– Jestem nimi zachwycony – tak o Novi Piano Duo mówi Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Duet młodych pianistów: Anna Wielgus i Grzegorz Nowak wystąpił w środę wieczorem w Kieleckim Centrum Kultury. Porywający koncert na cztery ręce był jedną z ostatnich imprez przed odwołaniem wszystkich wydarzeń kulturalnych.
Anna Wielgus i Grzegorz Nowak są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie. Grzegorz Nowak uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach. Novi Piano Duet założyli w 2018 roku. Jak wspomina Anna Wielgus, tę muzyczną współpracę zaczęli niespodziewanie.
– Byliśmy wtedy na kontrakcie za granicą, w Kuwejcie. Zostaliśmy zaproszeni na wieczór muzyczny w domu szejka i wtedy pomyśleliśmy, że odbiór na pewno byłby lepszy, gdybyśmy zagrali na cztery ręce. Znaleźliśmy repertuar, który mogliśmy przygotować w krótkim czasie. Nasz występ spodobał się słuchaczom i zaowocował zaproszeniami na kolejne koncerty. Pół roku później mieliśmy pierwszy recital fortepianowy w duecie, który wymagał od nas przygotowania pełnego repertuaru i wtedy właśnie pomyśleliśmy, że zaczniemy się tym zajmować bardziej profesjonalnie i rozpoczęliśmy studia podyplomowe w tym kierunku pod okiem profesora Bartłomieja Kominka – wyjaśnia.
Na czym polega siła dwóch fortepianów? – Na spotęgowaniu możliwości tego instrumentu, przede wszystkim barwowych – odpowiada Grzegorz Nowak. – Mamy tutaj dwa razy więcej płaszczyzn, które możemy wykorzystać i to daje niespożyte możliwości.
Takich duetów w Polsce jest niewiele. Jak zauważa Artur Jaroń, takiej gry, jaką prezentuje Novi Piano Duo nie słyszy się często.
– Nie co dzień słyszy się muzykę graną na dwa fortepiany, a to wymaga przede wszystkim zgrania mentalnego, ale również predyspozycji, by te umiejętności były na podobnym poziomie – zaznacza.
Choć jako zespół działają krótko, mają na swoim koncie wiele występów, a także znaczące sukcesy. Wśród tych najważniejszych można wymienić: I nagrodę oraz Grand Prix na VI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych Lions Club w Monaco, I nagrodę w kategorii duet na dwa fortepiany oraz I nagrodę oraz Grand Prix w kategorii fortepian na cztery ręce podczas XXIX „Roma International Piano Competition”, a także wyróżnienie oraz nagrodę specjalną dla najlepszego duetu fortepianowego na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej imienia Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.
Mimo licznych występów, artyści na co dzień pracują w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Swoim uczniom przekazują swoją pasję, ale także wrażliwość na muzykę.
– Przede wszystkim podkreślam, jak ważna jest dbałość o piękny dźwięk i muzykowanie. Ucząc adeptów muzycznych najważniejsze jest zwracanie uwagi na muzyczną stronę utworów. Nie tylko na technikę, ale na tę najważniejszą wartość, którą przekazujemy na scenie, czyli emocje, piękny dźwięk, jakąś historię. To są wartości, o których uczniowie muszą pamiętać – mówi Anna Wielgus.
Do tych elementów Grzegorz Nowak dodaje jeszcze konieczność zwrócenia uwagi na estetykę. – Czym jest piękny dźwięk, o którym wspomniała Ania, czym jest narracja muzyczna, bo nie każdy wie, jak to przekazać, zrealizować. To jest ważny element, oprócz znajomości techniki, bo nikt nie przekaże narracji, nie mając „narzędzi” – zauważa.
Podczas koncertu zabrzmiały między innymi utwory Sergieja Rachmaninowa, Franza Schuberta czy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Niestety wydarzenie miało bardzo kameralny charakter, ponieważ wiele osób zrezygnowało z udziału z powodu profilaktyki związanej z koronawirusem. Od czwartku, 12 marca instytucje kultury na dwa tygodnie zawieszają swoją działalność.