Po raz pierwszy w historii polscy nauczyciele znaleźli się w sytuacji, gdy ich podopieczni, zamiast uczyć się w klasach, realizują program nauczania w domach.
Barbara Zielonka, pracująca w Norwegii specjalistka w dziedzinie zastosowań technologii informacyjnych w edukacji ostrzega, że kształcenie online nie może ograniczać się do zadawania prac domowych. Każdy nauczyciel powinien mieć stały kontakt ze swoimi uczniami. Nauczyciele powinni przede wszystkim tworzyć wirtualne klasy.
Barbara Zielonka pochodzi z Katowic. Kilka lat temu znalazła się w 10-osobowym finale Global Teacher Prize – konkursu o tytuł Najlepszego Nauczyciela na Świecie. Jeszcze nigdy żaden polski nauczyciel nie był tak blisko tego prestiżowego wyróżnienia, popularnie nazywanego nauczycielską Nagrodą Nobla. Wyróżnienie to zdobyła między innymi za promocję nauczania online.
Szczegółową listę przydatnych darmowych programów można znaleźć TUTAJ.
Jednocześnie ruszył serwis gov.pl/zdalnelekcje. Lekcje z internetu, czyli tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów.
Ruszyła także ogólnopolska akcja edukacyjna pn. „Dzieci uczą rodziców”, skierowana do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, który zachęca najmłodszych do angażowania się w edukacje podczas przerwy szkolnej. Serie materiałów dydaktycznych przygotowało Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia.
Jak mówi Marta Mularczyk, są to głównie gry, zabawy, ale też edukacyjne kolorowanki. Akcja ma przede wszystkim edukować poprzez zabawę.
Lekcje, a także pakiety zestawów dydaktycznych zamieszczane są w każdą środę i piątek na stronie internetowej: crl.org.pl. Wszystkie materiały są darmowe.