Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki prosi biskupów diecezji, by stosując się do rozporządzeń państwowych, wydali decyzje zgodnie, z którymi podczas każdej mszy świętej wewnątrz kościoła będzie przebywało maksymalnie 50 osób.
Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał też o dyspensie od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej dla osób chorych, starszych, dzieci i młodzieży, ich opiekunów oraz dla wszystkich, którzy mają objawy infekcji lub obawiają się zarażenia.
Jednocześnie metropolita poznański zaapelował do księży i osób konsekrowanych, by codziennie o 20.30 bez udziału wiernych odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych, ich opiekunów i służby zdrowia. Wierni świeccy są zachęcani, by w tym samym czasie modlić się we własnych domach.
W sobotę o 20.00 abp Gądecki wygłosi orędzie do Polaków związane ze stanem epidemicznym. Wyemituje je TVP1 i TVP Info.
DIECEZJA KIELECKA
Od dnia 13 marca br. przez najbliższe dwa tygodnie w Diecezji Kieleckiej będą obowiązywały następujące zasady postępowania:
1.Zawiesza się:
-przygotowanie i celebracje sakramentu bierzmowania;
-wielkopostne rekolekcje szkolne i osobne spotkania dla dzieci i młodzieży;
-uroczystości i wydarzenia o zasięgu ponadparafialnym i mające miejsce poza budynkiem kościoła, jak plenerowe drogi krzyżowe, pielgrzymki, itp.
2.Zaleca się:
-przekazywanie znaku pokoju przez ukłon;
-powstrzymanie się od ucałowania krzyży i relikwii;
-zachowanie szczególnej ostrożności we wszelkich kontaktach duszpasterskich.
3.W zależności od decyzji Konferencji Episkopatu Polski i władz świeckich niniejszy komunikat będzie uzupełniany.
Kościoły i kaplice w diecezji kieleckiej będą otwarte. W słowie na niedzielę, 15 marca, biskup kielecki Jan Piotrowski pisze: „Ufając, że Bóg jest większy modlimy się gorąco i nie zamykamy naszych kościołów i kaplic”.
Biskup Piotrowski udzielił także dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy św. w Diecezji Kieleckiej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
– osobom w podeszłym wieku,
– osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
– dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
– osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.
– Jednocześnie polecam, aby osoby korzystające z niniejszej dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez udział we mszy świętej transmitowanej za pośrednictwem radia, telewizji lub internetu – pisał biskup.
Całe przesłanie księdza biskupa
TRANSMISJE MSZY W DIECEZJI KIELECKIEJ:
W niedzielę, 15 marca transmisji mszy świętej z kieleckiej katedry z będzie można wysłuchać na antenie Radia Kielce.
Msze święte w diecezji kieleckiej transmitują także:
– Parafia św. Jadwigi w Kielcach (w niedzielę: Mszę św. o godz. 11.30, w tygodniu mszę św. o godz. 18.00)
– Parafia św. Marii Magdaleny w Koszycach (wszystkie msze św. i nabożeństwa)
– Parafia Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie
– Parafia św. Franciszka z Asyżu w Kielcach (codziennie o godz. 18.30, a w niedziele i święta o godz. 12.)
– Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej
– Parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu:
– Parafia św. Stanisława w Mniowie
– Parafia Narodzenia NMP w Minodze
– Kościół akademicki pw. św. Jana Pawła II w Kielcach (msze o 10.30 i 18.30 będzie można śledzić na profilu społecznościowym Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54)
DIECEZJA SANDOMIERSKA
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz polecił księżom proboszczom i rektorom kościołów, aby zapewnili przestrzeganie rozporządzeń państwowych. Podczas każdej mszy św. i nabożeństw oraz przy okazji spowiedzi i rekolekcji wielkopostnych, a także podczas innych spotkań, może być obecnych maksymalnie 50 osób.
Jak powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz po relacjach jakie napływają z poszczególnych parafii wydaje się, że z praktycznym stosowaniem się do tej decyzji nie powinno być trudności, ponieważ w kościołach zauważalna jest mniejsza liczba wiernych.
Biskup Ordynariusz nawiązał jednocześnie do udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy św. i zachęcił, aby z niej skorzystać. Przypomniał również o transmisji liturgii przez środki masowego przekazu, która w zaistniałej sytuacji może być duchowym wsparciem.
