańców.
ŁĄCZNA
Urząd gminy zapewnia maseczki swoim pracownikom i instytucjom. Nie ma w planie zapewniania maseczek mieszkańcom. Zapotrzebowanie można zgłaszać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
SUCHEDNIÓW
Gmina nie dystrybuuje maseczek dla mieszkańców, ale udziela informacji, gdzie można je nabyć:
Apteka „Na Bugaju”, ul. Bugaj 12, Suchedniów, tel. 41 251 66 91
Apteka Suchedniów, ul. Mickiewicza 20, tel. 41 25-28-560
Apteka „W Przychodni” Suchedniów, ul. E. Peck 9, tel. 41 25 44 200
Firma Baros, ul. Berezów 76 D, 26-130 Suchedniów, tel. 607 596 920
Agencja Artystyczna Sk-Muz Szczepan Królikowski, tel. 508 562 541
POWIAT WŁOSZCZOWSKI
WŁOSZCZOWA
Maseczki szyte są od 30 marca przez panie z KGW. Od 30 marca do 7 kwietnia uszyto około 1000 maseczek, które za pośrednictwem sołtysów i strażaków ochotników dotarły do sołectw. Ponadto w samej Włoszczowie rozdawane były seniorom w miejscowych marketach. Maseczki cały czas są szyte i będą tak samo rozdawana mieszkańcom.
RADKÓW
Ponad 2 tys. maseczek przygotowane będzie dla mieszkańców gminy (częściowo zostały zakupione oraz uszyte). Od 16 kwietnia będą dystrybuowane poprzez strażaków ochotników, sołtysów i pracowników urzędu gminy oraz OPS.
SECEMIN
Kupiono 5,5 tys. maseczek wielokrotnego użytku dla wszystkich mieszkańców i przekazane zostały za pośrednictwem strażaków ochotników oraz sołtysów.
KRASOCIN
Nie ma decyzji w sprawie maseczek dla mieszkańców.
KLUCZEWSKO
Nie ma decyzji w sprawie maseczek dla mieszkańców. Maseczki otrzymali pracownicy gminnych instytucji.
MOSKORZEW
Nie ma decyzji w sprawie maseczek dla mieszkańców.