Rzeźby anioła i Chrystusa oraz tabernakulum odzyskają dawny blask i trafią do kościółka z Rogowa. Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało na ten cel dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 47 tys. złotych. Cały koszt prac szacowany jest na 70 tys. złotych.
Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. To perła Parku Etnograficznego w Tokarni. Powstał w 1763 roku z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany jest za cudowny. Zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 roku, a w 2002 udostępniono go zwiedzającym.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że kościółek jest obiektem konsekrowanym.
– Może świadczyć te cele, do których został jako kościół przeznaczony, odbywają się w nim msze. Cieszy się też bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających i dobrze, że za sprawą kolejnego etapu renowacji możemy ten piękny zabytek architektury drewnianej utrzymywać na wysokim poziomie – powiedział.
Obecna dotacja pozwoli na przeprowadzenie czwartego etapu prac przy kościele z Rogowa. Jak wyjaśnił Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, od 2014 roku systematycznie w świątyni odbywają się roboty konserwatorskie.
– W 2014 roku udało się odnowić dwa ołtarze boczne, w 2017 roku ołtarz główny wraz z zasuwą, a w 2018 przyszła kolej na ambonę. Teraz, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostaną odnowione figury Chrystusa Króla i anioła, które pochodzą z około 1730 roku, czyli powstały dużo wcześniej niż sam kościółek, a także tabernakulum, które jest datowane na rok około 1750, czyli też powstało wcześniej niż nasza świątynia, bo ona jest z 1763 roku – zaznaczył.
Obiekty jesienią ubiegłego roku trafiły do parku etnograficznego. Beata Chodak, konserwator zabytków z Muzeum Wsi Kieleckiej powiedziała, że obiekty są w bardzo złym stanie.
– Będzie przeprowadzona kompleksowa konserwacja, widoczne są głębokie spękania drewna, odspojenia gruntów, ubytki w farbie i złoceniach. Renowacja będzie poprzedzona badaniami, między innymi historycznymi i chemicznymi – mówiła i dodała, że efekty konserwacji, którą przeprowadzi firma zewnętrzna, będzie można zobaczyć pod koniec 2020 roku.
W pozyskaniu zabytków pomógł poseł Krzysztof Lipiec, który poinformował o istnieniu starej plebanii w Rogowie i o możliwych artefaktach, które mogą się w niej kryć. Na strychu tego budynku zostały właśnie odnalezione figury i tabernakulum. Parlamentarzysta zabiegał także w ministerstwie o wsparcie programu ich konserwacji.
– Dla mnie to wielka przyjemność być ambasadorem na styku między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a władzami województwa świętokrzyskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej. Ochrona zabytków to ważna rzecz, ale nie jest to jedyne działanie, na którym skupia się muzeum. Inspiruje również naszą lokalną społeczność, żeby poznawała tradycje, kulturę świętokrzyską, organizuje na terenie muzeum wiele imprez – zauważył.
Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podliczył, że tylko w pierwszym kwartale 2020 roku do Świętokrzyskiego trafiło już ponad 7 mln zł z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Dla świętokrzyskiej kultury, dla świętokrzyskiego dziedzictwa narodowego jest to dobry czas, który trzeba podtrzymywać. Trzeba też wykorzystywać szanse, które tworzy nam państwo polskie – zachęcił.
Krzysztof Lipiec zapowiedział, że niebawem rozpoczną się starania o wpisanie sandomierskiej starówki na listę światowego dziedzictwa UNESCO.