Specjalności jazzowe pojawiły się w ofercie edukacyjnej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach. Osoby, które chcą się w tym kierunku kształcić, już mogą składać wnioski. Nabór potrwa do 15 maja.
Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach wyjaśnia, że w ten sposób placówka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom różnych środowisk muzycznych w regionie. Przyznaje, że dotychczas problemem w uruchomieniu specjalności jazzowej był brak kadry.
– To jest jednak podstawa programowa, to jest siatka godzin, siatka przedmiotów, które trzeba zrealizować i ważne jest, żeby na każdym z tych elementów był specjalista, który ma wysokie kwalifikacje. Jesienią ubiegłego roku spotkałem absolwentów naszej szkoły, którzy skończyli lub kończą uczelnie na kierunku jazzowym. Ci młodzi ludzie gwarantują wysoki poziom, jak również, co ważne w tym zawodzie, entuzjazm – podkreśla.
Specjalności jazzowe, jakie znalazły się w ofercie kieleckiej szkoły muzycznej to instrumentalistyka jazzowa z takimi instrumentami, jak saksofon, gitara, fortepian, gitara basowa i kontrabas oraz perkusja jazzowe, a także wokalistyka jazzowa.
– Mamy już kilkuletnie doświadczenie z gitarą jazzową, prowadzi ją u nas znakomity gitarzysta – pan Wojciech Lipiński – dodaje Artur Jaroń.
Nauka na nowych specjalnościach ma się rozpocząć w roku szkolnym 2020/2021. Osoby, które chcą się na nich uczyć, już mogą składać wnioski. Nabór potrwa do 15 maja. Kandydaci będą musieli też przejść egzamin praktyczny i teoretyczny. Wszystkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej kieleckiej szkoły muzycznej.
Trwa nabór także na inne specjalności, które znajdują się w ofercie szkoły. Podania do szkół pierwszego stopnia można składać do 6 kwietnia, natomiast do szkół drugiego stopnia – do 15 maja.
Dlaczego warto wybrać szkołę muzyczną? Artur Jaroń przyznaje, że za nauką tutaj przemawia wiele argumentów.
– Granie na instrumentach muzycznych równomiernie rozwija obie półkule mózgu. Po drugie – granie na instrumentach, zajmowanie się muzyką uaktywnia te obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć, kojarzenie, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, więc same zalety – wylicza.
Nie bez znaczenia jest także miejsce. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, który tworzą: Państwowa Szkoła Muzyczna oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna, w tym roku będzie świętował 75-lecie istnienia. Jego historię tworzą wybitni absolwenci i liczne sukcesy.
– Szkoła oferuje uczniom doskonałe warunki lokalowe, jest doskonale wyposażona. Jest to placówka, którą Kielce i region mogą się poszczycić. Osiągamy wiele sukcesów, zarówno na arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Nasi absolwenci są nie tylko pracownikami naszej szkoły, ale też wielu znakomitych uczelni. Wśród wybitnych absolwentów można wyróżnić chociażby Włodka Pawlika – zdobywcę nagrody Grammy,Artura Dudkiewicza, czyli wybitnych pianistów jazzowych, całą plejadę śpiewaczek i śpiewaków – zaznacza.
Dotychczas wiele informacji o szkole można było uzyskać podczas dni otwartych, które tradycyjnie odbywają się w marcowe soboty. Najbliższe sobotnie spotkania zostały jednak odwołane z powodu zagrożenia koronawirusem.