Polskie szkoły rozpoczną od jutra obowiązkowe nauczanie zdalne, ale jeszcze dziś nauczyciele skarżą się na wiele problemów związanych z nauką na odległość. Nie wszyscy wiedzą jak raportować swój czas pracy, a od tego zależy wysokość pensji.
Część nauczycieli nie ma też loginu do portalu epodreczniki.pl. A to właśnie tam są ważne pomoce naukowe do lekcji prowadzonych w internecie.
Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej mówi, że wszyscy nauczyciele powinni mieć swój login.
– Jeżeli nauczyciel pracuje w wielu placówkach, to jest mu przypisany tylko jeden login do platformy epodreczniki.pl. Taka osoba powinna skontaktować się z dyrektorami placówek, w których jest zatrudniona i jeden z nich będzie miał dla niego login – tłumaczy.
Kolejnym problemem, który nurtuje nauczycieli jest sposób oceniania uczniów. Anna Ostrowska tłumaczy, że ten aspekt resort edukacji pozostawia w kwestii dyrektorów szkół.
Nad skutecznym systemem oceniania pracują nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Tomasz Kośny, dyrektor placówki podkreśla, że na jego stworzenie jest jeszcze trochę czasu. Zespoły nauczycielskie analizują, które kategorie ocen powinny zostać, a z których zrezygnować przy nauczaniu na odległość.
– Mamy różne kategorie ocen, na przykład sprawdzian pisemny, odpowiedź ustna, kartkówka. Jeżeli poprosimy ucznia, żeby przygotował nam pracę pisemną, to bez problemu ją ocenimy. Gorzej będzie z odpowiedzią ustną – mówi Tomasz Kośny.
Jak dodaje dyrektor II Liceum, w tym drugim przypadku będzie można korzystać z komunikatorów internetowych, ale nie ma gwarancji, że uczeń nie skorzysta z jakichś dodatkowych pomocy.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że nauczyciele mogą zgłaszać swoje uwagi i problemy bezpośrednio do resortu lub do kuratora oświaty.
Obowiązkowe nauczanie zdalne ma potrwać do 10 kwietnia.
Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.