W 2019 roku straż miejska odholowała ponad 2 tys. samochodów. To wzrost o 250 proc., w porównaniu z 2018 rokiem.
Połowa aut zmieniła miejsce postoju bez wiedzy kierowcy za złamanie zakazu postoju za znakiem zakazu zatrzymywania z dodatkową biało-czarną tabliczką przedstawiającą lawetę. Takie znaki stawia się podczas maratonów, procesji czy remontów, ale w wielu miejscach ustawione są na stałe. Były też przypadki wywiezienia samochodów za parkowanie na kopercie dla niepełnosprawnych – mówi rzecznik Straży Miejskiej, Przemysław Piwecki.
Aż 420 przypadków mieliśmy w ubiegłym roku, że bramy wjazdowe, były po prostu zastawione. Ja bym chciał jeszcze zwrócić uwagę na koperty dla osób niepełnosprawnych. Ile lat już walczymy, żeby zwracać szczególną uwagę na te miejsca, które są dla ludzi, którzy nie mogą chodzić. Jeszcze 218 samochodów zostało wywiezionych na parkingi strzeżone.
W porównaniu z tymi liczbami 21 aut odholowanych, bo blokowały torowisko, może nie robić wrażenia. Rzecznik straży dodaje, że takich interwencji jest kilkadziesiąt i zazwyczaj kończą się na mandatach. Koszt odholowania to około 500 złotych plus mandat.