Ojcowie oblaci posługują w Polsce od stu lat. Dziś w Kielcach będą świętować swój jubileusz wspólnie z zaproszonymi gośćmi.
W Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert „Stabat Mater” Pergolesiego w wykonaniu: Joanny Zawartko-Kołodziej, Marii Zawartko i orkiestry smyczkowej Filharmonii. W uroczystości weźmie udział Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. prof. Paweł Zając. W planach jest wręczenie statuetek i dyplomów dla przyjaciół zgromadzenia. Świętowanie dla wszystkich chętnych przewidziano w ramach odpustu, 14 września – zapowiada o. Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.
– Głównej uroczystości odpustowej o 12.00 będzie przewodniczył nuncjusz apostolski. Wtedy także będziemy wspominać stulecie przybycia oblatów do Polski ze wszystkimi, którzy zechcą wziąć udział w tej uroczystości – zaprasza o. Marian Puchała.
Pierwsi oblaci przybyli do Polski w 1919 roku, jednak za początek ich obecności uznaje się 1920 rok, kiedy w Krotoszynie powstał pierwszy dom zakonny zgromadzenia. Klasztorem na Świętym Krzyżu ojcowie opiekują się od 1936 roku – dodaje o. Marian Puchała.
– Początki nie były łatwe, zwłaszcza w Świętokrzyskiem. Zobaczywszy ruiny klasztoru, oblaci niemal przez cztery lata wahali się, czy się tu osiedlić, rozpocząć pracę i ewangelizację, czy szukać innego miejsca. Można powiedzieć, że wskrzeszanie tego obiektu trwa niemal do dziś. Ciągle myślimy o kolejnych remontach – mówi o. superior.
Charyzmat zgromadzenia zakłada m.in. ewangelizację na misjach parafialnych i zagranicznych oraz posługę wśród ubogich.
Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy 470 oblatów. W Polsce pracuje ich ok. 270 w 21 domach zakonnych, m.in. na Świętym Krzyżu, gdzie znajduje się nowicjat. Polscy oblaci pracują także na misjach m.in. w Kamerunie, Turkmenistanie, na Madagaskarze i na Syberii.
Główne uroczystości z okazji stulecia obecności w Polsce oblaci zorganizują 6 czerwca w Poznaniu.