– Proszę wszystkich kapłanów i wiernych świeckich, abyśmy złączyli się duchowo w modlitwie różańcowej oraz odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia, błagając Boga o ustanie epidemii. Obejmijmy modlitwą chorych, pracowników Służby Zdrowia i innych Służb oraz zmarłych – powiedział bp Nitkiewicz.
Biskup sandomierski zachęca także wszystkich kapłanów, osoby konsekrowane i świeckie, aby łączyć się w duchowej modlitwie różańcowej oraz w odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia prosząc Boga o ustanie epidemii. Zachęca, aby modlitwą objąć chorych, pracowników służby zdrowia oraz innych służb, a także zmarłych. Biskup Krzysztof Nitkiewicz będzie przewodniczyć codziennie modlitwie kapłanów i sióstr zakonnych w bazylice katedralnej w Sandomierzu o godzinie 20.30.
Część parafii w diecezji sandomierskiej planuje internetowe transmisje mszy świętych i nabożeństw. Tak będzie w parafii św. Józefa w Sandomierzu. Niedzielną mszę świętą o godzinie 11.15 można będzie zobaczyć na facebooku diecezji sandomierskiej. Transmitowane będą też Gorzkie Żale o godzinie 17 oraz wieczorne msze święte z tego kościoła o godzinie 18.
Z naszych informacji wynika, że proboszczowie parafii raczej nie będą zwiększać liczby mszy świętych. Nie ma takiej potrzeby ze względu na znacznie niższą frekwencją wiernych. Przestrzeganiem dopuszczalnej liczby 50 osób podczas mszy i nabożeństw mają zająć się proboszczowie i rektorzy kościołów.
TRANSMISJE MSZY W DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ:
– Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Święty Krzyż – w niedzielę, 15 marca, mszę św. o 11:30 można oglądać pod linkiem: echodnia.eu
– parafia św. Józefa w Sandomierzu (w ciągu tygodnia o godz. 18.00 transmisja z na
profilu Diecezji Sandomierskiej oraz na profilu Niedzieli Sandomierskiej.
– parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach koło Niska – transmisja w niedzielę 15.03.2020, godz. 10.30 i godz. 11.15:
https://www.facebook.com/DiecezjaSandomierskaPL/
i https://www.facebook.com/niedziela.sandomierz/
Całodzienna transmisja z wszystkich mszy na kanale YouTube
– Parafia pw św Franciszka Salezego i św Andrzeja Boboli w Gorzycach
– Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu
DIECEZJA RADOMSKA
Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej KEP bp Henryk Tomasik udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej do 29 marca. Polecił również modlitwę śpiewem Suplikacji w intencji ofiar koronawirusa, chorych i służb medycznych.
– Polecam, aby we wszystkie niedziele Wielkiego Postu po każdej mszy św. odśpiewane były suplikacje „Święty Boże…” w intencji ofiar koronawirusa oraz w intencji osób poświęcających się chorym i podejmującym działania w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa, a także o miłosierdzie dla świata i oddalenie epidemii koronawirusa – mówi bp Henryk Tomasik.
Biskup radomski, zgodnie z rekomendacją Rady Stałej KEP zawartą w zarządzeniu z dnia 12 marca 2020 r. i prawem kanonicznym (kan. 87 par. 1, kan. 1245 i 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Dyspensa obowiązuje do 29 marca br. i obejmuje następujących wiernych:
– osoby w podeszłym wieku,
– osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
– dzieci i młodzież szkolną oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
– osoby, które czują obawę przed zarażeniem.
Pasterz diecezji radomskiej zachęcił również do udziału w liturgii transmitowanej w mediach:
– osoby starsze, chore oraz te, które mają z różnych przyczyn osłabioną odporność organizmu i nie mogą przyjść do świątyni, zachęcam do udziału we Mszy św. transmitowanej przez radio i telewizję – powiedział bp Henryk Tomasik.
TRANSMISJE MSZY W DIECEZJI RADOMSKIEJ:
– Radio Plus Radom transmituje Msze święte z katedry Opieki NMP w Radomiu w każdą niedzielę o godz. 12.30, a w dni powszednie o godz. 6.00.
– sanktuarium w Skarżysku Kamiennej
– sanktuarium w Wysokim Kole