– Mamy nadzieję, że Święty Krzyż dalej będzie służył jako duchowa stolica regionu, w coraz pełniejszym kształcie – mówił o. Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu. W środę w Kielcach, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej świętowali jubileusz stulecia obecności w Polsce. Od 84 lat pełnią posługę na Świętym Krzyżu.
W uroczystościach jubileuszowych, które odbyły się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach wziął udział o. prof. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Powiedział, że ta okrągła rocznica jest inspiracją do tego, by docenić dorobek starszych współbraci, którzy kładli fundamenty polskiej prowincji.
– Jesteśmy pod wrażeniem ich determinacji i odwagi. Niedawno świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości. Widać było w narodzie tę determinację, żeby odbudować państwo po zaborach. I taka determinacja była u naszych współbraci. W nich była wiara, że można odbudować kościół, dotrzeć do ludzi, którzy są najbardziej opuszczeni. Jesteśmy pod wrażeniem ich bohaterstwa – wyjaśnił.
Ojciec Marian Puchała przyznał, że cieszy się ze 100-lecia istnienia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i ich silnego zaangażowania w ewangelizację w Polsce, i na świecie. Podkreślił, że przy okazji, razem z braćmi, świętuje 84 lata obecności misjonarzy w łysogórskiej świątyni.
– Trudności i chwały, lata wojny i pokoju, poniżenia i wspaniałych chwil. I mamy nadzieję, że dalej Święty Krzyż będzie służył jako duchowa stolica regionu, w coraz pełniejszym kształcie – podkreślił.
W przemówieniu, które ojciec superior wygłosił, wyraził nadzieję, że dzięki pomocy, odwadze i determinacji gości obecnych na jubileuszu, nadejdzie sprawiedliwość dziejowa i sanktuarium znajdzie się w swoich odwiecznych granicach oraz będzie słynęło z pięknej przyrody, dostępnego sanktuarium i godnych warunków.
– Czekamy na ten moment, żebyśmy mogli normalnie funkcjonować i służyć ludziom, którzy do nas przychodzą – mówił ojciec Marian Puchała.
Wszyscy goście, którzy przybyli na uroczystość podkreślali ogromne znaczenie świątyni na Świętym Krzyżu. Poseł Krzysztof Lipiec mówił o sile, jaką Polacy zawsze otrzymywali w tym miejscu.
– Stąd płynie jasny przekaz troski o los naszej Ojczyzny. To przecież Święty Krzyż był pierwszym miejscem pielgrzymowania Polaków, stąd zawsze płynęło dobre słowo i jestem przekonany, że dzisiaj misjonarze oblaci, którzy są kontynuatorami tej pięknej, benedyktyńskiej tradycji, dają piękne świadectwo przywiązania do narodowych wartości. Mając takich duchowych przywódców, będziemy umieli zadbać o los przyszłych pokoleń Polaków – powiedział.
W podobnym tonie wypowiadał się wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz:
– Możemy całymi garściami czerpać z ich mądrości, dobroci, modlitwy. Jestem szczęśliwy, że ojcowie oblaci chcieli tu zostać, bo to nie było takie oczywiste. Ich pojawienie się tutaj było zrządzeniem Bożej opatrzności – przyznał.
Mówiąc o jubileuszu obecności oblatów w Polsce, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak podkreślił, że to też święto całego narodu.
– Można się cieszyć podwójnie z tego święta, bo to też jest rocznica powrotu Polski na mapę świata – mówił.
Święty Krzyż to też miejsce ważne dla wielu osób ze względów sentymentalnych. Profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przyznał, że niedawno ze swoim tatą wspominał pierwszą wycieczkę na Święty Krzyż.
– Te wrażenia stamtąd wyniesione, pozostały we mnie do dziś: kaplica drzewa Krzyża Świętego, zejście do krypty i niesamowita atmosfera tego miejsca. Zimą i jesienią zimno, wietrznie, tajemniczo, nastrojowo. Czuje się wyjątkowy klimat tego miejsca i to uczucie towarzyszy mi niezmiennie po dziś dzień i oby tak dalej pozostało – mówił.
Profesor Stanisław Adamczak także przyznał, że od czasów najmłodszych Święty Krzyż był dla niego ważnym miejscem. Kiedy został rektorem Politechniki Świętokrzyskiej, która swoją nazwę wzięła od Świętego Krzyża, zdecydował o podpisaniu umowy uczelni o ścisłej współpracy z sanktuarium.
Klasztor ma Świętym Krzyżu ma też ogromny wpływ na gospodarkę województwa, na co zwrócił uwagę Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.
– Ma ogromny wpływ na rozwój regionu. W przypadku Nowej Słupi jest to szczególnie widoczne, bo cały nasz rozwój zawdzięczamy właśnie klasztorowi na Świętym Krzyżu – zauważył.
