W tym roku rozpocznie się jubileusz 850-lecia Bazyliki Katedralnej w Kielcach. Jego świętowanie rozpocznie się 7 maja i potrwa do 7 października.
– Przygotowując się do tego jubileuszu w czasie epidemii, warto przypomnieć sobie, że w sytuacjach zagrożenia do Matki Bożej Łaskawej, która jest patronką Kielc, przez wieki zwracali się mieszkańcy miasta – powiedział ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej podczas trzeciego dnia rekolekcji wielkopostnych w Bazylice Katedralnej w Kielcach.
Posłuchaj homilii ks. Dariusza Gącika – wikariusza generalnego diecezji kieleckiej:
– Dlatego chcemy i dziś prosić Maryję o pomoc, powstrzymanie epidemii – dodał.
Rekolekcjonista wyjaśnił, na czym polega zawierzenie Maryi i jakie przynosi ono owoce. Podkreślił też znaczenie modlitwy różańcowej, do której warto sięgać także w sytuacji beznadziei, gdy mamy wszystkiego dość i nie potrafimy się modlić.
Ks. Dariusz Gącik powiedział, że obecny czas jest czasem nadziei, odrodzenia, a także odnowienia relacji rodzinnych i małżeńskich.
– Nie wiem, co nas czeka, ale myślę, że to czas oczyszczenia, że życie po zakończeniu tej epidemii będzie inne i my będziemy inni. Ten świat zapatrzył się tak bardzo w materializm, tak bardzo odszedł od Boga i z Niego drwi, że przychodzi czas oczyszczenia, także osób wierzących. Nie ma innego lekarstwa na ludzką pychę niż upokorzenie. Ono pokazuje, że ufność należy pokładać tylko w Bogu – mówił rekolekcjonista.
Przypomnijmy, w związku ze stanem epidemicznym w Polsce obowiązuje obecnie zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. To wyjątkowa sytuacja dla katolików, bo rekolekcje wielkopostne są mocno zakorzenione w tradycji.
REKOLEKCJE PONIEDZIAŁKOWE:
– Potrzebujemy światła, by spojrzeć na te wydarzenia nie tylko po ludzku, ale przez pryzmat wiary – mówił ks. Dariusz Gącik podczas drugiego dnia rekolekcji wielkopostnych w Bazylice Katedralnej w Kielcach.
Posłuchaj homilii ks. Dariusza Gącika – wikariusza generalnego diecezji kieleckiej
Tematem drugiej nauki było spotkanie pod Krzyżem Chrystusa.
– Każdy ma jakiś krzyż w swoim życiu. Dziś myślę tu o zakażonych, ich rodzinach, wszystkich przebywających na kwarantannie i o pracownikach służby zdrowia, którzy z oddaniem posługują chorym – mówił rekolekcjonista.
– Myślę także o tych, którzy cierpią niewinnie, mają chore dzieci lub cierpią na nieuleczalną chorobę. Myślę także o tych, którzy są samotni, opuszczeni, zdradzeni, żyją w rodzinach z problemem alkoholowym lub przemocą – wymieniał ks. Gącik. Podkreślił, że w obliczu krzyża można albo wpaść w rozpacz, albo w ramiona Boga.
Ks. Dariusz Gącik dodał, że czas, który przeżywamy jest czasem Bożego miłosierdzia i warto, aby wszyscy z niego skorzystali. – Nie bądź pyszny, mówiąc, że sam sobie ze wszystkim poradzisz. Nie bądź leniwy, mówiąc, że jeszcze masz czas – apelował rekolekcjonista.
Ks. Dariusz Gącik skierował do wiernych prośbę, by każdy odpowiedział sobie na pytanie: jaki jest mój krzyż i jaki jest jego sens?
Przypomnijmy, w związku ze stanem epidemicznym, w Polsce obowiązuje obecnie zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dlatego Polskie Radio Kielce umożliwia uczestnictwo w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych za pomocą transmisji, zachęcając jednocześnie do pozostania w domach.