Kilkanaście pomników przyrody ma w swoich zasobach naturalnych Sandomierz. Są to różne gatunki drzew. Najbardziej znane są lipy rosnące przy XIII-wiecznym kościele św. Jakuba. Te lipy oprócz tego, że są pomnikami przyrody to również wpisane są do świętokrzyskiego rejestru zabytków.
Jak informowaliśmy, licząca około 150 lat lipa drobnolistna półtora tygodnia temu została zabezpieczona. Usunięto jej najbardziej spróchniałe części, które groziły odpadaniem. Założono obręcz, która scala pień z konarem. Lipa stoi przy głównym wejściu do kościoła. Oprócz tego wśród pomników przyrody jest także m.in. klon znajdujący się w Parku Piszczele, dwie topole rosnące przy Alei Szachowej oraz dąb znajdujący się w parku miejskim od strony ulicy Słowackiego, bliżej Ogrodowej.
– Trudno jest teraz powiedzieć, ile lat może mieć ten dąb, ponieważ w dokumentach wpisane są rożne informacje i dopiero ekspertyzy specjalistyczne są w stanie potwierdzić wiek danego drzewa – stwierdziła Anita Łukawska, miejski architekt zieleni w Sandomierzu.
Dąb – pomnik przyrody rośnie także przy kościele św. Pawła, taki status ma również jesion znajdujący się przy wejściu na plac przed tym kościołem.
Miasto dokonuje też nowych nasadzeń drzew. W miejskim krajobrazie pojawiły się ostatnio wiązy o płaczącym pokroju oraz buki z czerwonymi liśćmi, które są na ulicy Puławiaków, tworząc tam cały szpaler. Ciekawe są również tulipanowce o kulistej koronie posadzone na ul. 11 Listopada – dodała Anita Łukawska.