Krzyże morowe inspirowane krzyżem Karawaka i historią Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego wypuszcza na rynek Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu.
Jak powiedziała dyrektor wydawnictwa Marta Żurawiecka, taki pomysł wynika z bieżącej sytuacji i zapotrzebowania. Misją Wydawnictwa Diecezjalnego jest m.in. wsparcie duchowe i religijne.
Krzyże morowe będą mieć około 12 cm długości. Zostaną wykonane z drewna i metalu. Na krzyżu będzie umieszczonych 25 liter, które są skrótami od modlitw. Do każdego krzyża zostanie dołączona ulotka.
Krzyż Karawaka ma początek w XVI- XVII wieku, pochodzi z hiszpańskiego miasta Caravaca, gdzie podczas zarazy księża błogosławili ludzi tym właśnie krzyżem. Wydawnictwo Diecezjalne przygotowało także modlitewnik na czas epidemii i zarazy, który powstał pod redakcją Jarosława Błażusiaka z Podhala. Są tam modlitwy m.in. do św. Rozalii, Matki Boskiej i do św. Rocha, patrona zakażonego powietrza. Jest także obrazek z drzeworytem krzyża karawaka, znajdującym się w Muzeum Diecezjalnym w tym mieście. Na drugiej stronie umieszczona będzie modlitwa, którą ułożył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Obrazek będzie bezpłatny.
Wszystkie nowości pojawią się w przyszłym tygodniu.