Pałac Tarłów znajdujący się w Podzamczu Piekoszowskim może stać się nową atrakcją gminy Piekoszów. Rozpoczęły się działania mające na celu uregulowanie stanu prawnego zabytku i przejęcie go przez samorząd.
Wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek odbył już pierwsze spotkania w tej sprawie, między innymi z wojewodą świętokrzyskim oraz wojewódzkim konserwatorem zabytków.
– To obiekt, którym interesujemy się od lat, jednak jego stan prawny jest obecnie bardzo zawiły – mówi wójt.
Podkreśla, że wiele razy zmieniał on właścicieli, był wielokrotnie burzony i odbudowywany. Ostatni zarządcy budynku, rodzina Dobrzańskich, zmarli.
Po II wojnie światowej pałac przeszedł we władanie Skarbu Państwa, ale kwestie prawne wciąż nie są uregulowane.
– Starosta kielecki nie posiada dokumentów, które poświadczałyby prawo nabycia nieruchomości – mówi Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu kieleckiego. – W tej chwili trwa postępowanie w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
– Spadkobierców jest 13, a większość z nich przebywa w Stanach Zjednoczonych. Wysłaliśmy do nich dokumenty, zobaczymy, jaki będzie rozwój sytuacji – zaznacza Mariusz Ściana.
Grunty trzeba będzie wykupić, założyć księgę wieczystą, a dopiero później można rozpocząć procedurę przekazania nieruchomości gminie Piekoszów. Droga jest długa i może potrwać nawet kilka lat.
Wójt gminy Piekoszów chciałby docelowo udostępnić budynek zwiedzającym.
– Ten pałac ma bogatą historię. Chciałbym w pierwszej kolejności zabezpieczyć ruiny, a w drugiej wyremontować obiekt i udostępnić pomieszczenia pałacu turystom. Myślę, że warto byłoby taką atrakcję także zadaszyć – mówi.
PAŁAC TARŁÓW W PODZAMCZU PIEKOSZOWSKIM
Rezydencja w stylu barokowym wzniesiona w latach 1649-1655. Została wybudowana na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pałac jest budowlą kamienno-ceglaną. W narożach znajdują się cztery sześcioboczne baszty, pełniące funkcję ozdobną i dekoracyjną. Baszty północne przeznaczone były do celów administracyjnych, a w południowych znajdowały się klatki schodowe prowadzące na pierwsze piętro. W pobliżu budynku istniał park-ogród.
Pałac należał do Tarłów herbu Topór – jednego z najbogatszych w Polsce rodów magnackich. Pałac prawdopodobnie wybudował Jan Aleksander Tarło, wojewoda lubelski. Projektantem i budowniczym był Tomasz Poncino, włoski architekt barokowy, który wybudował także m.in. Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Koszty wzniesienia budynku były tak duże, że Tarło musiał sprzedać 30 wsi ze swoich posiadłości.
Pałac pozostawał w rękach rodziny do 1842 roku, kiedy to dobra piekoszowskie nabył Kazimierz Sosnowski. Już wówczas budynek był zaniedbany, a około 1860 roku spłonął. Rezydencję próbował odbudować jeden z kolejnych właścicieli – Aleksander Kozłowski. Po jego śmierci pałac odziedziczyła rodzina Dobrzańskich, a po zakończeniu działań wojennych stał się on własnością państwa.