W Wielki Piątek, w kościołach powstaną Groby Pańskie. Będzie też możliwość adorowania przy nich Najświętszego Sakramentu. Jednak większość parafii zachęca wiernych do pozostania tego dnia w domach i modlitwy w gronie rodzinnym.
Księża przypominają, że w świątyni może przebywać jednocześnie maksymalnie pięć osób. Każdy powinien zachować się odpowiedzialnie i nie wchodzić do kościoła, gdy widzi, że jest tam już maksymalna dopuszczalna liczba modlących się. Nie należy też gromadzić się przy drzwiach świątyń w oczekiwaniu na wejście do środka. Wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo sanitarne.
W parafii katedralnej w Kielcach, adoracja w Wielki Czwartek będzie trwała do 22.00, a w Wielki Piątek do 24.00 – zapowiada wikariusz ks. Tomasz Świerczyński.
– Zachęcamy przede wszystkim, aby łączyć się w sposób duchowy, ale jeśli ktoś będzie miał duże pragnienie adoracji przy Grobie Pańskim, to u nas w kościele będzie taka możliwość, z zachowaniem wszystkich przepisów wprowadzonych w ostatnim czasie – wyjaśnia ks. Tomasz Świerczyński.
W sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin w Kielcach dekoracja Grobu Pańskiego jest już gotowa – mówi ks. Piotr Białek.
– Grób Pański powstał przy ołtarzu głównym, by objęła go kamera, dzięki której wszyscy wierni mogą oglądać transmisje z kościoła. W ten sposób wierni pozostający w domach będą mogli zobaczyć Grób Pański i także go adorować. W parafii św. Józefa wszystkie nabożeństwa od chwili zaostrzenia przepisów są transmitowane.
W Wielki Piątek transmisja rozpocznie się o 17.00. Przygotowane zostały też poradniki online, w których księża podpowiadają, jak przeżywać Triduum Paschalne w domach – wyjaśnia ks. Piotr Białek. Dodaje, że kościół będzie otwarty w Wielki Piątek do 22.00. Jednak wierni przychodzący na adorację muszą pamiętać o przestrzeganiu liczby 5 osób w świątyni.
Niezwykła inicjatywa powstała w Szańcu. Tam parafianie będą mogli adorować krzyż z oddali, łącząc się duchowo ze swoją świątynią. Na wieży XV-wiecznego kościoła na początku Wielkiego Postu został podświetlony ponad dwumetrowy krzyż – mówi proboszcz, ks. Marek Tazbir.
– Jest on na kościelnej wieży, czyli niemal 40 metrów nad ziemią. Krzyż pomogli doświetlić alpiniści, dzięki temu widać go już z kilku kilometrów. Obecnie ten krzyż jest jak niemy rekolekcjonista. Podpowiada, żebyśmy kierowali się ku krzyżowi, który jest nadzieją i zbawieniem – mówi proboszcz.
W Wielki Piątek w kościele w Szańcu będzie możliwość adoracji, ale ci którzy się na nią zdecydują, są proszenie o krótką, kilkuminutową modlitwę. Pozostali chętni będą czekać w autach na parkingu.
U salezjanów w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach adoracja także się odbędzie. Potrwa do 22.00 – zapowiada proboszcz ks. Edward Lisowski. Parafia prowadzi też transmisje online na swojej stronie internetowej. W Wielki Piątek transmisja rozpocznie się o 17.15.
Dla wielu osób, tradycją w tym dniu była wizyta w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Tym razem do środka będzie można wejść na określonych zasadach – mówi o. Dariusz Malajka, rektor Bazyliki na Św. Krzyżu.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim po Liturgii Wielkiego Piątku będzie możliwa, ale będziemy regulować liczbę osób przebywających na terenie sanktuarium – zaznacza o. Dariusz Malajka.
Ojcowie oblaci zachęcają jednak by pozostać w domach i łączyć się ze Świętym Krzyżem za pomocą transmisji.
Przypomnijmy, Radio Kielce w Wielki Piątek będzie transmitować ze Świętego Krzyża Drogę Krzyżową i Liturgię Wielkiego Piątku. Początek transmisji o 14.00.