Kamery termowizyjne pozwalające mierzyć temperaturę z bezpiecznej odległości stanęły w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Sprzęt przekazała Politechnika Krakowska.
Rzecznik uczelni Małgorzata Syrda-Śliwa poinformowała w środę, że kamery termowizyjne stanęły w uruchomionym właśnie punkcie triażu, gdzie dokonywana jest wstępna ocena medyczna nowych pacjentów. „Teraz punkt bezpiecznego pomiaru temperatury już działa, badając codziennie kilkudziesięciu nowych pacjentów” – podkreśliła.
Stanowiska z kamerami przygotowane zostały przy współpracy lekarzy szpitala i pracowników PK. Na co dzień sprzęt ten służy naukowcom i studentom uczelni do prowadzenia badań i ekspertyz naukowych oraz do kształcenia.
Jak wyjaśnił dr Andrzej Gackowski ze szpitala JPII, dzięki użyciu kamer w jego placówce można szybko i bezpiecznie ocenić, czy zgłaszający się pacjent ma gorączkę, czyli jeden z najważniejszych objawów zakażenia koronawirusem. Po wstępnej diagnozie taka osoba zostaje skierowana na właściwą ścieżkę przyjęcia do szpitala.
Dr Gackowski dodał, że do tej pory do mierzenia temperatury pielęgniarki używały termometrów dousznych. „Dzięki zastosowaniu kamer z politechniki zmniejszamy ryzyko infekcji personelu” – ocenił.
Przekazany sprzęt wcześniej przetestowali eksperci z Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego, będącego jednostką tej uczelni. Prowadzi ona także charytatywną akcję pracowników i studentów #PK pomaga, w której ramach produkowane są m.in. przyłbice ochronne dla medyków.