31 zdjęć polskich paraolimpijczyków można oglądać na wystawie „Droga do Tokio” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Prezentują one sukcesy polskich sportowców niepełnosprawnych, począwszy od Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 roku.
Ostatnie fotografie zostały wykonane rok temu i przedstawiają przygotowania do paraolimpiady w Tokio, która odbędzie się w tym roku.
Autorem zdjęć jest Robert Szaj, dyrektor generalny Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej. Jak mówi, postawą paraolimpijczyków zainspirował się podczas igrzysk w Sydney w 2000 roku. Wtedy postanowił dokumentować ich zmagania i emocje.
– Ich aktywność powinna uczyć osoby w pełni sprawne, żeby nie siedzieć na kanapie, ale także dbać o aktywność we własnym życiu. Ci ludzie pomimo niepełnosprawności, która wydaje się być wykluczająca z rywalizacji sportowej, są często bardziej sprawni niż my – podkreślił autor zdjęć i dodał, że to pokazuje, że siła ducha jest ważniejsza od siły ciała.
Do swoich ulubionych zdjęć Robert Szaj zalicza m.in. te z Natalią Partyką, czterokrotną złotą medalistką mistrzostw świata w tenisie stołowym, a także żużlowcem Rafałem Wilkiem. Autor fotografii dodaje, że jest już przygotowany na wyjazd z polskimi sportowcami do Tokio. Wspólnie z 5-osobową ekipą będzie fotografował zawodników ponad 20 dyscyplin, na bieżąco udostępniając zdjęcia z rywalizacji.
Wystawa „Droga do Tokio” wpisuje się w obchody Roku św. Jana Pawła II. Zdjęciom polskich sportowców towarzyszą cytaty z przemówień papieskich na temat sportu. Biskup kielecki Jan Piotrowski przypomniał, że w tym roku to już druga wystawa w Muzeum Diecezjalnym, związana z papieskim nauczaniem.
– Kojarzymy Ojca Świętego z nartami, spacerami, ale w jego nauczaniu nie brakowało też słów do sportowców i słów troski o zdrowie fizyczne. Jest jeszcze wiele przestrzeni życia ludzkiego, których w swoim nauczaniu dotykał św. Jan Paweł II. To pokazuje jego ogromne horyzonty i troskę o człowieka w różnych aspektach życia – dodał biskup. Biskup Jan Piotrowski wyraził nadzieję, że wystawę obejrzą także dzieci i młodzież.
Z kolei bp Marian Florczyk, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Sportowców zaznaczył, że w naszej mentalności osoby niepełnosprawne są często błędnie zaszufladkowane jako ci, którzy niewiele mogą i są z dala od życia społecznego.
– Tymczasem okazuje się, że to świetni nauczyciele, mówiący nam, że człowiek naprawdę wiele może. W sporcie oprócz ciała, o którym przede wszystkim pamiętamy i dbamy o nie, jest jeszcze duch, dusza, o czym pamiętali już Grecy. Osoby niepełnosprawne są dla nas przykładem, jak dzięki łączeniu wysiłku ciała i ducha osiągać efekty – mówił biskup.
Dzięki paraolimpiadzie możemy oglądać niezwykły wysiłek, ale i ogromną radość sportowców. Jest tam też niezwykła solidarność – dodał bp Marian Florczyk.
– Pamiętam, jak podczas paraolimpiady jeden z zawodników, zmierzając do mety z pozycją zwycięzcy, zawrócił, aby pomóc rywalowi, który się przewrócił i leżał na bieżni. To był prawdziwy przykład dla każdego człowieka i niełatwa postawa, bo przecież wszyscy sportowcy jadą po medale – mówił biskup Florczyk. Dodał, że przykład paraolimpijczyków może być pomocny dla każdego zdrowego człowieka, by odważnie i bez narzekania radził sobie ze swoimi dolegliwościami i słabościami.
Ekspozycję „Droga do Tokio” można oglądać do połowy kwietnia. Podczas wernisażu autor zdjęć Robert Szaj otrzymał z rąk biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego medal Roku Świętego Jana Pawła II. Przez cały rok Muzeum Diecezjalne w Kielcach może przyznać to wyróżnienie pięciu osobom.