Podczas gali misjonarze oblaci wręczyli podziękowania duchownym, parlamentarzystom, władzom wojewódzkim i samorządowym, instytucjom kultury, uczelniom wyższym, mediom oraz osobom świeckim. Jubileusz uświetnił koncert „Stabat Mater” Pergolesiego w wykonaniu: Joanny Zawartko-Kołodziej, Marii Zawartko i orkiestry smyczkowej Filharmonii Świętokrzyskiej.
Misjonarze Oblaci MN, którzy przeżywają wyjątkowy jubileusz i rok dziękczynienia za 10. dekad posługi, spełnienia misji w Kościele: za służbę misjonarską, duszpasterską w Polsce i za granicą, uhonorowali osoby duchowne, parlamentarzystów, władze wojewódzkie i samorządowe, instytucje z regionu, uczelnie wyższe oraz osoby świeckie:
NAGRODZENI:
DUCHOWIEŃSTWO:
Bp Nitkiewicz Krzysztof z diecezji sandomierskiej
MINISTROWIE:
Michał Woś – Minister Środowiska
PARLAMENTARZYŚCI:
Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu
Agata Wojtyszek
Krzysztof Lipiec
Mariusz Gosek
WŁADZE WOJEWÓDZKIE I SAMORZĄDOWE:
Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski
Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Mirosław Gębski – Starosta Powiatu Kieleckiego
Bogdan Wenta – prezydent Miasta Kielce
INSTYTUCJE:
Magdalena Kusztal – Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury w latach – 2003 – 2019; Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
Maria Zuba – posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji; doradca Wojewody Świętokrzyskiego
Związek Gmin Gór Świętokrzyskich
Janusz Knap – Prezes Per Crucem – stowarzyszenie wspierające działalność Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, które skupia profesorów, prawników, lekarzy, duchownych i inne osoby świeckie;
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
ŚPN – Dyrektor Jan Reklewski
Anna Żak – Wojewódzki Konserwator Zabytków
UCZELNIE WYŻSZE:
Prof. Jacek Semaniak – Rektor UJK Kielce
Prof. Wiesław Trąmpczyński – Rektor PŚk
ŚWIECCY:
Alfreda i Mirosław Rubakowie – Honorowi Oblaci
Gospodarze uroczystości wręczyli też okolicznościowe pamiątki z wizerunkiem relikwii Drzewa Krzyża Świętego dedykowane instytucjom, samorządom, firmom, fundacji, przedstawicielom świata mediów oraz osobom indywidualnym
I tak spośród instytucji Misjonarze Oblaci MN wyróżnili i podziękowali za wszelką pomoc i dobro okazywane na rzecz świętokrzyskiego sanktuarium na Łysej Górze służbom mundurowym:
– Wojewódzkiej Komendzie Policji w Kielcach – nadpis. gen. Paweł Dzierżak
– Wojewódzkiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach – bryg. Krzysztof Ciosek
– Komendzie Miejskiej Policji w Kielcach
– Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych „Bukówka” – płk. Paweł Chabielski
– 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – płk. Grzegorz Motak
Wśród samorządów okolicznościową pamiątkę w dowód długoletniej i wielorakiej współpracy otrzymali:
– Miasto i Gmina Nowa Słupia (Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior)
– Gmina Bieliny (Wójt Gminy Sławomir Kopacz)
FIRMY ORAZ FUNDACJA:
Oficyna Poligraficzna Apla Sp.J. – W. Grochulski, W. Skuza, Z. Czarniecki
„Auto Adamczak” – „Muzeum Samochodu JP2”
PHT Supon Sp. z o.o. Kielce
Zakład Odlewniczy Metal – Kolor Starachowice Rodziny Papaj
Fundacja Surga Propera
MEDIA:
Echo Dnia – Redaktor Naczelny Stanisław Wróbel
TVP 3 Kielce – Dyrektor Przemysław Predygier
Polskie Radio Kielce – Prezes Janusz Knap
Radio eM i Wydawnictwo Jedność – ks. Dyrektor Leszek Skorupa – odebrała reprezentująca redaktor Katarzyna Bernat
OSOBY ŚWIECKIE – DOBRODZIEJE:
Elżbieta i Krzysztof Furmankowie
Henryka i Julian Zychowiczowie
Marianna i Ryszard Nosowiczowie
Krzysztof Bracha
Ewa i Stanisław Wodyńscy
Alicja i Stanisław Adamczakowie
Zofia Szczęsnowicz – Sołowij i Tomasz Sołowij
Małgorzata i Wojciech Lubawscy
Anna i Tomasz Malinowscy
Sławomir Bursztain
Zbigniew Cygan
Danuta i Ryszard Iwanowie