Z powodu pandemii koronawirusa i ograniczonych możliwości spowiadania się podczas mszy świętych, w diecezji sandomierskiej każdy zainteresowany może przystąpić do spowiedzi po wcześniejszym indywidualnym umówieniu się z kapłanem.
Taką możliwość wskazuje w najnowszym dekrecie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Na tablicach ogłoszeń oraz na stronach internetowych parafii są podane specjalne numery telefonów, pod które wierni mogą dzwonić w sprawie spowiedzi.
Na spowiedź można się umówić w kościele, salce katechetycznej lub na otwartym powietrzu. W każdym przypadku muszą zostać spełnione aktualne kryteria bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o utrzymanie odpowiedniej odległości pomiędzy spowiednikiem, a wiernym. Można też używać maseczek i innych środków ochronnych – podkreśla biskup Krzysztof Nitkiewicz. Przypomina też o konieczności dezynfekowania konfesjonałów po każdym penitencie.
Hierarcha dodaje, że do odbycia spowiedzi wymagana jest osobista obecność wiernego. Nie można spowiadać się przez telefon, ani przez Internet. – Niemożliwe jest też, poza niebezpieczeństwem śmierci, udzielenie absolucji generalnej tzn. bez wyznania grzechów – podkreśla.
– Kapłani powinni pouczyć wiernych, którzy nie mogą przystąpić do sakramentu, o praktyce żalu doskonałego i konieczności odbycia spowiedzi, gdy będzie to możliwe. Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zostaną zorganizowane spowiedzi na wzór Adwentu lub Wielkiego Postu – czytamy w zarządzeniu biskupa.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że na spowiedź poza konfesjonałem w tym wyjątkowo trudnym czasie zezwoliło Prezydium Episkopatu. We wskazaniach dla biskupów przypomniano, że chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament nie tylko w kościele, ale też w kaplicy, zakrystii, sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.
Rzecznik Episkopatu podkreślił też, że biskupi zwrócili uwagę, iż drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”. Nie musi to być w okresie Wielkiego Postu. W odniesieniu do przykazania, aby „przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą” warto pamiętać, że okres wielkanocny obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli – w tym roku – do 7 czerwca 2020.