Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował w środę przepis na etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę. Będzie on mógł być przygotowywany w aptece.
Wprowadzenie przepisu na środek antyseptyczny w trybie pilnym spowodowane jest szczególną sytuacją epidemiologiczną związaną z zakażeniami koronawirusem. Został on opracowany dla rekomendowanego przez WHO składu preparatu do dezynfekcji skóry.
Umożliwi to m.in. sporządzanie w aptece preparatu jako „lek apteczny”, tzn. zgodnie z definicją w ustawie Prawo farmaceutyczne, jako produkt przeznaczony do wydania w aptece.
We wtorek Główny Inspektor Farmaceutyczny, wobec zagrożenia epidemiologicznego, poinformował, że apteki mające izby recepturowe do samodzielnego przygotowywania leków, mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych, bądź dostarczonych przez pacjentów. Chodziło o dzielenie dużych opakowań na mniejsze.
– Jest to prewencyjne działanie w takim celu, że pojemników małej pojemności może być ograniczona liczba. Dlatego wprowadziliśmy też tę możliwość, że pacjent może przynieść swoje czyste opakowanie, do którego farmaceuta będzie mógł przelać odpowiednią ilość preparatu – powiedziała w rozmowie z Radiem dla Ciebie rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Dominika Walczak.
– Chcąc zakupić taki preparat, należy zachować środki ostrożności – dodała Walczak.
– Jeżeli chcemy kupić taki preparat i chcemy go otrzymać we własnym opakowaniu, to musimy przynieść czyste opakowanie do apteki. Osoba wydająca taki preparat musi właściwie oznaczyć opakowanie tak, jak to się dzieje przy leku recepturowym lub aptecznym. Następnie, i to jest bardzo ważne, poinformować pacjenta, że produkt przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego – mówiła rzecznik GIF.
Obecnie, w oparciu o przepis – farmaceuci mogą już sami sporządzać roztwory antyseptyczne w aptekach.