Najpierw zachęcali kierowców do honorowego oddawania krwi, dziś sami dają przykład. Mowa o policjantach i pracownikach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, którzy dziś w jednostce przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach dzielili się tym cennym darem.
Podkomisarz Mariusz Bednarski z Komendy Wojewódzkiej Policji informuje, że to kolejna odsłona akcji „Nie rozlewaj krwi na drodze”. Pierwsza część odbyła się w piątek na drodze krajowej w Górnie. Jak dodaje funkcjonariusz, w regionie dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Aby temu zaradzić, należy przestrzegać kilku zasad.
– Starajmy się jeździć tak, aby nie przekraczać dozwolonej prędkości. To jednak nie wszystko. Trzeba mieć na uwadze warunki atmosferyczne. Jeżeli nawierzchnia jest śliska, to zdarza się, że trudno jest zapanować nad autem i łatwo jest wpaść w poślizg – mówi podkom. Mariusz Bednarski.
Policjant dodaje, że należy zwracać uwagę także na bezpieczeństwo pieszych. W tym roku na drogach województwa świętokrzyskiego rannych zostało prawie 120 osób, a zginęło 15, z czego 8 to byli piesi. Możliwe, że niektórych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby osoby idące na piechotę miały elementy odblaskowe, nie tylko w miejscach, gdzie wymaga tego prawo.
– Może być to kamizelka, opaska lub brelok. Taki niewielki element może spowodować, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nawet z odległości 150 metrów. To odpowiedni czas, aby podjąć działanie – apeluje.
Akcja honorowego krwiodawstwa wśród świętokrzyskich policjantów i pracowników GDDKiA odbyła się po raz pierwszy w tym roku. Wziął w niej udział podkomisarz Łukasz Pabian, naczelnik wydziału prewencji w Komisariacie I Policji w Kielcach.
– Nigdy nie wiadomo komu może się ten bezcenny dar przydać. Może być to osoba obca bądź dla nas najbliższa. Warto brać udział w takich akcjach – dodaje.
Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik kieleckiego oddziału GDDKiA przypomniała, że instytucja prowadzi duże inwestycje drogowe, których celem jest poprawa bezpieczeństwa podróżujących.
– Ponadto prowadzimy szereg mniejszych działań, polegających m.in. na ustawianiu sygnalizacji świetlnych. Robimy wszystko, aby zminimalizować liczbę niebezpiecznych zdarzeń na drodze – dodaje.
W tym roku w regionie doszło już do prawie 1500 kolizji i ponad 100 wypadków drogowych.