Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne, czas najważniejszych dla chrześcijan świąt męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Te dni co roku przyciągały do kościołów tłumy wierzących, którzy chcieli uczestniczyć w bogatej liturgii, wypełnionej symboliką, a także modlić się przy Ciemnicy w Wielki Czwartek i adorować Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim w Wielki Piątek.
W tym roku ze względu na panującą epidemię i ograniczenia sanitarne będzie inaczej. Zarówno władze państwowe, jak i polscy biskupi zachęcają do pozostania w domach. W świątyni jednocześnie może przebywać maksymalnie 5 osób i kapłani sprawujący posługę.
Jak przeżywać Triduum Paschalne zostając w domu? Ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej radzi, by zarezerwować czas na uczestnictwo w liturgii poprzez transmisję i odpowiednio się do tego przygotować.
– Dobrze by było, gdybyśmy nawet przygotowali swego rodzaju ołtarz, a więc stół przykryty białym obrusem, na nim zapalona świeca. Niech to przypomina nam trochę atmosferę kościoła. Chodzi o to, byśmy transmisji nie oglądali i nie słuchali jak innych programów, czy filmów, wykonując w międzyczasie inne czynności. Powinniśmy zapewnić sobie atmosferę skupienia. Ponieważ nie możemy fizycznie przyjąć Komunii Świętej, to warto też wzbudzić w sobie intencję zjednoczenia z Chrystusem poprzez tzw. komunię duchową – proponuje rzecznik.
Polskie Radio Kielce przygotowało dla Państwa transmisje wszystkich dni Triduum Paschalnego. Dziś (czwartek) o godzinie 17.30 połączymy się z katedrą sandomierską, skąd będziemy transmitować Mszę Wieczerzy Pańskiej.
Jutro (piątek) zapraszamy o godzinie 14.00 na transmisję Drogi Krzyżowej i Liturgii Wielkiego Piątku z sanktuarium na Św. Krzyżu.
W sobotę o 20.00 będzie można wysłuchać Wigilii Paschalnej z katedry w Kielcach.
Z kielecką bazyliką połączymy się także w Niedzielę Zmartwychwstania. O godzinie 6.00 zapraszamy na transmisję rezurekcji.